روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه دوم جوزا

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

پس از گذشت دو ماه از حمله به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود در کابل، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که روند محاکمه ۱۱ عضو ارتش به دلیل "غفلت از وظیفه" را آغاز کرده است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، به ‌بی‌بی‌سی گفت که نتیجه محاکمه این اعضای ارتش که شامل چند ژنرال نیز هست، به زودی از طریق رسانه‌ها در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

حضور نفوذی‌های مخالفان مسلح در نیروهای امنیتی افغانستان و نشست برگزار شده در عربستان سعودی برای مبارزه با تروریسم مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوم جوزا (خرداد) کابل است.

حضور نفوذی‌های مخالفان مسلح در نیروهای امنیتی افغان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که حمله بر مراکز مهم نظامی و سیاسی یکی از روش‌های گروه‌های هراس‌افگن به شمار می رود. مسئله مهمی که در ارتباط با این گونه حملات مطرح می‌شود این است که انجام چنین حملاتی بدون هماهنگی و همکاری از درون نیروهای امنیتی ممکن نیست.

افغانستان نوشته که وجود عوامل نفوذی دشمن در میان نیروهای امنیتی از یک سو دستاورد نیروهای امنیتی را از بین می‌برد و از سوی دیگر اعتماد مردم را نسبت به دستگاه‌های امنیتی کشور کاهش می‌دهد.

افغانستان افزوده از اینرو لازم است که حکومت و مسئولان نهادهای امنیتی این کشور در این زمینه بیشتر توجه کرده و ساختار امنیتی کشور را از نفوذ عناصر بیگانه پاکسازی کنند.

افغانستان می‌نویسد که تعقیب، دستگیری و محاکمه افراد مظنون به همکاری با هراس افگنان می‌تواند یک گام عملی در راستای مبارزه با فساد و پاکسازی نهادهای امنیتی از عناصر مخرب و وابسته به بیگانگان تلقی شود.

نشست عربستان برای مبارزه با تروریسم

روزنامه اطلاعات روز به سفر آقای غنی به عربستان و سفر مشاور امنیت ملی او به مسکو اشاره کرده و می‌نویسد که تحولات منطقه‌ای یک سال اخیر نشان می‌دهد که جامعه جهانی و کشورهای منطقه بر سر حضور نیروهای خارجی در افغانستان، ثبات در این کشور و مبارزه با تروریسم کم‌کم دیدگاه مشترک و واحد یک دهه قبل را از دست می‌دهند.

اطلاعات روز نوشته که سفر رئیس‌جمهوری و مشاور امنیت ملی و در کل سیاست خارجی افغانستان بایستی در میان این تعارض‌ها و تقابل‌های منطقه‌ای و جهانی با اصولی تنظیم و اجرا شود که افغانستان از خطر این بازی‌ها محفوظ بماند.

اطلاعات روز افزوده که وضعیت ناخوشایند و رقابت‌های در حال تشدید منطقه‌ای ایجاب می‌کند که دستگاه دیپلماسی و مسئولان حکومت وحدت ملی با سنجش و عقلانیت بیشتری روابط خارجی افغانستان و مناسبات این کشور را با کشورهای همسایه و جهان به‌گونه مسالمت‌آمیز و بی‌طرفانه‌تر به پیش ببرند و از دخیل شدن در رقابت‌های دوجانبه و چندجانبه پرهیز شود.

روزنامه ۸ ‌صبح نیز به تفاهمات آمریکا و عربستان سعودی در سفر تازه دونالد ترامپ به عربستان اشاره کرده و نوشته که سوال مهم این است که عربستان چگونه می‌تواند با آمریکا در امر مبارزه با تروریسم همکاری کند؟ "عربستان، ایدیولوژی سلفی‌گری را ترویج می‌کند و برخی شیخ‌های نزدیک به پادشاه عربستان، گروه‌های تروریستی دشمن آمریکا را تمویل می‌کنند. "

۸‌صبح افزوده که شاید یک عده به این باور باشند که عربستان، گروه‌هایی را که با آمریکا می‌جنگند، سرکوب می‌کند و صرف به گروه‌هایی رحم می‌کند که آجندای منطقه‌ای و محلی دارند. اما سوال این است آیا گروه‌هایی که آجندای جهانی دارند، مهمان گروه‌های منطقه‌ای و محلی نیستند؟

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که آمریکا در این نشست از کشورهای حامی تروریستان نامی نبرد.

آرمان ملی به کشورهایی چون عربستان، پاکستان و امارات متحده عربی اشاره کرده و نوشته که آمریکا می‌داند اگر گروه‌های تروریستی از سوی سازمان‌های استخباراتی این کشورها حمایت نشوند، نمی‌توانند جنگ را ادامه دهند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، رئیس جمهوری آمریکا باید ملاحظات سیاسی و اقتصادی خودش را کنار می‌گذاشت و با صراحت از این کشورها نام می‌گرفت و به آنها اخطار می‌داد.

اما روزنامه انیس نوشته که هر چند در راستای مبارزه با تروریسم نشست‌های زیادی صورت گرفته اما نشست ریاض متفاوت‌تر بود زیرا در این نشست علاوه بر حضور سران کشورهای اسلامی، رئیس جمهوری آمریکا نیز حضور داشت و اراده جدی در امر مبارزه با تروریسم به نمایش گذاشته شد.

انیس نوشته که سران کشورهای اشتراک کننده باید از این فرصت استفاده کنند تا به یک نتیجه مطلوب برسند.

مطالب مرتبط