روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه هشتم جوزا

روزنامه

نفوذی‌ها در نیروی امنیتی افغانستان، فساد اداری و افزایش قیمت‌ها در ماه رمضان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های هشتم جوزا (خرداد) کابل است.

نفوذی‌ها در نیروی امنیتی افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حمله یک نفوذی در ولایت زابل بار دیگر فاجعه آفرید. در این حمله شش پلیس افغانستان جانشان را از دست دادند. این رویداد نشان می‌دهد که هنوز هم صفوف نیروهای امنیتی از نفوذی‌های گروه‌های تروریستی پاک نشده است.

۸‌صبح نوشته که امنیت ملی افغانستان باید فعالیت‌های نظارتی‌اش را در صفوف نیروهای امنیتی این کشور بیشتر سازد و عوامل نفوذی طالبان و دیگر گروه‌های ضد نظام را تصفیه کند.

۸‌صبح افزوده سوال مهم دیگر این است که چرا حکومت فهرست نام و عکس‌های سربازان نفوذی را منتشر نمی‌کند. شهرت کامل این آقایان نزد حکومت است، اما سران حکومت روی ملاحظاتی که هنوز کسی در مورد آن نمی‌داند، نمی‌خواهند که این فهرست را نشر کنند.

روزنامه افغانستان ما نیز سرمقاله امروزش را به خبرهایی مبنی بر پرواز هلیکوپترهای ناشناس در بعضی مناطق افغانستان اختصاص داده است.

افغانستان نوشته که دیروز باز هم از ولسوالی های خوگیانی و واغظ ولایت غزنی، گزارش شده است که هلیکوپترهای ناشناس در این مناطق نشست داشته و برای طالبان تجهیزات نظامی و مواد مورد نیازشان را رسانده‌اند.

افغانستان افزوده که در سال‌های گذشته در هلمند، ارزگان، غزنی، ولایت‌های شمالی و شرقی از این گونه گزارش‌ها بسیار بوده است. چندی قبل در ولایت سرپل والی و معاون ستاد ارتش تایید کردند که هلیکوپترهای ناشناس برای طالبان اکمالات نظامی رسانده‌اند.

افغانستان می‌نویسد که در چنین مواردی مهم این نیست که چند درصد گزارش‌ها شایعه است و چه مقدارشان حقیقت دارد. مهم این است که چنین خبرهایی تمام فضای عمومی و به خصوص روحیه نیروهای امنیتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باید از سوی نهادهای امنیتی کشور به دقت مورد ارزیابی قرار گیرند و در برابر آنها موضع روشن و شفاف داشته باشند.

افغانستان افزوده به نظر می‌رسد که ارگان‌های امنیتی و کشفی افغانستان توانایی و ظرفیت شناسایی عوامل این گونه اخبار را دارند و می‌توانند اخبار جعلی را از اخبار واقعی تشخیص دهند و سپس برای مردم توضیح دهند.

فساد اداری در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دبیرکل ناتو به توقع حکومت وحدت ملی در مورد تداوم حمایت نظامی کشورهای عضو این «پیمان» پاسخ مشروط گفته است. او مبارزه با فساد را شرط ادامه حمایت کشورهای عضو این پیمان عنوان کرده؛ شرطی که از زمان برگزاری کنفرانس توکیو تاکنون در نشست‌های متعددی که بر محور مسایل افغانستان برگزار شده، مورد بحث و تاکید قرار گرفته است.

اطلاعات روز نوشته به‌رغم تعهداتی که دولت به شهروندان و حامیان بین‌المللی‌اش داده، تاکنون روند مبارزه با فساد هیچ پیشرفتی نداشته است. "فساد بر همه‌ امور مسلط است؛ قانون را فلج کرده، دستگاه‌های عدلی و قضایی را در حیطه‌ انحصار خودش درآورده، عامل اصلی بی‌سروسامانی و ضعف نیروهای امنیتی و دفاعی است و کارکرد نهادها در سطوح متفاوت، از ریاست‌جمهوری گرفته تا رده‌های میانی حکومت و قوه مقننه و قضائیه را از مسیر اصلی آن منحرف کرده است."

اطلاعات روز افزوده زمان آن رسیده که بخشی از توان و توجه کشورهای حامی افغانستان و نهادهای داخلی، صرف یافتن پاسخی برای چگونگی مبارزه با فساد و جلوگیری آن شود.

روزنامه ماندگار سرمقاله امروزش را به انتقادات از وجود فساد در ریاست جمهوری و فروش زمین به یک شرکت خصوصی در بدل نرخ ناچیز اختصاص داده است.

ماندگار نوشته که "وقتی‌ فروش تقریبا رایگان زمین به شرکت الکوزی، به کمک‌ها و حمایت‌های میلیون‌دالری این شرکت از آقای غنی در کمپین انتخاباتی ارجاع می‌یابد، می‌توان دریافت که این زمین‌ها در واقع هدیه‌ای به یک هم‌پیمان انتخاباتی بوده است. این نوع حاتم‌بخشی از دارایی عامه، نشان می‌دهد که فساد در بلندترین رده حکومت نیز رسوخ کرده."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، این برخورد آقای غنی نشان داد که او هیچ صداقتی در زمینه مبارزه با فساد نداشته و اگر هم موردی بوده، بیشتر جنبه سیاسی ـ نمایشی داشته است.

افزایش قیمت‌ها در رمضان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که با آغاز ماه رمضان، دکانداران در شهر کابل و شاید هم در سراسر این کشور به گران فروشی آغاز کرده‌اند.

آرمان ملی نوشته که به حکومت لازم است تا به این مساله توجه کند و جلوی گران فروشی دکانداران را در شهرها و روستاها بگیرد.

آرمان ملی افزوده که "اگر دولت دست به کار نشود و به نهادهای مسئول هدایت ندهد تا جلوی گران فروشی‌های دکانداران و دیگر اصناف عرضه کننده مواد برای مردم را بگیرد، اکثریت مردم این شهر و دیگر نقاط کشور، رنج مضاعف می‌کشند."

مطالب مرتبط