روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۳ جوزا

روزنامه‌ها

برکناری فرمانده گارنیزیون کابل و فرمانده پلیس کابل به دنبال اعتراضات در این شهر، دیدار رئیس جمهوری افغانستان و نخست وزیر پاکستان و نقش سازمان ملل متحد در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۳ جوزا/خرداد کابل است.

دیدار رهبران پاکستان و افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که ملاقات رئیس جمهور غنی و محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست شانگهای بازتاب رسانه‌ای چندانی در داخل کشور نیافت.

۸‌صبح نوشته که تمام محافل سیاسی و رسانه‌ای کابل به طور قطع و یقین به این باور هستند که پاکستان به گفته‌هایش عمل نمی‌کند و همین باور سبب شده که ملاقات رئیس جمهورغنی و نخست وزیر پاکستان در رسانه‌های داخلی زیاد بازتاب نیابد.

حق نشر عکس 8am

۸‌صبح افزوده که "پاکستان به هیچ یک از توافقاتی که در گذشته انجام داده بود، پایبند نیست. به همین دلیل هر نوع لفاظی پاکستانی‌ها برای مردم افغانستان ارزشی ندارد و رسانه‌های کشور هم به آن اهمیت نمی‌دهند."

۸‌صبح می‌نویسد که در این گفت‌وگو ظاهرا دو طرف توافق کرده‌اند که برای مبارزه با تروریسم کمیته‌های مشترک بسازند و هماهنگی‌هایی را در مبارزه با تروریسم با واشنگتن و چین انجام دهند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، "هیچ کسی در کابل به پاکستان اعتماد ندارد. حال اگر پاکستانی‌ها واقعا می‌خواهند دوستی کنند، باید اقداماتی انجام دهند تا اعتماد حداقلی جانب افغانستان به اسلام‌آباد، اعاده شود."

برکناری مسئولان امنیتی کابل

روزنامه ماندگار می‌نویسد که سرانجام دادستانی کل کشور، وظایف دو نفر از مقامات امنیتی کابل را به‌‌منظور بررسی اتهام‌ها و رویدادهای ۱۲ جوزا در کابل به حالت تعلیق درآورد.

ماندگار نوشته که ریاست جمهوری از این اقدام ستایش کرده است. ریاست اجرایی نیز گفته است که این تعلیق به خواست معترضان بوده و ممکن است کسان دیگری هم تعلیق وظیفه شوند.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار می‌پرسد "آیا بررسی و رسیدگی به رویداد خونین روز ۱۲ جوزا و به تعقیب آن، سه حمله انتحاری در مراسم نماز جنازه سالم ایزدیار، یکی از شهدای تظاهرات مردمی، می‌تواند به تعلیق وظیفه این دو مقام امنیتی و تحقیق از آنان خلاصه شود؟"

ماندگار نوشته که این اقدام در مقایسه با وسعت مشکلات بسیار ناچیز و اندک است و باید پس از مشخص شدن مقصرها، محاکمه و مجازات نیز صورت گیرد.

حق نشر عکس Mandegar Daily

روزنامه اطلاعات روز نیز به برکناری مسئولین امنیتی کابل اشاره کرده و نوشته که اکنون پس از کشته و زخمی شدن کمتر از یک هزار شهروند، به نظر می‌رسد بن‌بستی که در گفت‌وگوی میان شهروندان و حکومت دست‌کم از یک سال به این‌سو ایجاد شده، در حال شکستن است.

اطلاعات روز نوشته که این اقدام نشان می‌دهد از یک‌سو حکومت سرانجام به اعتراض‌های مردم تن داده و از جهتی دیگر، برخلاف رویه‌ معمول در رأس حکومت، رسیدگی به خواست شهروندان، بر اساس یک روند قانونی پیش برده می‌شود.

اطلاعات روز افزوده که دومین نشانه‌ امیدواری‌ها در این اقدامات، میانجی‌گری مجلس نمایندگان میان معترضان و حکومت است. پیشنهادهای مجلس نمایندگان به حکومت برای حل تنش موجود و پایان دادن به اعتراض شهروندان، تا حدی مبتنی بر رعایت خواست‌های دو طرف است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، درخواست پایان دادن به حضور چهره‌هایی که مورد منازعه بوده‌اند و انجام اصلاحات گسترده در نهادهای امنیتی و تکمیل اعضای کابینه و قوه‌ قضائیه، مواردی است که اگر به آن اعتنا شود، تا حد زیادی انتظارهای شهروندان نیز برآورده می‌شود.

روزنامه آرمان ملی اما افزون بر برکناری مسئولان امنیتی کابل، به حکم اعدام یازده عضو گروه‌های تروریستی پس از حمله خونین چهارشنبه کابل از سوی رئیس جمهوری اشاره کرده و نوشته که تاکنون هیچ خبری از عملی شدن این حکم وجود ندارد.

آرمان ملی نوشته که این بی باوری‌ها نسبت به رهبران حکومت و مسئولان نهادهای امنیتی سبب شده است که اعتبار حکومت به صفر تقرب کند و از هر طرف صدای اعتراض بلند شود.

نقش سازمان ملل در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که هماهنگ کردن کمک‌های بین‌المللی و سمت و سو بخشیدن به تلاش‌های جامعه جهانی در ارتباط با مسایل افغانستان از جمله وظایف و مسؤلیت‌هایی است که به عهده دفتر سازمان ملل در افغانستان گذاشته شده بود.

افغانستان افزوده که اگر به صورت عمیق و همه جانبه، نقش ملل متحد در ثبات، رفاه اجتماعی و توسعه صلح و حقوق بشر مورد ارزیابی قرار گیرد، متاسفانه خلأها و کاستی‌های زیادی در فعالیت‌های این سازمان به مشاهده می‌رسد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، اگر کمک‌های جامعه جهانی در چوکات منظم، برنامه‌ریزی شده و با در نظرداشت اولویت‌های اساسی حکومت و مردم افغانستان به مصرف می‌رسید، بدون شک امروزه هم مردم افغانستان از سطح بالاتر زندگی برخوردار می‌شدند و هم از نیازمندی افغانستان به کمک‌های بین‌المللی کاسته می‌شد.

افغانستان می‌نویسد که همچنان یکی از مسؤلیت‌های اساسی ملل متحد کمک به صلح بود که نقش سازمان ملل در این موارد نیز بیشتر تحت الشعاع مسایل دیگر قرار گرفته و به کلی به فراموشی سپرده شده است.

افغانستان تاکید می‌کند که ادامه فعالیت دفتر ملل متحد در افغانستان لازم و ضروری است اما بررسی استراتژیک فعالیت‌های یوناما در افغانستان، برای شناسایی نقاط قوت و منفی مأموریت این نهاد نیز لازم و اجتناب ناپذیر می‌باشد.