روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۷ جوزا

روزنامه‌های کابل

بیشتر روزنامه‌های امروز، شنبه ۲۷ جوزا/خرداد سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به حمله انتحاری داعش به مسجد الزهرا در کابل اختصاص داده‌اند.

روزنامه ۸صبح نوشته که هدف آشکار حمله "تروریستی" به مسجد الزهرای کابل، کشتن نمازگزاران بود. به باور ۸صبح "تروریست"‌های انتحاری فرقه‌گرا می‌خواستند با قتل عام نمازگزاران شیعه، نفرت مذهبی را به افغانستان بیاورند. روزنامه افزوده واقعیت این است که تمام گروه‌های فرقه‌گرای منطقه می‌خواهند جنگ‌های سیکتاریستی را به افغانستان صادر کنند. آنان همزیستی مسالمت‌آمیز شیعه و سنی را در این دیار نمی‌توانند ببینند.

نویسنده سرمقاله افزوده که این کشور در طول یک قرن اخیر شاهد هیچ نوع درگیری مذهبی و فرقه‌ای نبوده است. پیروان مذاهب فقهی و کلامی ‌مختلف در افغانستان کنارهم زند‌گی می‌کنند و هیچ مشکلی ندارند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه نوشته که هم‌زیستی مسالمت‌آمیز مذاهب در فرهنگ افغانستان ریشه دارد. به گفته او اسلام صوفیانه و مکتب فقهی حنفی، زمینه‌های هم‌زیستی مسالمت‌آمیز مذهبی را در افغانستان فراهم کرده‌اند. او افزوده کسانی که به این کشور می‌خواهند جنگ مذهبی، صادر کنند، ناکام می‌مانند.

نویسنده معتقد است که سازمان‌های استخباراتی برخی از کشورها هم از این حملات حمایت می‌کنند. او می‌‎افزاید اولین حمله بر یک همایش مذهبی اهل تشیع را گروه تروریستی لشکر جنگوی به عهده گرفت. "این گروه پاکستانی در همان کشور حضور دارد و توسط حلقات قدرتمند حمایت می‌شود."

حمله به الزهراو درس مردم به 'تروریستان'

روزنامه ماندگار نیز نوشته است که "تروریستان" با حمله بر مساجد و پیروان اهل تشیع در صدد تفرقه‌افگنی مذهبی بوده‌اند تا از طریق آن تنش‌ها و درگیری‌های مذهبی راه اندازند، اما همیشه چنان بوده است که آگاهی بیشتر مردم افغانستان به خصوص شیعیان اجازه نداده است که "دشمن به اهداف اصلی‌اش برسد."

سرمقاله‌نویس ماندگار معتقد است که حمله به مسجد شیعیان ریشه در بازی‌های استخباراتی دارد که زیر نام دین صورت می‌گیرد. او گفته "این را می‌دانیم که عوامل اصلی جنگ در خاورمیانه برخوردهای مذهبی- فرقه‌ای بوده است. اما قضیه در افغانستان عکس است. این‌جا با هر حمله‌ای که تروریستان به هدف آتش زدن جنگ‌های مذهبی انجام می‌دهند، اتحاد مذاهب و فرقه‌های دینی بیشتر می‌شود."

نویسنده افزوده که پس از حمله "تروریستان" بر مسجد الزهرا مردم از سراسر افغانستان از اقوام و مذاهب جداگانه، نفرت شان را از این حمله "تروریستی" و عاملان آن ابراز داشتند. بیشتر واکنش از پیروان اهل تسنن بود.

تأکید بر 'حفظ هم‌بستگی مذهبی'

روزنامه اطلاعات روز به واکنش‌ها به حمله به مسجد الزهرا پرداخته و گفته که این واکنش‌ها گسترده بود. حفظ همبستگی اقوام و مذاهب افغانستان، انتقاد از کم‌کاری حکومت و نیروهای امنیتی، ستایش از عملکرد یک افسر پلیس که مانع ورود مهاجمان به داخل مسجد شد، به گفته این روزنامه نکات عمده این واکنش‌ها است.

نویسنده به نقل از بیانیه ریاست‌جمهوری افغانستان نوشته "تروریستان با هدف قراردادن مساجد و گردهمایی‌های سیاسی در تلاش‌اند تا در کنار جنایت به تنش‌های قومی و سیاسی نیز دامن بزنند. این رفتارها نشان می‌دهد که تروریسم؛ مرز، قوم، مذهب، زبان و سمت نمی‌شناسد."

نویسنده این روزنامه افزوده که عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که "وعده می‌دهیم که حمله‌ تروریست‌ها به جان شهروندان کشور و حمله به مساجد و اماکن عبادت بی‌پاسخ نمی‌ماند."

روزنامه به نقل از سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری گفته که رویدادهای تلخ و تکان‌دهنده‌ هفته‌های اخیر در کابل، هرات و دیگر مناطق کشور نشان داد که دولت و مردم افغانستان با دشمنان به‌مراتب خطرناک تر از آنچه پنداشته می‌شود، روبه‌رو هست و به یقین مقابله و مبارزه با دشمنی "بدین حد وحشی و شرارت‌پیشه" جز با همبستگی، وحدت، همدلی و همکارى مشترک مردم و دولت به‌خصوص همکاری و حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور ممکن نیست.

'پروژه ناکام نفاق مذهبی در افغانستان'

روزنامه افغانستان نوشته که ظرفیت‌ها و سامانه‌های بسیاری در متن جامعه افغانستان وجود دارد که هرگونه تلاش در راستای شعله‌ور ساختن منازعات مذهبی و فرقه‌ای را از پیش محکوم به شکست می‌کنند. روزنامه افزوده که نباید خیلی هم ساده از کنار چنین امکانی عبور کرد. زیرا بسترها و سامانه‌های بسیاری نیز وجود دارند که ممکن است به اشتعال آتش نفاق مذهبی کمک کند و یا باعث انتقال منازعات مذهبی از بیرون مرزهای افغانستان به داخل کشور شوند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه افزوده که اکنون چندین گروه افراطی منسوب به یک مذهب نه تنها در حال تبلیغ مذهبی علیه مذهب دیگر، بلکه در حال کشتار مردم بی‌دفاع هستند. او افزوده: آن‌ها اگر دیگران را به جرم همکاری با دولت قتل عام می‌کنند، شیعیان را تنها به جرم شیعه بودن قتل عام می‌کنند.

نویسنده افزوده که از سوی دیگر پتانسیل هایی نیز در درون جامعه شیعه در حال شکل گیری هستند که تنها و تنها به ترویج رفتارها و شعارهای مذهبی می‌پردازند و به شدت به شعارهای فرقه‌ای دامن می‌زنند.

سرمقاله نویس افغانستان افزوده که بنابراین نباید بسیار ساده از کنار فرقه گرایی مذهبی گذشت و آن را دست کم گرفت.