روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۳۱ جوزا

روزنامه های افغانستان

خشونت نیروهای امنیتی در برچیدن خیمه‌ معترضین در کابل، وضعیت مهاجران افغان و تهدیدهای امنیتی در مجلس نمایندگان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۳۱ جوزا/خرداد کابل است.

برچیدن خیمه معترضین

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سرکوب تحصن‌کنند‌گان، هیچ توجیه حقوقی، قانونی، امنیتی و جنایی ندارد و تمام سازمان‌های جامعه مدنی و نهاد‌های مدافع حقوق بشر در نکوهش آن درنگ نکردند.

۸‌صبح نوشته که گزارش‌ها نشان می‌دهد که دو نفر از تحصن‌کنند‌گان جان‌های‌شان را از دست داده‌اند و شمار زیادی زخمی‌اند و نهاد‌های امنیتی برخی از تحصن‌کنند‌گان را توقیف هم کرده‌اند.

حق نشر عکس 8am

۸‌صبح افزوده که سرکوب، دیکتاتوری و برخورد خشن با اعتراض انتقاد و مظاهره، هیچ گرهی از مشکلات را نمی‌گشاید و در تضاد با تمامی ‌قوانین و کنوانسیون‌هایی است که افغانستان خود را به تطبیق آن ملزم می‌داند.

۸‌صبح می‌نویسد که اگر حکومت اسناد محکمه‌پسند دارد که بر اساس آن، فعالیت‌های ضد امنیتی تحصن‌کنند‌گان اثبات می‌شود، باید آن را منتشر کند تا همه مردم بدانند و آگاه شوند تا وقتی که حکومت سند ارایه نکرده است، نزد افکار عمومی‌ مجرم است.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که سرکوب معترضان در پایتخت بی‌پیشینه نیست؛ اما اصرار حکومت بر توسل به خشونت در برخورد با معترضان و سرکوب خشن آن‌ها، نشانه‌‌های نگران‌کننده‌ای دارد.

اطلاعات روز نوشته این اقدام و کشتن و زخمی کردن معترضان، نشان می‌دهد که رهبران حکومت وحدت ملی به‌خصوص رئیس‌جمهور غنی، استبداد را به‌عنوان ابزار حکومت‌داری و دوام حفظ قدرت پذیرفته‌اند و از استفاده از آن باکی ندارند.

اطلاعات روز افزوده که این موضوعات نگران‌کننده است، به این دلیل که نشان می‌دهد نه ظرفیتی برای مدارا در حکومت وجود دارد و نه باوری به دموکراسی.

اطلاعات روز نوشته که تجربه‌ دولت‌های مستبد نشان داده که آن‌ها قادر به سرکوب رفتار اعتراض‌آمیز عینی و ملموس بوده‌اند، اما نارضایتی را هرگز نتوانسته‌اند کاهش بدهند؛ نارضایتی که دامن بسیاری از مستبدان معاصر را گرفت و کشورها را به نابودی راند.

اطلاعات روز تأکید دارد که اگر رئیس‌ جمهوری غنی باوری به تحقق ثبات و حاکمیت قانون دارد، باید زمینه‌های کاهش تنش‌ها و مهار بحران کنونی را ایجاد کند.

Image caption خیابان‌های منتهی به ارگ ریاست جمهوری و کاخ سپیدار در مرکز کابل با کانتینرها مسدود است

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که "حمله به معترضان چنان گسترده و غافلگیرکننده و نظامی بوده که گویی دولت همه توانش را برای فتح ولایت هلمند از وجود طالبان بسیج کرده باشد."

ماندگار نوشته که این اقدام نشان داد که آقای غنی با حرکت‌های مدنی و پاسخ مدنی دادن به آن، فرسنگ‌ها فاصله دارد و می‌خواهد به هر قیمت ممکن، صدای اعتراض مردم را خفه بسازد.

ماندگار افزودده که "صبر و شکیبایی مردم با وجود هر نوع از خودگذری، سرانجام روزی به‌سر می‌شود و آن روز نه برای غنی و نه برای شریکان قدرتش و نه هم برای کشور، روز خوبی خواهد بود."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، اما جامعه بین‌الملل و کشورهای حامی حکومت موجود و نهادهای بین‌المللی می‌توانند همگام با جامعه مدنی و رسانه‌های متعهد افغانستان، در برابر استبداد ارگ اعلام موضع کنند و با حمایت از معترضان و اصلاح‌گران، از رفتن کشور به بی‌نظمی کامل جلوگیری نمایند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سیگار شمار آوارگان داخلی را تنها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۶۰ هزار نفر اعلام کرده است

وضعیت مهاجران افغانستان

روزنامه افغانستان می‌نویسد که وزیر مهاجرین در مراسم تجلیل از روز جهانی پناهندگان گفت که افغانستان برای بازگشت مهاجران مناسب نیست و از اینرو از کشورهای مهاجر پذیر خواست تا اسناد مهاجران افغان را با توجه به وضعیت موجود امنیتی در افغانستان بررسی کنند و در زمینه بازگشت اجباری مهاجران تجدید نظر کنند.سیگار شمار آوارگان داخلی را تنها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۶۰ هزار نفر اعلام کرده است

افغانستان نوشته که چنانچه کشورهای مهاجر پذیر، افغان‌‎ها را به گونه اجباری برگشت دهند، آن‎ها را با تهدیدهای جدی امنیتی روبه رو میسازند.

افغانستان افزوده که هم اکنون ۵،۶ میلیون افغان در کشورهای مختلف پناهنده ‎اند که بیشتر آنها در کشورهای ایران و پاکستان به سر می‌برند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، روند برگشت مهاجران از کشورهای مختلف در شرایطی که افغانستان با افزایش نا امنی و بیکاری مواجه می‌باشد، مشکلات مضاعفی را بر این کشور تحمیل می‌کند و بر چالش‌های ناامنی، جنگ و بیکاری و انواع رویدادهای جرمی می‌افزاید.

تهدیدات امنیتی در مجلس نمایندگان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که در مجلس یکی از نمایندگان ادعا کرد که بنابر اطلاعات امنیتی، قرار است دو تن از نمایندگان در شورای ملی، زمینه را برای ورود هراس افگنان به داخل شورا فراهم کنند.

آرمان ملی نوشته که ساختمان شورای ملی تا حال چند بار مورد تهدید جدی قرار گرفته و در یک رخداد، هراس افگنان خودشان را به داخل محوطه ساختمان شورای ملی رسانیدند که از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

آرمان ملی افزوده که همکاری برخی از مقامات با تروریستان جداً قابل نگرانی است و حالا این نگرانی بسیار جدی است و باید شورای ملی با همکاری نهادهای امنیتی هویت این تروریستان داخلی را افشا کند و آنها را هرچه زودتر بازداشت و تحت تعقیب عدلی قرار دهد.