روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۳ سرطان

روزنامه های افغانستان

بیشتر روزنامه‌های امروز شنبه سوم سرطان/تیر کابل حمله به سربازان امنیتی افغانستان در ولایت هلمند، حملات خونین ماه مبارک رمضان و اعلام زمان برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان را مهم دانسته‌اند.

حمله خونین هلمند

روز با اشاره به تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت هملند نوشته که به دلیل غفلت و ناتوانی نیروهای امنیتی، سربازان و افسران این کشور، در داخل قرارگاه، کنار جاده، در بستر شفاخانه و در صف نمایند‌گی بانک مورد حمله تروریستی قرار می‌گیرند و جان ‌شان را از دست می‌دهند. "نه رئیس‌جمهور می‌تواند ناتوانی بلندپایه‌گان امنیتی را کتمان کند و نه وزیران قوای مسلح".

این روزنامه نوشته که مردم افغانستان اصلاحات می‌خواهند. همان اصلاحاتی که به جامعه جهانی وعده داده شده، به گفته این روزنامه باید زودتر بیاید تا از وقوع این حوادث جلوگیری شود. "مردم می‌خواهند اثرات اصلاحات را ببینند. براساس اصلاحات باید فرمانده با هوش و آشنا با فن جنگ در واحدهای نظامی به کار گماشته شود". روزنامه افزوده که اصلاحات باید به گونه‌ای نباشد که یک افسر لوژستیک را فرمانده سپاه/قول اردو بسازند و بعد فاجعه خلق شود.

سرمقاله‌نویس این روزنامه نوشته که "افسران کودتاچی فاسد و ناکارا" که توان حفظ جان نیروهای تحت امر خود را ندارند، "باید کنار زده شوند". سرمقاله افزوده به جوانانی که اخیرا از دانشگاه‌های نظامی‌ غرب فارغ شده‌اند، باید فرصت رهبری و فرماندهی داده شود. "نباید به مردم این احساس داده شود که سران حکومت در قسمت حفظ جان نیروهای امنیتی بی‌توجه اند".

حق نشر عکس EPA
Image caption به گفته منابع محلی حمله انتحاری پنجشنبه (۱ سرطان/تیر) در هلمند ۳۴ کشته و دست‌کم ۵۸ زخمی بجا گذاشت.

رمضان، خونین‌ترین ماه امسال

روزنامه آرمان ملی نوشته که ماه رمضان امسال از خونین‌ترین ماه‌ها بود که "تروریستان" با راه اندازی حملات انتحاری و انفجار، جان شمار زیادی از مسلمانان روزه‌‌دار را گرفتند.

نویسنده مدعی است که پاکستان و عربستان دو کشوری است که از طالبان حمایت می‌کنند، ایران هم متهم به همکاری با طالبان شده است. همکاری ترکیه با گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) نیز به گفته این روزنامه زبان زد عام و خاص بوده و "قطر رسما از سوی برخی از کشورها، حامی تروریستان اعلام گردیده است".

نویسنده افزوده که برخی از رهبران کشورهای اسلامی برای منافع شخصی شان دست به "هر نوع جنایت" می‌زنند. او افزوده بیشتر کشورهای اسلامی در مخاصمت و دشمنی بسر می‌برند و یکدیگر را به ارتکاب انواع جنایات متهم می‌کنند. "با این وضعیت، مسلمانان به حالت بسیار زار و اسفبار قرار دارند و خون شان بی‌ارزش و بی اهمیت شده است".

به گفته این روزنامه وضعیت مردم مسلمان افغانستان نسبت به همه، بدتر گزارش می شود. روزنامه در ادامه نوشته "این همه ظلم و ناروا از سوی برخی از همین کشورهای اسلامی و با حمایت شان از تروریستان بر ما اعمال می شود".

انتخابات؛ تحکیم اقتدار مرکزی و حاکمیت قانون

روزنامه افغانستان با اشاره به برگزاری زمان انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای محلی افغانستان تا یکسال دیگر نوشته که براساس قانون اساسی انتخابات پارلمانی باید درماه ثور/اردیبهشت یا جوزا/خرداد سال ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان تعیین‌شده قادر به برگزاری انتخابات نشد و مدت کار پارلمان ناگزیر تمدید گردید.

نویسنده افزوده که برگزار نشدن انتخابات دو پیام واضح داشت"۱- حکومت به دلیل نا امنی و گسترش قلمرو تحت سلطه مخالفان نمی‌تواند انتخابات را در سراسر کشور برگزار کند. ۲- حکومت خودش را ملزم به رعایت قانون و ارزش‌های دموکراسی نمی‌داند و یا قادر به اجرای قوانین در کشور نیست".

روزنامه افزوده این دو پیام هردو "خطرناک" است و نشانه "تزلزل و بی ثباتی" درنظام سیاسی. به گفته این روزنامه اعلام زمان برگزاری انتخابات هرچند با تأخیر، می تواند تا حدودی ذهنیت عمومی را ترمیم کند و توان و اراده حکومت را در تطبیق پروسه‎های ملی به اثبات برساند.