روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۱ سرطان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

احزاب 'جمعیت اسلامی افغانستان '، 'جنبش ملی اسلامی افغانستان ' و 'وحدت اسلامی مردم افغانستان' ائتلافی را به نام 'شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان ' شکل داده‌اند.

ائتلاف سیاسی جدید در افغانستان، گزارشات تازه از حادثه خونین چهارراهی زنبق و وضعیت خدمات بهداشتی در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۱ سرطان (تیر) کابل است.

ائتلاف سیاسی جدید

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که افزایش تنش‌های سیاسی میان مقامات حکومت وحدت ملی که یک‌طرف آن عمدتا پشتون‌ها و طرف دیگر آن غیرپشتون‌هاست به نقطه‌ای رسید که جریان‌های سیاسی غیرپشتون در تازه‌ترین اقدام یک ائتلاف را برای نجات افغانستان در انکارا اعلام کردند و خواهان برگرداندن اختیارات وزرا، تطبیق توافق‌نامه حکومت وحدت ملی، کاهش اختیارات فراقانونی غنی و برگرداندن امتیازات ژنرال دوستم و سمت معاونیت اول ریاست‌جمهوری شدند.

اطلاعات روز نوشته که ارگ ریاست‌جمهوری در واکنش به این اقدام و فشارهای سیاسی ناشی از انفجارهای مرگ‌بار و رویدادهای مشکوک کشتار معترضان و حمله بر مراسم خاکسپاری، در چند شب گذشته میزبان گروه‌های مختلف مردم در ارگ است و رئیس‌جمهوری سخنرانی‌های مستقیم با مردم را به‌عنوان یکی از گزینه‌ها دنبال می‌کند.

اطلاعات روز افزوده که اما در میان رویکرد ارگ و رئیس‌جمهوری به این سازش‌ها و ائتلاف‌های تازه، گلبدین حکمتیار که بسیاری‌ها معتقد هستند "او در یک جامعه قومی و قبیله‌ای در قامت حامی قبیله‌ای و دینی اشرف غنی ظاهر می‌شود، در واکنشی دوپهلو ائتلاف اخیر را به چالش کشاند."

اطلاعات روز می‌نویسد که حکومت وحدت ملی باید در فضایی که احزاب جهادی در تلاش قطبی کردن آن‌اند، فارغ از تعلقات سیاسی نقش اول در مدیریت را برعهده بگیرد و نگذارد حکومت در میان خواست‌ها و توقعات متکثر رهبران جهادی طرف یکی از جریان‌ها باشد.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که تشکیل این ائتلاف سیاسی، مرزهای حکومت، اپوزیسیون و منتقد و دولتمرد را مخدوش کرده است. علاوه بر آن، نارضایتی گسترده از ریاست جمهوری، به بسیاری از سیاست‌مداران زمینه داده است تا صدای اعتراض خود را بلند کنند.

۸‌صبح نوشته که این سیاست‌مداران در حالی انتقاد می‌کنند که خود عضو کابینه، شورای وزیران، شورای امنیت ملی و شورای اقتصادی هستند. شکنند‌گی سیاسی کابل، روشن‌تر از این مصداق بیرونی پیدا نمی‌کند.

۸‌صبح افزوده که رئیس جمهوری و رئیس اجرایی وظیفه دارند تا با درایت سیاسی وضعیت را مدیریت کنند. آنها باید متحدان سیاسی‌شان را قانع کنند و باور آنان را به دست بیاورند و مخالفان درون دولتی هم، باید درک کنند که وضعیت خیلی شکننده است و وحدت و انسجام دولت را حفظ کنند.

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد کسانی که در راس این ائتلاف قرار گرفته اند پست های مهمی را در دولت دارند اما اکنون نقش اپوزیسیون را بازی می‌کنند.

اصلاح نوشته که این شخصیت ها باید با تدبیر و اجراات شایسته برای آنچه که به عنوان مشکلات از آن یاد می‌کنند در درون دولت راه حل بیابند.

اصلاح افزوده که موضعگیری‌های اخیر سبب نگرانی مردم شده زیرا کشیدگی‌های عمیق میان نیروهای سیاسی تشکیل دهنده حکومت را نشان می‌دهد.

حق نشر عکس ENAYAT FARAHMAND FACEBOOK
Image caption عطا محمد نور، ژنرال دوستم و محمد محقق که از رهبران با نفوذ شمال افغانستان به شمار می‌روند، در گذشته بارها بر سر نفوذ و حاکمیت در شمال افغانستان باهم درگیر شده‌اند

معلومات تازه از حمله خونین چهارراهی زنبق

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که برخی از رسانه‌های آلمانی از قول نهادهای امنیتی‌شان خبر داده‌اند که سفارت آلمان مقیم کابل حدود شش ماه پیش از وقوع انفجار در برابر سفارت‌شان واقع چهارراهی زنبق اطلاع داشتند و به همین منظور کارمندان سفارت را تعطیلی داده بودند.

آرمان ملی نوشته که این اطلاعات می‌رساند که نهادهای کشفی از وقوع انفجار در چهارراهی زنبق مطلع بودند و می‌دانستند که چنین حادثه‌ای در شهر کابل در حال انجام است.

آرمان ملی افزوده که چنین اطلاعات و گزارش‌ها نشان می‌دهد که نهادهای امنیتی و کشفی کشور به اصلاحات جدی هم در بخش کادری و هم در بخش راهبردی نیاز دارد و باید یک خانه تکانی بزرگ در این نهادها انجام شود.

خدمات بهداشتی در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد با این که در یک و نیم دهه گذشته، انکشافات قابل ملاحظه‌ای در عرصه‌هاى مختلف صحی به وجود آمده؛ اما با توجه به نیازمندی‌های عمومی، این انکشافات کافی نبوده و هنوز هم نارسایی‌های زیادی در ارائه خدمات بهداشتی در افغانستان به چشم می‌خورد.

افغانستان نوشته که مشکلات امنیتى، نبود بودجه کافى، فقدان استراتژی دقیق و کارامد، تعیین نادرست اولویت‌ها، ضعف در میکانیزم نظارتی و وجود فساد در ادارات مربوطه، موانع و چالش‌های زیادی را در مسیر ارائه خدمات صحی خلق کرده است.

افغانستان از کیفیت خدمات صحی در این کشور نیز انتقاد کرده و افزوده که وزارت صحت عامه مسئولیت تمامی نارسایی‌ها و قانون شکنی‌هایی را به عهده دارد که در مراکز صحی خصوصی و دولتی وجود دارد. این وزارت باید بر کارکرد مراکز صحی و دواخانه‌ها به گونه احسن نظارت و کنترل داشته باشد.

مطالب مرتبط