روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۳ سرطان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهوری افغانستان برای دیدار با مقام‌های ترکمنستان صبح روز گذشته عازم عشق آباد، پایتخت ترکمنستان شد.

سفر آقای غنی به ترکمنستان و راهپیمایی شهروندان کابل به دنبال افزایش ناامنی‌ها در این کشور، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۳ سرطان (تیر) کابل است.

سفر غنی به ترکمنستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که سفر روز گذشته‌ رئیس‌جمهور غنی به ترکمنستان در نوع خود سفری ویژه و خاص نبود و توافقاتی که صورت گرفتند نیز از جنس آن توافقاتی بودند که حامل هیچ نوع دستاورد خاصی برای کشور نیستند.

اما اطلاعات روز نوشته که همچو سفرها سبب خواهد شد افغانستان از کشوری یک قطبی شده در روابطش با همسایه‌ها بیرون آید "پیامدهای سیاسی و اقتصادی (همچو سفرها) وسیله‌ای می‌شود برای این‌که افغانستان اندک‌اندک تبدیل به کشوری شود که در بازسازی فرهنگ حاکم بر منطقه نقش داشته باشد و همسایگان برای آن یک حساب فرهنگی و درازمدت باز کنند."

اطلاعات روز افزوده که اما در کامیابی و ناکامی یک حکومت تنها روابط خارجی آن مدنظر نیست و باید وضعیت داخلی آن را در نظر گرفت.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، دولت افغانستان به همان اندازه که در جلب توجه جامعه جهانی و یا ایجاد رابطه حسنه در سیاست خارجی خود با کشورها موفق عمل کرده، در سیاست داخلی خود، اداره امور به‌شکل درست آن و تامین امنیت کشور و خلق امکان‌های هرچند محدود برای یک زندگی مطمئن و قابل پذیرش برای شهروندان، ناکام و ناتوان بوده است.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که رئیس جمهوری افغانستان برای تحقق سیاست‌های اقتصادی کشور، توسعه مناسبات استراتژیک اقتصادی با کشورهای منطقه را در اولویت قرار داده و تلاش دارد افغانستان را از جغرافیای سرخ به جغرافیای سبز و از میدان جنگ های نیابتی به عرصه همکاری‌های اقتصادی منطقه ای تبدیل کند.

افغانستان همچنان به روابط این کشور و ترکمنستان اشاره کرده و افزوده که نیازمندی‌های دو جانبه سبب گردیده که مقامات هر دو کشور همواره بر روی گسترش همکاری‌های اقتصادی در منطقه تأکید کرده و سیاست های خود را در عرصه تقویت این همکاری‌ها متمرکز کنند.

افغانستان افزوده که ترکمنستان روابط خوبی با افغانستان داشته و همواره از صلح و ثبات در این کشور حمایت و پشتیبانی کرده و در درازمدت نیز این کشور منافع خود را در امنیت و ثبات افغانستان تعریف می‌کند.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی روز گذشته به ترکمنستان سفر کرد

روزنامه ۸‌صبح نیز نوشته که تلاش‌های کابل برای گسترش همکاری‌ها میان افغانستان و آسیای میانه نشان‌دهنده آن است که هیچ نوع برنامه خصمانه و منتفی ثبات در آسیای میانه، به سود نیست و گسترش همکاری‌های تجارتی، سیاسی و حمل نقل میان افغانستان و کشورهای آسیای میانه، افغانستان را در موقعیت بهتر قرار می‌دهد.

۸‌صبح افزوده که افغانستان صرف از طریق گسترش روابط بازرگانی می‌تواند در کشورهای آسیای میانه نفوذ‌گذاری کند، اما هستند کشورهایی در منطقه که می‌خواهند از طریق تروریسم، گروه‌های افراطی و ترویج خوانش افراطی از دین، برای خود ساحه‌ نفوذ ایجاد کنند.

۸‌صبح می‌نویسد که کشورهای آسیای میانه هم از ناحیه همین سیاست آسیب‌پذیر استند، بنابراین به سود افغانستان و کشورهای آسیای میانه است تا در کنار گسترش بازرگانی و روابط فرهنگی، با همدیگر همکاری امنیتی کنند.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که سفر آقای غنی به ترکمنستان نشان می‌دهد که او در تلاش گسترش روابط و توسعه همکاری‌های اقتصادی کابل با کشورهای منطقه است.

انیس به امضای توافقنامه های همکاری میان افغانستان و ترکمنستان اشاره کرده و افزوده که با اجرایی شدن این اسناد، منطقه به خصوص افغانستان به اقتصاد پیشرفته و قابل لمس دست خواهد یافت و ممکن صلح و ثبات در منطقه تامین شود.

راهپیمایی معترضان در کابل

روزنامه ماندگار می‌نویسد که گارنیزیون کابل دیروز بار دیگر شهر کابل را فلج ساخت. این فلج‌سازی و تعطیلی، با بستن جاده‌های کیلومترها دورتر از ارگ صورت گرفت. بهانه هم آن بوده که معترضان تصمیم گرفته‌ بودند که در چند جاده شهر تظاهرات کنند.

ماندگار نوشته اما این‌که دولت بیاید در برابر این نوع اعتراضات، صبح‌هنگام و ساعت‌ها قبل از آن، جاده‌ها را به روی ترافیک ببندد و برای مردم مزاحمت خلق ‌کند، هیچ توجیهی نمی‌تواند داشته باشد.

ماندگار افزوده که "بسیار جای تعجب است که ارگ ریاست جمهوری از جوان‌هایی می‌ترسد که قصد دارند اعتراض‌های مدنی را جانشین فرهنگ جنگ و خشونت سازند!"

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که بستن برخی از جاده‌های منتهی به ارگ در جریان راهپیمایی معترضان، نشان داد که مسئولان همچنان از اعتراضات مردم می‌ترسند.

آرمان ملی نوشته که حکومت در استقامت درستی قرار ندارد و رفته رفته مردم از حکومت فاصله می‌گیرند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط