روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۲ سرطان

روزنامه ها

ادامه واکنش‌ها به تشکیل ائتلاف سیاسی "نجات افغانستان"، آینده صلح در افغانستان و روابط این کشور با پاکستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۲ سرطان (تیر) کابل است.

واکنش‌ها به ائتلاف سیاسی جدید در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که ائتلاف، اپوزیسیون، برگزاری راهپیمایی و اعتراض، از واژه‌های متداول در یک جامعه آزاد و مبتنی بر ارزش‌های دموکراتیک است و هیچ تضادی با ماهیت این‌گونه نظام‌ها ندارد.

ماندگار نوشته که برخلاف اگر در نظامی به این ارزش‌ها پرداخته نشود و یا نتوان نسبت به وضعیت جامعه با اقدام‌های مدنی اعتراض کرد، آن نظام نمی‌تواند یک نظام مردم‌سالار و پاسخ‌گو در برابر خواسته‌های شهروندان آن جامعه باشد.

ماندگار افزوده که "ائتلاف ترکیه نیز با همه کاستی‌های آن، در همین مقوله می‌گنجد و حرکتی مدنی برای اصلاح می‌تواند باشد. واکنش به چنین اقدام‌هایی نیز باید در محدوده قانون و مبتنی بر ارزش‌های دموکراتیک باشد و نه آن‌گونه که حزب اسلامیِ گلبدین حکمتیار در برابر ائتلاف تازه موضع گرفته است."

ماندگار نوشته که حزب اسلامی گفته کسی که در نظام است، حق مخالفت با آن را ندارد.

روزنامه نیز می‌نویسد که افغانستان به یک اجماع سیاسی درونی نیاز دارد. سران حکومت باید اجماع ملی سیاسی ایجاد کنند زیرا بی‌اعتمادی سیاسی به هیچ وجه به سود کشور نیست.

۸‌صبح نوشته که ارگ این روزها جلسه‌هایی با اقشار گوناگون جامعه برگزار می‌کند. ارگ می‌خواهد نشان دهد که توانایی بسیج دارد و می‌تواند حریف برخی از سیاست‌مداران شود. سیاست‌مداران منتقد ارگ هم به تلویح و تصریح توان بسیج هواداران‌شان را به رخ ارگ می‌کشند.

۸‌صبح افزوده که سران حکومت همان طوری که با مهمانان‌شان گفت‌وگو می‌کنند، بهتر است که با مخالفان خود هم مذاکره کنند.

همچنان ۸‌صبح می‌نویسد که بیشتر سیاست‌مداران تشکیل‌دهنده‌ ائتلاف انقره، عضو شورای امنیت، کابینه و شورای وزیران هستند و حضور این سیاست‌مداران در این جلسات، فرصتی برای طرح دیدگاه‌ها و بحث با رئیس جمهوری است و باید از هر فرصتی برای مذاکره و گفت‌وگو، استفاده شود.

حق نشر عکس DailyAfghanistan

آینده صلح درافغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد به هر میزانی که ناامنی و جنگ افزایش پیدا کند، ضرورت صلح و ثبات در افغانستان بیشتر احساس می‌شود.

افغانستان پرسیده با وجود این که سال‌ها است حکومت افغانستان از صلح با مخالفان مسلح سخن می‌گوید و کمیسیون‌های متعددی را در این راستا ایجاد کرد و در نهایت شورای عالی صلح را با ساختار گسترده‌تر و قوی‌تر و صلاحیت و امکانات بیشتر تشکیل داد؛ چرا این فراخوان همواره بی جواب مانده و کمترین تاثیری در موضع گیری مخالفان مسلح نداشته است؟

افغانستان خود پاسخ داده که میان توسعه سیاسی و اقتصادی و بخصوص فقر و بیکاری با موضوع امنیت و ثبات رابطه ارگانیگ برقرار می‌باشد و ضعف، نارسایی و توقف دریکی از عرصه‌ها، سبب کندی و ایستادگی روندها در سایر عرصه‌ها گردیده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، امروزه فرایند توسعه و بازسازی در افغانستان در باتلاق نا امنی و جنگ گیر مانده است.

افغانستان به عوامل بیرونی جنگ در این کشور نیز اشاره کرده و افزوده تا زمانی که هماهنگی و سازگاری میان سیاست‌های ملی، منطقه ای و بین‌المللی به وجود نیاید، راهکارها و راهبردهای صلح به موفقیت نخواهد انجامید.

حق نشر عکس 8am

روابط افغانستان و پاکستان

روزنامهمی‌نویسد که دیروز نخست وزیر پاکستان در یک نشست فوق العاده بر گسترش روابط اقتصادی و بازرگانی میان کابل- اسلام آباد تاکید کرده و به حکومت دستور داده تا چگونگی این روابط را بررسی کند.

آرمان ملی نوشته که در این اواخر پاکستان از سوی جامعه جهانی به ویژه برخی از نهادهای آمریکایی و مقامات آن کشور و به خاطر حمایتش از هراس افگنان زیر فشار جدی قرار گرفته است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، اکنون پاکستان نگران شده و می‌خواهد خود را از زیر بار فشارهای جهانی نجات دهد.

اما آرمان ملی نوشته که این اقدامات پاکستان عوام فریبانه است و تجربه نشان داده که پاکستان همیشه پس از گذشت یک مدت تعهداتش را فراموش می‌کند.

آرمان ملی تاکید دارد که دولت افغانستان باید در مذاکره با پاکستان، آتش بس طالبان را پیش شرط قرار دهد؛ در صورت عملی شدن این شرط، حسن نیت پاکستان ثابت خواهد شد و اگرنه پاکستان قابل اعتماد نیست.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط