روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۴ سرطان

جان مک کین حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption جان مکین در کابل گفته که حضور شبکه حقانی در مکان‌های امن در پاکستان برای آمریکا قابل قبول نیست

هیاتی از سناتوران آمریکایی که به ریاست جان مک‌کین، سناتور بانفوذ جمهوری‌خواه از افغانستان دیدار می‌کند، اعلام کرده‌اند که به دولت پاکستان گفته‌اند اگر رفتارش را تغییر ندهد، آمریکا مجبور است رفتارش را در مقابل پاکستان تغییر دهد.

روزنامه‌های ۱۴ سرطان (تیر) کابل در سرمقاله‌های امروزشان با اشاره به سفر سناتوران آمریکایی به کابل، به نقش آمریکا در روابط افغانستان و پاکستان پرداخته‌اند.

هشدار آمریکا به پاکستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که یک هیات از سناتوران آمریکایی به ریاست جان مک‌کین که از اسلام‌آباد دیدن کرده بود، حالا در کابل به سر می‌برد. از آن جایی که اداره ترامپ برای افغانستان استراتژی می‌سازد، گفت‌وگوهای این سناتوران با سران دولت افغانستان، اهمیت زیادی دارد.

۸‌صبح نوشته که قرار است اداره آقای ترامپ، برای پس‌گیری ابتکار در میدان نبرد، به شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان بیفزاید اما در کنار این، اداره رئیس جمهور ترامپ باید مشکل پاکستان را جدی بگیرد.

۸‌صبح افزوده که ایالات متحده و مجموع دنیای غرب باید با پاکستان یک‌طرفه کنند. کشورهایی که بازی بزرگ مبارزه با تروریسم را در افغانستان به دوش دارند و از نیروهای امنیتی این کشور حمایت استراتژیک می‌کنند، باید با اسلام‌آباد بسیار واضح گپ بزنند.

۸‌صبح می‌نویسد که قطع کمک‌های مالی و افشاگری در مورد روابط پاکستان با گروه‌های ضد دولت افغانستان، فشار شدیدی بر اسلام‌آباد و ژنرالان پاکستانی اعمال خواهد کرد. این امر سبب خواهد شد تا آنان در سیاست امنیتی خود در قبال افغانستان تجدید نظر کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که این نخستین موضع تند آمریکایی‌ها در برابر پاکستان نیست بلکه در گذشته نیز بارها از وجود لانه‌های تروریستی در خاک آن کشور انتقاد شده ولی آنگونه که باید بر پاکستان فشار نیامده است.

آرمان ملی نوشته حال که گفته می‌شود که راهبرد منطقه‌ای آمریکا تغییر می‌یابد باید فشار لازم بر پاکستان در دستور کار آمریکا قرار گیرد؛ آمریکا باید کمک مالی‌اش را به پاکستان قطع کند و این کشور را به عنوان حامی تروریسم معرفی کرده و تحریم‌های مهم نظامی و اقتصادی بر این کشور اعمال کند.

حق نشر عکس Arg
Image caption رئیس‌جمهوری غنی با سناتورهای آمریکایی در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان دیدار کرد

فشار بی نتیجه بر پاکستان

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که افغانستان در بیشتر از یک سال گذشته با کشور پاکستان روابط پرتنش داشته است و این تنش‌ها تاثیر منفی روی مسایل امنیتی افغانستان بجا گذاشته است.

افغانستان نوشته که در حال حاضر همه کشورها از جمله آمریکا به خوبی می‌دانند که پاکستان در مبارزه با گروه‌های هراس افگن، دوگانه برخورد می‌کند و تنها مبارزه با آن دسته از گروه‌ها را اولویت می‌دهد که بر ضد حکومت پاکستان می‌جنگند.

افغانستان افزوده که سناتوران آمریکایی در پاکستان گفته بودند که صلح و امنیت در افغانستان بدون همکاری پاکستان ممکن نیست، معنای این سخن این است که آمریکا مایل است که از راه تشویق و نیز آوردن فشار بر حکومت پاکستان زمینه‌های صلح و امنیت در افغانستان را فراهم سازد.

افغانستان می‌نویسد که اما پاکستان فعلی با اهداف دراز مدتی که در افغانستان دنبال می‌کند، هرگز در راستای صلح و امنیت افغانستان صادقانه همکاری نخواهد کرد. پس باید نگاه پاکستان نسبت به آینده افغانستان تغییر کند، تا آن کشور امنیت افغانستان را در راستای منافع خود ارزیابی کند.

روزنامه اطلاعات روز نیز به فشارهای افغانستان بر پاکستان اشاره کرده و نوشته که پروسه‌ کابل، سخنان رئیس جمهور غنی در نشست سران کشورهای عضو «سارک» و مواردی مانند آن، در عمل فارغ از تقویت فشار روانی بر پاکستان، دستاورد محسوسی نداشته است و نمی‌توان امیدوار بود که از این طریق پاکستان وادار به ترک حمایت‌‌اش از طالبان شود.

اطلاعات روز می‌نویسد که تداوم این وضعیت قابل توجیه نیست. کش و قوس‌های جاری میان دو کشور در خلال چهار دهه اخیر به نقطه‌ای رسیده است که باید به مشکل اساسی میان دو کشور انگشت گذاشته شود.

اطلاعات روز افزوده که این مشکل، چه اختلاف دیدگاه در خط مرزی باشد یا مساله آب و یا ریشه در خصومت تاریخی هند و پاکستان داشته باشد، باید تدبیری برای حل آن سنجیده شود. برای این کار، لازم است دست‌کم در سطح ارتباط سیاسی، شعارها جای‌شان را به یک استراتژی مدون، دقیق و مبتنی بر منافع ملی بدهند.

مشکلات داخلی افغانستان

روزنامه ماندگار نیز به سفر سناتورهای آمریکایی و گفت‌وگوی آنها با مقامات پاکستان و افغانستان اشاره کرده و نوشته که "دولت آقای غنی خود در کنار پاکستان، به مشکل تازه‌تری برای افغانستان بدل شده است."

ماندگار نوشته که مشکلات داخلی زیادی اکنون در ساختار حکومت وجود دارد.

ماندگار افزوده "سناتوران آمریکایی همان‌گونه‌ که باید پاکستان را فشار بدهند تا از حمایت از تروریسم دست بردارند، باید حکومت افغانستان به‌خصوص آقای غنی را فشار بدهند که از قومی‌سازی قدرت و ایجاد فضای اختناق و ترس جلوگیری کند."

مطالب مرتبط