روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۷ سرطان

روزنامه ها
Image caption عکس و تیتر روزنامه هشت صبح

بیشتر روزنامه‌های امروز، شنبه ۱۷ سرطان/تیر به سخنان آقای روحانی درباره سد سازی در افغانستان و اجراء طرح‌های بزرگ اقتصادی در منطقه پرداخته‌اند.

روزنامه ۸صبح با اشاره به برگزاری دومین نشست طرح انتقال برق موسوم به "کاسا -۱۰۰۰" که روز پنجشنبه ۱۵ سرطان/تیر با شرکت نمایندگان عالی‌رتبه تاجیکستان، افغانستان، قرقیزستان و پاکستان در ناحیه ورزاب تاجیکستان برگزار شد، نوشته که اجراء پروژه‌های اقتصادی به سود تمام کشورها است و مردمان تمام کشورهای منطقه از آن سود می‌برند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که تاجیکستان در تولید برق، یکی از کشورهای پیشتاز است. برق زیادی در آن دیار تولید می‌شود. این کشور دست‌آورد‌های قابل توجه در تولید برق، کشاورزی و بدل‌کردن زمین‌های بایر به کشت‌زار‌های تولید میوه و سبزی دارد. تاجیکستان برای افزایش درآمدش نیاز دارد تا برق تولید شده آن کشور را به فروش برساند.

نویسنده این روزنامه ادامه داده که پاکستان و هند مشتری‌های بالقوه برق تاجیکستان هستند. نوازشریف نخست وزیر پاکستان قبل از به قدرت رسیدن، به مردمش وعده کرده بود که مشکل انرژی را حل می‌کند. نوازشریف هم‌چنان وعده کرده بود که اقتصاد پاکستان را تقویت می‌کند و روابط با همسایه‌ها را بهبود می‌بخشد.

روزنامه افغانستان‌ما نوشته که اجراء پروژه کاسا ۱۰۰۰ برای افغانستان از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی حایز اهمیت است.

سرمقاله نویس افزوده که عملی شدن این پروژه مزایای زیادی اقتصادی برای افغانستان دارد. افغانستان از این پروژه ۳۰۰ مگاوات برق نصیب می‌شود که برای رفع نیازمندی‌های مردم مفید و سودمند است.

حق نشر عکس AFghanistandaily

به نظر نویسنده این پروژه برای افغانستان منافع چند جانبه دارد، تا زمانی که پاکستان با افغانستان روی سیاست‌های راهبردی شان به توافق نرسند و اختلافات سیاسی شان را به صورت اساسی حل نکنند، اسلام آباد از اجرای پروژه‌هایی که به ثبات و امنیت افغانستان کمک کند، حمایت نخواهد کرد.

نویسنده افزوده که اجرای این پروژه در کوتاه مدت چندان عملی به نظر نمی‌رسد و پاکستان در شرایط فعلی آمادگی لازم را برای اجرای پروژه کاسا یک هزار ندارد.

روزنامهآرمان ملی نیز با اشاره به سفر سناتورهای آمریکایی به پاکستان و افغانستان نوشته که گفته می‌شود راهبرد منطقه‌ای آمریکا در خصوص مبارزه با هراس افگنان تغییر می‌یابد باید فشار لازم بر پاکستان در دستور کار حکومت آمریکا قرار گیرد؛ زیرا نظامیان پاکستانی به این زودی‌ها و به سادگی دست از حمایت شبکه حقانی و طالبان برنمی‌دارند و ممکن است در برابر فشارهای عادی مقاومت کنند و حمایت از شبکه حقانی را برهمه چیز ترجیح دهد.

نویسنده افزوده که باتوجه به این گفته‌ها، آمریکا باید کمک مالی‌اش را به پاکستان تا اطمینان آن کشور به همکاری، قطع کند و در سازمان‌های بین‌المللی، پاکستان را به عنوان کشور حامی تروریستان معرفی و تحریم‌های مهم نظامی و اقتصادی را بر این کشور اعمال نماید.

اظهارات رئیس جمهوری ایران درباره سد سازی در افغانستان

روزنامه ماندگار نوشته که اخیراً اظهارات رئیس‌جمهوری ایران در تقابل با احداث سدها و بندهای آبی در افغانستان، واکنش‌هایی را در میان مردم برانگیخته است. رئیس‌جمهوری ایران روز دوشنبه گذشته در یک نشست در تهران، با انتقاد از پروژه‌های ساخت سد در افغانستان، گفت: "ما نمی‌توانیم در برابر آن‌چه که محیط زیست‌ما را خراب کند، بی‌تفاوت باشیم. ساخته شدن سدهای متعدد در افغانستان و بندها از کجکی، کمال خان، سلما و دیگر بندها در شمال و جنوب افغانستان، در استان خراسان ما، سیستان و بلوچستان ما تأثیرگذار است."

حق نشر عکس AFganistandaily

نویسنده افزوده که این قهرمان‌سازی در حالی صورت می‌گیرد که دولت ایران نیز به اظهارات جنجالی روی سدهای افغانستان پرداخته و نسبت به آن هشدار داده است. شکی نیست که ساختن سد سلما و استفاده از آن، سبب کاهش هفتاد درصدی آبی می‌شود که در گذشته به کشور ایران و ترکمنستان می‌ریخت. سد سلما، آن آب وافر را از ایران می‌‌گیرد و طبیعی‌ است که مقام‌های ایرانی با توجه به زیان بزرگی که از این رهگذر می‌بینند، در چارچوب منافع ملی خودشان واکنش نشان می‌دهند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که اظهارات حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و واکنش ریاست‌جمهوری افغانستان، نقطه واضحی بر آغاز جدال‌های تازه روی آب‌های مشترک منطقه‌ای است.

نویسنده ادامه داده که مسلماً افغانستان نمی‌تواند صرفاً به‌دلیل کمبود آب و یا آلود‌گی هوا در کشورهای همسایه، از ساختن سدهای آبی در کشور صرف‌نظر کند. افغانستان مبتلا به کمبود انرژی و چالش در تأمین آب زمین‌های زراعتی، چاره‌‎ای جزء استفاده از آب‌هایش برای تولید برق و رفع احتیاجات آبی کشاورزان ندارد. پس همان‌طور که نیازها و دغدغه‌های ایران محترم است، نیازهای مردم افغانستان نیز قابل درک و احترام است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط