روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۹ سرطان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در بیستمین نشست بورد مشترک نظارت و هماهنگی (JCMB) گفته که نارضایتی‌های قومی در افغانستان پیچیده و به صورت عمیقی محسوس بوده و اکثرا استوار بر بی‌توجهی و تبعیضی است که از گذشته بر جا مانده است.

سخنان تازه رئیس جمهوری افغانستان در مورد نارضایتی‌های قومی در افغانستان، صلح با مخالفان و انتخابات پیش‌روی این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۹ سرطان (تیر) کابل است.

نارضایتی‌‌های قومی در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که معضل قومیت و قومگرایی در افغانستان سالهای متمادی است که بنیاد حیات جمعی و نیز سیاست‌ورزی را در این سرزمین شکل می‌دهد.

افغانستان نوشته که رئیس جمهور غنی دیروز در بیستمین نشست بورد نظارت و هماهنگی که در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود به مساله مهم قومیت و قومگرایی در افغانستان پرداخته که به راستی یکی از ریشه‌های اساسی بحران در افغانستان است.

افغانستان افزوده که نخستین و مهمترین پیامد سیاستورزی قومگرایانه، نابودی بنیادهای عدالت و استمرار ستمهای گذشته است. این مساله به طور خودکار تحقق بسیاری از ارزشهای دیگر به خصوص ارزش‌های حقوق بشری را با مشکل مواجه می‌سازد.

افغانستان می‌نویسد که اما درک این موضوع از سوی سردمداران حکومت باعث امیدواری است.

اما روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که نارضایتی از حکومت اکنون به نارضایتی قومی تبدیل شده و این موضوع بیشتر ریشه در رفتار سران حکومت وحدت ملی دارد.

اطلاعات روز نوشته این در حالی است که حکومت به دلیل ظرفیت عظیم قانونی و منابعی که در اختیار دارد، فرصت‌های بی‌شماری برای رفع تنش‌های قومی و جلب رضایت شهروندان دارد.

اطلاعات روز افزوده که رئیس‌جمهور غنی تاکنون سخنان درستی در مورد عوامل تباهی و فلاکت زندگی انسان افغانی گفته است، تعهدات بی‌شماری نیز به مردم سپرده است؛ اما نه حرف‌ها و نه تعهدات آقای غنی راهی در عمل نگشوده است.

اطلاعات روز نوشته غنی گفته است که برای حل تنش‌های موجود رهبری یک گفتمان ملی را به دوش خواهد گرفت. "این خوب است؛ اما واگشودن راه گفت‌وگو میان حکومت و شهروندان مستلزم یک پیش‌شرط است، این‌که این گفت‌وگو معطوف به نتیجه باشد."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد واقعیت این است که رئیس جمهوری افغانستان بنابر گرایش‌هایی که خودش دارد، حلقه‌ای را به دورش ساخته است که همه در تار مناسبات قومی و زبانی خویش گیر افتاده‌اند.

آرمان ملی افزوده که به سخنان رئیس جمهوری نمی‌توان اعتماد کرد زیرا این حکومت تا کنون خودش در کار بوده تا ریشه‌های قومی را در تار و پود نظام بدواند.

دعوت به صلح

روزنامه ماندگار به بخشی از سخنان دیروز رئیس جمهوری افغانستان پرداخته، که در آن بار دیگر از مخالفان مسلح دعوت به صلح کرده است.

ماندگار نوشته که بیهود‌گی چنین پیام‌هایی وقتی آشکار می‌گردد که تاریخچه دست‌کم ده‌ساله این پیام‌ها و هشدارها در کنار کارنامه دست‌کم بیست‌ساله طالبان مطالعه شود؛ دیده می‌شود به هر اندازه که هشدارها و اتمام‌حجت‌ها به آدرس طالبان بیشتر شده، به همان اندازه، قوت و جسارت این گروه مضاعف شده است.

ماندگار افزوده که "آقای غنی درحالی این راه باطل و یا این بازی پوچ را ادامه می‌دهد که حوادثی همانند حمله به قول اردوی (سپاه) ۲۰۹ شاهین و انفجار انتحاری چهارراهی زنبق شهادت می‌دهند که نه طالب اهل صلح‌وسازش است و نه هشدارهای حکومت به پشیزی برای آن‌ها می‌ارزد."

ماندگار می‌نویسد که "صلح در این معادله، نه با سفره و مهمانی و نه با هشدار از فهرست سیاه و سفید، بلکه با استراتژی قاطع نظامی میسر است و بس. غیر از این هرچه باشد، خروجی‌اش قربانی دادن و تکرار تاریخ خواهد بود!"

Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است سال آینده برگزار شود

انتخابات در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت ۱۵ سرطان سال آینده را روز رای‌گیری برای انتخاب نمایندگان پارلمان و شورای‌های ولسوالی اعلام کرده است. در این کشور رایج است که تاریخی را اعلام می‌کنند، اما در آن تاریخ، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

۸‌صبح نوشته که سران حکومت وحدت ملی تعهد کرده بودند که پس از تحویل‌گیری قدرت از حامد کرزی، فورا نظام انتخاباتی را اصلاح می‌سازند، شناسنامه‌های الکترونیک را توزیع می‌کنند و با برگزاری انتخابات شورا‌های ولسوالی‌ها و تصویب قانون تشکیلات اساسی دولت، زمینه را برای فراخوانی جرگه قانون اساسی فراهم می‌سازند تا سمت مجری امور به عنوان نخست‌وزیری درج قانون اساسی افغانستان گردد اما رهبران حکومت وحدت ملی به این تعهدشان عمل نکردند.

۸‌صبح افزوده "از آنجایی تمام وعده‌ها نقض شد و کسی به تاریخ‌هایی که درج قانون اساسی است، وقعی ننهاد، افکار عمومی‌ باور ندارد که حکومت بتواند سال آینده انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی‌ها را برگزار کند."

۸‌صبح می‌نویسد که حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات نباید وقت را ضایع کنند و از همین حالا باید روی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها تمرکز شود.

مطالب مرتبط