روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۰ سرطان

روزنامه

شورای عالی صلح افغانستان استراتژی جدیدی را با رویکردی تازه به روند صلح تهیه کرده است. رئیس این شورا می‌گوید رویکرد آنها تسلیم شدن طالبان نیست، آنها به دیدگاه طالبان احترام می‌گذارند و با قبول بخشی از خواست‌های ملی‌شان، با آنها صلح می‌کنند.

رویکرد جدید شورای عالی صلح، اختلافات قومی در افغانستان و انتخابات پارلمانی این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۰ سرطان (تیر) کابل است.

رویکرد تازه شورای عالی صلح

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که از سخنان رئیس شورای عالی صلح بر می‌آید که برخی از چهره‌های مشهور قشر سیاسی کابل، هنوز هم به توهم صلح‌پذیری طالبان یا حداقل برخی از رهبران آنان باور دارند.

۸‌صبح نوشته که در مورد صلح گروه طالبان بارها گفته که خواستار خروج نیروهای آمریکایی و استقرار مجدد امارت می‌باشد. در بهترین حالت، طالبان خواستار امارت مشارکتی هستند. امارت مشارکتی به این معنا است که مجموع قشر سیاسی کابل از جمله کریم خلیلی بیایند و به رهبر طالبان به عنوان فرمانده کل مسلمانان بیعت کنند. آنان فرمان‌برداری می‌خواهند.

۸‌صبح افزوده که با توجه به این واقعیت‌ها، کدام نظرات طالبان در مورد صلح سازنده است؟ طالبان تا حال نه القاعده را رد کرده‌اند و نه جمهوریت و دموکراسی را پذیرفته‌اند.

۸‌صبح می‌گوید که تلاش برای مذاکره یک اصل پذیرفته شده است اما نباید برای کسانی که با نیروهای امنیتی می‌جنگند، هویت کاذب تراشیده شود.

اما روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که صلح یک پروسه دو جانبه یا چند جانبه است. از این رو این روند زمانی نتایج دلخواه را به دنبال خواهد داشت که تمام جوانب دخیل در قضایای صلح روی محورهای مشترک به توافق برسند.

افغانستان افزوده که داشتن عوامل خارجی جنگ افغانستان، مشخص شدن طرف‌های مذاکره، ناباوری مخالفان مسلح به صلح و اختلافات بنیادی دو طرف به عنوان چالش‌های عمده دولت در مقابل صلح است.

افغانستان نوشته که با وجود این چالش‌ها به هر حال مردم افغانستان می‌خواهند حکومت و شورای عالی صلح در راستای صلح و تأمین امنیت تلاش‌های موثری را آغاز کنند و این شورا با استفاده از ظرفیت‌ها و صلاحیت‌های خود، ابتکارات تازه ای را در چگونگی آغاز روند صلح با مخالفان مسلح به کار ببرند.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

اختلافات قومی در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که به‌تاز‌گی محمد اشرف غنی، رئیس حکومت وحدت ملی گفته است که نارضایتی‌های قومی در افغانستان پیچیده و به صورت عمیقی محسوس بوده و اکثرا استوار بر بی‌توجهی و تبعیضی است که از گذشته بر جا مانده است.

ماندگار نوشته که "این سخنان آقای غنی اما در حالی مطرح می‌شود که بیشتر حرکت‌ها و اعمال شخص آقای غنی، تاکنون خلاف سخنانش، در محور تنش آفرینی قومی، شکل‌گیری نزاع‌های تازه قومیتی در کشور بوده است."

ماندگار افزوده که آقای غنی در حالی که می‌گوید حکومت اجازه نمی‌دهد این زهر (قطب بندی قومی) گسترش یابد، سیاست‌های اوست که به قطب‌بندی قومی منجر شده است.

ماندگار می‌نویسد که سخنان تازه رئیس جمهوری یک امید را به وجود می آورد که آقای غنی درک کرده باشد که سیاست جاری قومی، کشور را به مرحله خطرناکی رسانده است و باید به زودی تغییر کند؛ اما زمانی اعتماد مردم به سخنان آقای غنی بر می‌گردد که در عمل به آنچه گفته است، صادق باشد و از خطری که جامعه را تهدید می‌کند جلوگیری کند.

انتخابات پارلمانی در افغانستان

روزنامه دولتی اصلاح می‌نویسد که هیچ شکی باقی نیست که دولت در برگزاری انتخابات عزم راسخ دارد و انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی‌ها در زمان تعیین شده آن برگزار خواهد شد.

اصلاح نوشته که برگزار نشدن سر وقت انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها انتقادهای زیادی را به همراه داشت اما اکنون زمینه‌ها برای برگزاری این پروسه فراهم می‌گردد.

اصلاح افزوده که برگزاری یک انتخابات همه شمول، آزاد، عادلانه و شفاف مهمترین راهکار شکل گیری یک وفاق و اجماع سیاسی در این کشور است که راهی برای رسیدن به ثبات می‌باشد.

نویسنده سرمقاله اصلاح همچنان به از بین رفتن اعتماد مردم به کمیسیون‌های انتخاباتی پیشین این کشور اشاره کرده و نوشته که برنامه اصلاحی در این راستا، تا حدودی اعتماد مردم را برگردانده است.

مطالب مرتبط