روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۵ سرطان

روزنامه

مسدود شدن شماری از جاده‌های فرعی در منطقه وزیراکبرخان، شکایات و انتقادهای شدیدی را از سوی شهروندان کابل به همراه داشت.

مسدود شدن جاده‌ها برای تأمین امنیت، سرنوشت داعش در افغانستان و اصلاحات در بخش امنیتی این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۵ سرطان (تیر) کابل است.

مسدود شدن جاده‌ها

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که بستن راه‌ها و بدل کردن کابل به یک پادگان عسکری، هیچ کمکی به برقراری امنیت نمی‌کند زیرا بار‌ها دیده شده است که تروریست‌ها به حفاظت شده‌ترین مکان‌ها نفوذ کرده‌اند.

۸‌صبح نوشته که حمله به قشون اردوی/ارتش ملی در مزار، حمله به ریاست رجال برجسته و حمله‌ در چهارراهی زنبق نشان می‌دهد که بستن راه‌ها نمی‌تواند از این حمله‌ها جلوگیری کند، بستن راه‌ها صرف برای مردم عام، مشکل خلق می‌کند.

۸‌صبح افزوده که تامین امنیت و مبارزه با تروریسم کار اطلاعاتی و نظامی می‌خواهد. باید نیروهای کشفی و استخباراتی به هسته‌ها و خانه‌های امن تروریست‌ها نفوذ کنند.

۸‌صبح نوشته که ایجاد موانع در کنار ورودی‌های نهاد‌های دولتی چیزی است که مردم به آن عادت کرده‌اند. تقویت این موانع مشکلی ندارد اما بستن راه‌ها و خیابان‌ها، مشکلات عظیمی برای مردم خلق می‌کند و نارضایتی عمومی را افزایش می‌دهد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد "در حالی که راه بندان های دیروز مردم شهر را سرگردان و سراسیمه کرده بود، مردم در هر گوشه و کنار شهر به حکومت و سازمان دهندگان راه بندان لعن و نفرین می گفتند."

آرمان ملی نوشته که حکومت در تامین امنیت در شهر کابل ناکام گردیده، دست به ابتکاراتی به زعم اعضای کابینه می‌زند که به جای ایجاد سهولت ها برای مردم، آنان را گرفتار مشکلات عدیده دیگر می‌کند.

آرمان ملی افزوده که مردم جدا در این مورد ناراضی‌اند و حکومت ضمن این که باید در این تصمیم تجدید نظر کند، باید راه‌های معقول تر و سازنده تری را سنجش کرده و عملی کند تا سبب آزار و سرگردانی مردم نگردد.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

کشته شدن یکی از رهبران داعش

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد از زمانی که شاخه خراسان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در افغانستان اعلام حضور کرد، سه رهبر آن یکی پس از دیگری کشته شده‌اند. ابو سید پس از حافظ سعید و عبدالحسیب، سومین رهبر این گروه است که با حمله هواپیماهای بی‌سرنشین کشته می‌شود.

اطلاعات روز نوشته که شاخه خراسان داعش تاکنون توانسته است به‌رغم سرکوب شدید نیروهای دفاعی و امنیتی و هواپیما‌های بی‌سرنشین آمریکایی، بخش‌هایی از مناطق تحت حاکمیت‌اش را حفظ کند.

اطلاعات روز افزوده با توجه به این‌که داعش توانسته در بخش‌هایی از شمال افغانستان سربازگیری کند و همین‌طور سرپناهی برای آوارگان طالبان مناطق مرزی فراهم آورد، نمی‌توان تاریخی برای پایان کار این گروه دست‌کم در کوتاه‌مدت تصور کرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، به همین دلیل، یگانه راه مقابله با داعش که منتج به شکست کامل این گروه باشد، مستلزم برنامه راهبردی است که به‌شمول شکار فرماندهان آن، خاستگاه‌ها و دروازه‌های جلب‌وجذب افراد به این گروه را ببندد.

اصلاحات در نهادهای امنیتی افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد مدتی است که اصلاحات نسبتا جدی در نهادهای امنیتی کشور شروع شده است. تاکنون چهره‌های متفاوتی نسبت به چهره‌های تکراری و آشنای قدیمی در پست‌های بلند امنیتی گماشته شده‌اند و چهره‌های زیادی نیز از وظایف‌شان کنار گذاشته شده‌اند و یا در موقعیت‌های دیگر تبدیل گردیده‌اند.

افغانستان نوشته این که این عزل و نصب‌ها و تبدیلی‌ها چقدر بر وضع امنیتی تاثیر گذاشته است، هنوز زود است که در مورد آن قضاوت کرد و آینده نشان خواهد داد.

افغانستان افزوده که اتکا به نسل جوان و سپردن مسئولیت‌های سنگین در بخش امنیتی بر دوش جوانان با انگیزه و مدافع اصلی نظام جدید کشور، می‌تواند یک راهکار استراتژیک برای بهبود وضعیت امنیتی و خاتمه دادن به بحران فعلی باشد.

اما نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید دارد که شرط اساسی و اصلی این عزل و نصب‌ها این است که باید سیاست و انگیزه‌های سیاسی در حین انتخاب افراد و گماشت آنان بر مناصب بلند امنیتی فراموش گردد و به هیچ‌وجه انگیزه‌های سیاسی در این موارد جایگاهی نداشته باشد.

مطالب مرتبط