روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۶ سرطان

محور حق نشر عکس RAHMATULLAHNABIL
Image caption حرکت سیاسی "محور مردم افغانستان" دیروز رسما اعلام موجودیت کردند

حرکت سیاسی جدید به نام "محور مردم افغانستان" روز گذشته اعلام موجودیت کرد. اعضای این حرکت شامل چهره‌های برجسته سیاسی افغانستان است.

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حکومت حامد کرزی و رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی در روز اعلام موجودیت این حرکت سیاسی به عنوان بنیان گذاران آن سخنرانی کردند.

تشکیل ائتلاف‌های جدید در افغانستان و به حاشیه رفتن جنگ با طالبان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۶ سرطان (تیر) کابل است.

ائتلاف‌های جدید در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که این روزها بازار ائتلافها داغ است.

افغانستان نوشته که در درون هر کدام از این ائتلافها ده‌ها نوع خواسته و مطالبه با ده‌ها زبان و شیوه گفتاری می‌توان یافت که حتی گاهی ممکن است هیچ همخوانی با همدیگر نداشته باشند.

افغانستان افزوده که آن چه در باب ائتلافهای گذشته و حال در افغانستان مهم است، بی قاعدگی است که بر آن‌ها حاکم است. بی قاعدگی به قدری مشهود و عیان است که احتمالا تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آینده به همان میزان که ائتلافهای جدید قارچ گونه سر بر خواهد آورد، ائتلافهای موجود نیز از یادها خواهند رفت و منحل خواهند شد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، فلسفه وجودی ائتلافهای سیاسی کنونی در این کشور این است که تعدادی از احزاب سیاسی به منظور به دست آوردن مطالبات و خواسته‌های مشترک و یا تحت فشار قرار دادن دولت‌ها ائتلاف‌های سیاسی زودگذر تشکیل می‌دهند.

روزنامه دولتی اصلاح نیز می‌نویسد که این روزها افغانستان شاهد زایش ائتلاف‌های جدید و ایجاد روندهای سیاسی نو، می‌باشد که نقطه مشترک همه آنها ابراز مخالفت با سیاست‌های حکومت وحدت ملی و اظهار نارضایتی از وضعیت موجود می‌باشد.

اما اصلاح نوشته که این گروه‌ها باید راه حل و راه های بیرون رفت از مشکلات موجود را نیز بیابند و ارائه کنند.

اصلاح افزوده که اگر برنامه‌های ارائه شده این گروه‌ها موثر باشد، نه تنها مردم بلکه حکومت نیز از این برنامه‌ها حمایت خواهد کرد.

اما روزنامه ماندگار می‌نویسد که "از هم‌پاشی ستون‌های حکومت وحدت ملی در واکنش به سیاست‌های آقای غنی، کم نبود که حالا برخی جریان‌های تازه هم در برابر او شکل گرفته‌اند."

ماندگار نوشته که مردم افغانستان به شدت به تغییر نیاز دارند "هم‌اکنون آقای غنی در برابر اعتراض‌های گسترده داخلی و اعتراض‌های مهم خارجی قرار دارد؛ اما هنوز هم تغییری در سیاست‌های خود وارد نکرده است. آقای غنی همواره سخنانی را به شکل زیبا و موجه بر زبان می‌راند اما در عمل می‌بینیم که او در تقابل با آن‌ها قرار دارد."

Image caption روزنامه ۸‌صبح

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که صف‌بندی‌های سیاسی نشان می‌دهد که تنش و اختلاف در سه سال گذشته عمیق‌تر شده، تا آن‌جا که منجر به باز شدن شکاف‌های قومی و اشاعه نارضایتی در میان عموم شهروندان شده است.

اطلاعات روز نوشته که از عمر قانونی حکومت دو سال دیگر باقی مانده و می‌توان صف‌بندی‌های کنونی سیاسی را در راستای آمادگی برای انتخابات و کسب قدرت نیز فهم کرد. اگر این‌گونه باشد، نباید زیاد نگران ثبات سیاسی بود.

اطلاعات روز افزوده که به هر حال، چه اختلاف‌های موجود ناشی از تغییر وضعیت عمومی و افزایش ناامنی و بحران اعتماد باشد یا ناشی از نزدیک شدن به برگزاری انتخابات پارلمانی و پایان عمر حکومت وحدت ملی باشد، تداوم این وضعیت بیش از هرکسی شهروندان را آسیب می‌زند.

روزنامه آرمان ملی اما نوشته که ائتلاف‌های تازه ایجاد شده برای امروز افغانستان که حکومت در آن به گونه حیران کننده‌ای راه نادرستی را در پیش گرفته است و اقدام به سرکوب جنبش‌های مردمی و اعتراضات دادخواهانه آنان زده است، بسیار موثر می‌باشد.

آرمان ملی افزوده که "ما باید دولت را وادار کنیم تا با اجرای اصلاحات و عملی کردن توافقات حکومت وحدت ملی و سهیم ساختن عادلانه اقوام در ساختار نظام و رعایت عدالت در این راستا، مانع بروز بی ثباتی و بد امنی بیشتر در کشور گردد."

جنگ با طالبان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که تمرکز نیروهای بین‌المللی به القاعده و بعد بر داعش برای گروه طالبان نوعی حاشیه امن ایجاد کرده است.

۸‌صبح نوشته که در امان ماندن طالبان از آتش نیروهای بین‌المللی سبب شد که مشکل امنیتی افغانستان بیشتر و جنگ بر ضد ترور که ۱۶ سال از آغاز آن می‌گذرد، هم‌چنان ادامه یابد.

۸‌صبح افزوده که نیروهای بین‌المللی باید در کنار حمایت استراتژیک از نیروهای افغانستان، حملات هوایی بر طالبان نیز اجرا کنند و حامیان خارجی این گروه را وادار سازند تا دست از سر مردم افغانستان بردارند اگر نه جنگ در افغانستان پایان نخواهد یافت.

مطالب مرتبط