روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۷ سرطان

روزنامه

سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی اعلام کرده که تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان در نیمه نخست ۲۰۱۷ به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

در شش ماه اول سال جاری میلادی در این کشور ۱۶۶۲ غیرنظامی کشته و بیش از ۳۵۸۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۲ درصدی را نشان می‌دهد.

گزارش تازه یوناما از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان وادامه جنگ و ناامنی در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۷ سرطان/تیر کابل است.

افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که کشتار افراد ملکی در افغانستان نتیجه جنگ تمام عیاری است که درآن هیچ معیار انسانی و حقوق بشری رعایت نمی‌شود.

افغانستان نوشته که آمارهای ارائه شده از واقعیت جنگ در افغانستان به شدت دلخراش و تکان دهنده است. به همین دلیل است که کمیشنر عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر گفته که ارقام ارائه شده، هرگز تمام رنجهای مردم افغانستان را از لحاظ شدت وحشت، بازتاب داده نمیتواند.

افغانستان افزوده که سازمان ملل متحد به عنوان عالی‌ترین ارگان بین‌المللی، بیشترین مسئولیت را در قبال کاهش کشتار افراد ملکی در کشورهای در حال منازعه به عهده دارد. این سازمان با توجه به میثاق‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی باید از تمامی اختیارات و صلاحیت‌های خود برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی و نجات آنها از صحنه‌های جنگ بهره ببرد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان "توصیه‌های اخلاقی به کسانی که هیچ ارزشی به جان انسان‌ها قایل نیستند و قوانین بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسند، مؤثر و کارساز نیست. سازمان ملل وظیفه دارد که فراتر از توصیه اخلاقی عمل کرده و از طریق رایزنی، مذاکره و فشار بر طرف‌های درگیر، آنها را وادار کنند تا مسایل بشری را رعایت کنند."

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که در گزارش یوناما آمده است که شمار تلفات به اندازه سال گذشته است، اما در سال جاری حملات انتحاری بیشتر از هر رویداد دیگر از مردم افغانستان قربانی گرفته‌اند.

۸‌صبح نوشته که عامل اصلی حملات انتحاری طالبان هستند. گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش هم حمله‌های انتحاری راه‌اندازی می‌کند، اما سازمان امنیت ملی افغانستان معتقد است که طالبان مسئولیت برخی از رویداد‌ها را به دلیل قباحت آشکار آن رویدادها به دوش نمی‌گیرد و برای داعش فضاسازی می‌کند تا مسئولیت رویداد را به دوش بگیرد.

۸‌صبح افزوده حال که سازمان ملل متحد هم طالبان و گروه‌های مرتبط به آن را مسئول بیشتر تلفات غیرنظامیان دانسته است، لازم است که روی درج نام سازمان طالبان افغانی در فهرست‌های سیاه بین‌المللی کار شود. دولت افغانستان باید رسماً از سازمان ملل متحد تقاضا کند تا طالبان افغانی را مثل طالبان پاکستانی گروه تروریستی حساب کند.

ادامه جنگ و ناامنی در افغانستان

روزنامه دولتی انیس می‌نویسد که ایجاد و ظهور گروه‌های تروریستی در این سالهای پسین، نه تنها جنگ افغانستان را به بن‌بست مواجه ساخته بلکه کشورهای همسایه و منطقه را نیز نگران ساخته است.

انیس نوشته که اگر آمریکا و متحدان جهانی آن بخواهند که در نبرد با هراس افگنی پیروز شوند، باید برای تغییر روش مبارزه با گروه‌های تروریستی و ایجاد راهبرد تازه، عقبه‌های سیاسی و نظامی این گروه‌ها را در بیرون از افغانستان آماج قرار دهند.

نویسنده سرمقاله روزنامه انیس تاکید دارد که نیروهای بین‌المللی باید پایگاه‌ها و مراکز آموزشی تروریستان را در بیرون از افغانستان منهدم کنند.

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که افزون بر افزایش ناامنی‌ها در این کشور، شبکه‌های جاسوسی در تلاش دامن زدن به اختلافات قومی و زبانی در بین مردم این کشور هستند.

آرمان ملی نوشته که اگر جلوی این اختلافات گرفته نشود و زمینه بیشتر برای نفاق ملی فراهم شود، در این کشور بحران بی اعتمادی‌ها به میان خواهد آمد.

مطالب مرتبط