روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه هشتم اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‎‌صبح

وزارت تحصیلات عالی افغانستان نتایج کنکور سال ۱۳۹۶ را اعلام کرده است. براساس آمار ارائه شده این وزارت، از ۱۸۷ هزار نفر که در این آزمون ثبت‌نام کرده بودند، بیش از ۱۶۹ هزار نفر آن در آزمون شرکت کردند.

از ۱۴۷ هزار داوطلبان قبول شده در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی از این جمع، ۴۸ هزار نفر آنان زن و ۹۹ هزار نیز مرد هستند.

اعلام نتایج کنکور در افغانستان، ادعاهای حمایت ایران از مخالفان مسلح و دست به دست شدن مناطق بین طالبان و نیروهای دولتی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های هشتم اسد/مرداد کابل است.

اعلام نتایج کنکور در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که رقم شرکت‌کنندگان در این امتحان ۱۶۹هزار نفر است و ۹.۵درصد از کل متقاضیان تحصیلات عالی حتی نتوانسته‌اند در امتحان سراسری کنکور شرکت ورزند.

اطلاعات روز نوشته که وزارت تحصیلات عالی باید بررسی‌هایی را در این زمینه انجام دهد تا ارزیابی این‌که چه عواملی در کاهش رقم شرکت‌کنندگان کنکور مؤثر بوده، فراهم شود.

اطلاعات روز افزوده که دستاورد افغانستان در بخش عرضه خدمات آموزشی مانند سایر بخش‌ها با چالش‌ها و تلخی‌های بسیاری همراه است.

به باور نویسنده اطلاعات روز، معرفی بیش از ۵۵ هزار نفر به موسسات تحصیلات عالی خصوصی با توجه به میزان فقر در افغانستان، شمار کم متقاضیان امتحان کنکور با توجه به آمار دانش آموزان در مکاتب این کشور و شمار کم دختران کامیاب در کنکور از ولایات مهمترین چالش‌هایی است که در راستای توسعه ظرفیت‌های انسانی و اجتماعی در این کشور قرار دارد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد با آن که تعداد کسانی که به مؤسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی راه یافته‌اند نسبت به سال گذشته افزایش یافته ولی ده‌ها هزار بی نتیجه در این روند، همچنان به میان جمعیت بیکاران این کشور افزوده می‌شود.

آرمان ملی افزوده که حکومت و از جمله وزارت معارف افغانستان تا حال یه این موضوع نپرداخته و برای بیرون رفت از آن تدابیری نسنجیده است.

آرمان ملی افزوده که یکی از راه‌هایی که می‌تواند در این زمینه کارساز باشد، ایجاد نهادهای آموزشی حرفه‌ای است که باید عده‌ای از فارغان مکاتب را همه ساله جذب کند. هرچند چنین نهادهایی اکنون در افغانستان وجود دارد ولی شمار آنها آنقدر نیست که بتواند نیازمندی‌های این کشور را برطرف کند.

آرمان ملی همچنان از بیکار ماندن فارغان دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی انتقاد کرده و نوشته هر چند که جنگ در کشور سبب شده است که امکانات تامین فرصت‌های شغلی برای فارغان این نهادها کاهش یابد ولی دولت نباید ناظر این سیل فارغان نهاد های تحصیلی بماند و برای آنان کاری نکند.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

ایران و مخالفان مسلح در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد والی فراه گفته است که حکومت ایران از طالبان در بخش‌هایی از آن ولایت حمایت می‌کند. قبلا هم مقام‌های ولایت فراه گفته بودند که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایران، به طالبان در منطقه بیرجند و برخی از مناطق دیگر استان سیستان و بلوچستان آن کشور، اردوگاه‌های آموزشی و پایگاه‌های نظامی فراهم کرده‌اند.

۸‌صبح نوشته که ایران می‌خواهد به آمریکا و مجموع کشورهای عضو ناتو در افغانستان صدمه بزند و نمی‌خواهد که نهاد دولت در افغانستان خیلی نیرومند باشد.

۸‌صبح افزوده به نظر می‌رسد که "تهران دولت‌سازی در افغانستان را پروژه‌ای آمریکایی می‌داند و می‌خواهد در ناکام‌سازی آن سهم داشته باشد. به همین دلیل است که این کشور دوگانه بازی می‌کند. از یک سو در کابل سفارت دارد و نظام مشروع افغانستان را به رسمیت می‌شناسد و از سوی دیگر با طالبان رابطه برقرار کرده است و تلاش می‌کند که افغانستان را بترساند."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸صبح، حمایت از طالبان مردمان دو کشور را از همدیگر دور می‌سازد و این به ضرر ثبات در منطقه است.

دست به دست شدن مناطق بین طالبان و دولت افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که با گذشت هر روز دیده می‌شود که حملات طالبان افزایش یافته و شهرها و ولسوالی‌های مختلف در ولایت‌های این کشور دستخوش حادثه می‌شود؛ دولت در آغاز در سقوط مناطق بی‌توجهی و ضعف از خود نشان می‌دهد و زمانی که طالبان آن منطقه را تصرف می‌کنند، باز دولت نیروهای تازه‌نفسی را می‌فرستد تا آن مناطق را با دادن تلفات دیگر پس بگیرد.

ماندگار نوشته که مقامات دولت باید در برابر جنگ فرسایشی‌ای که قرار دارند، راهبردی بسازند که بتواند جنگ طالبان را مهار کند و باید روی کاهش تلفات نیروهای نظامی و کنترل فعالیت‌های انفجاری و انتحاری در این کشور کاری کنند.

ماندگار افزوده که در نهادهای امنیتی افغانستان به یک خانه‌تکانی تمام عیار نیاز است و باید اصلاحات لازم چنان به میان آید که نهادهای امنیتی صاحب یک راهبرد امنیتی مناسب شوند و افرادی صادق و وطن دوست در راس این نهادها قرار گیرد.

مطالب مرتبط