روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۰ اسد

روزنامه

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که روز گذشته در حمله به سفارت عراق ۲ محافظ این سفارت کشته و ۳ نفر دیگر مجروح شدند.

حمله به سفارت عراق در کابل و تبدیل شدن افغانستان به میدان جنگ برای گروه‌های مختلف تروریستی، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۰ اسد/مرداد کابل است.

حمله به سفارت عراق

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حمله به سفارت عراق در کابل نشان می‌دهد که افغانستان علاوه بر این که در برابر طالبان مقاومت می‌کند، میدان جنگ دیگران نیز است. این روزنامه می‌افزاید که "خلافت تروریستی داعش دیروز با راه‌اندازی حمله در کابل، خواست از دولت عراق در این‌جا انتقام بگیرد."

۸‌صبح نوشته که این رویداد نشان می‌دهد که بخش کلانی از این سرزمین که "در اختیار دولت نیست، به مامن گروه‌های تروریستی سراسر جهان بدل شده است."

۸‌صبح به منافع و اتهامات حمایت کشورهای روسیه، ایران، چین و پاکستان از مخالفان مسلح اشاره کرده و افزوده که از این فضای برهم و درهم حالا داعش هم استفاده می‌کنند و می‌خواهد آجندای فرقه‌گرایانه‌اش را در این‌جا تطبیق کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد در حالی‌که رئیس‌جمهور غنی بارها تأکید کرده که افغانستان میدان رقابت و کشمکش‌ هیچ‌گروه/کشوری نیست، گروهی به وسعت و توانایی داعش این سخن رئیس‌جمهوری را در عمل به چالش کشیده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، باید به پیامدهای سیاسی این‌گونه حملات توجه شود. تأمین امنیت پایتخت فارغ از این‌که از کشتار شهروندان جلوگیری می‌کند و یکی از مسئولیت‌های اولی حکومت است، به معنای تصدیق عملی ادعای رئیس‌جمهوری نیز است.

اطلاعات روز افزوده که رسیدن موفقانه این مهاجمان به مقر سفارت عراق در کابل نشان می‌دهد که "نهادهای کشفی و اطلاعاتی ضعیف‌اند و ناتوان از ردیابی عوامل گروه‌های تروریستی... به‌دلیل این‌که در سه ماه گذشته بارها حملات خون‌باری در کابل به‌وقوع پیوسته، این انتظار وجود دارد که خلاهای اطلاعاتی و کشفی شناسایی و برطرف شوند."

حق نشر عکس SAYED SADAAT/FB
Image caption سفارت عراق در منطقه شهر نو کابل در مرکز شهر کابل قرار دارد

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که حمله به سفارت عراق، در واکنش به محفلی که در این سفارت‌خانه به تجلیل از شکست نیروهای داعش در موصل و پیروزی حکومت عراق برگزار شده بود، صورت گرفته است. این حرکت یعنی هماهنگی و همکاری و اتحاد نیروهای تروریستی فارغ از مرزهای قومی، زبانی و سیاسی.

ماندگار افزوده که افغانستان یک "نقطه اتصال در تروریسم شبکه‌ای و جهانی‌شده است" و حمله روز گذشته بر سفارت عراق، شاهدی کوچک بر این تحول می‌باشد.

ماندگار نوشته که معرکه اصلی داعش و تروریسم و کانون انتقام‌گیری و ابراز وجود آن‌ها اگرچه امروز کشورهای اسلامی و خاورمیانه‌ است، اما در چرخه پویای خود به زودی می‌تواند اروپا و آمریکا را به میدان اصلی نبرد خویش تبدیل کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، این دغدغه‌ها که دانش روابط بین‌الملل بر درستی آن صحه می‌گذارد، زمانی می‌تواند از دایره امکان خارج گردد که مبارزه با تروریسم در نظام جهانی، از بازی‌های استخباراتی و رقابت‌های استراتژیک بیرون شود و با گروه‌های تروریستی در خاورمیانه و جهان اسلام به همان اندازه با شدت و قوت برخورد شود که با ویران‌گری‌های آنان در شهرهای اروپایی و آمریکایی برخورد می‌شود.

اما روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که حمله به سفارت عراق، پیش از آن که اهداف بزرگ و استراتژیک پشت آن نهفته باشد، یک مانور و یا نمایش قدرت گروه داعش در افغانستان و برجسته سازی این موضوع است که گروه داعش تنها در سوریه و عراق محدود نمی‌شود.

افغانستان افزوده که این حمله البته می‌تواند یک تهدید امنیتی به شمار بیاید و حکومت و نهادهای امنیتی را وا دارد تا امنیت مراکز دیپلماتیک را بیشتر مواظبت کنند، اما نمی‌تواند به یک نگرانی بزرگتر از حضور داعش در افغانستان تبدیل شود.

افغانستان نوشته که اگر دولت در گذشته توجه می‌کرد اکنون در افغانستان، گروهی به نام داعش وجود نمی‌داشت اما اکنون نیز اگر اراده جدی برای نابودی این گروه وجود داشته باشد، مردم محل برای نابودی این گروه در کنار نیروهای امنیتی خواهند ایستاد و از کشور و مردم خود دفاع خواهند کرد.

مطالب مرتبط