روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۱ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

هواداران ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، عطا محمد نور، والی ولایت بلخ و محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی، در شهر مزار شریف در شمال افغانستان، تجمع اعتراضی برپا کردند.

تجمع هواداران ائتلاف نجات افغانستان و گزارش تازه سیگار از تلفات نظامیان افغان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۱ اسد/مرداد کابل است.

تجمع هواداران ائتلاف نجات افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که تشکیل ائتلاف نجات افغانستان نشان می‌دهد که هر ائتلافی میان سیاست‌مداران این کشور از ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای فروپاشی و تقسیم شدن به قطب‌های مخالف هم، برخوردار است.

اطلاعات روز نوشته که عطامحمد نور، محمد محقق و ژنرال دوستم، بخشی از ائتلافی بودند که منجر به شکل‌گیری حکومت وحدت ملی شد اما اکنون در مقابل آن قرار گرفته‌اند.

اطلاعات روز افزوده که ائتلاف‌سازی‌های جدید در کنار آن‌که حامل ادعاها و انتقادهای بسیاری در برابر ضعف‌ها و کاستی‌های حکومت وحدت ملی است، با نگاهی به انتخابات آینده شکل گرفته‌اند و در همین بافتار نیز قابل درک و تحلیل است.

همچنین به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، "رویارویی ائتلاف نجات با حکومت بر محور رئیس‌جمهور غنی و اتهام‌هایی که در برابر هم فهرست می‌کنند، به‌معنای دعوای سهامدارانی است که بر سر کسب امتیاز بیشتر وارد رقابت نابرابری شده‌اند و نتیجه آن، کم‌کم به تقابل جدی سیاسی میان آن‌ها می‌انجامد."

روزنامه ماندگار نوشته که اکنون با برگزاری همایش مزارشریف، ارگ ریاست‌جمهوری بار دیگر خود را آماده حمله‌ای تازه می‌سازد. این‌که حمله بعدی ارگ چه‌وقت انجام خواهد شد و چه خواهد کرد، مشخص نیست؛ ولی مطمینا رابطه دوطرف تیره‌تر از گذشته خواهد شد و عملا افغانستان بر لبه بحران بزرگ‌تری در سطح کشور قرار می‌گیرد.

ماندگار می‌نویسد که ارگ در موقعیت‌هایی که احساس نیاز و یا خطر کرده، به منتقدین امروزش برای رسیدن به هدف‌های خود نزدیک شده و به محض برآورده شدن هدف‌های خود، آن‌ها را در زمین خالی رها کرده است.

ماندگار افزوده که پایان این بازی هرچه باشد، مسئولیت آن به دوش غنی و تیم تمامیت‌خواهش خواهد بود.

روزنامه افغانستان ما نیز با اشاره به تشکیل ائتلاف‌های جدید در افغانستان می‌نویسد که در سال جاری از یک طرف تضادها و کشمکش‌های درون حکومتی بر سر تقسیم قدرت و منافع و از سوی دیگر نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی، بر تشدید تضادهای قومی و سیاسی در این کشور افزوده است.

افغانستان نوشته که تعارض‌های درونی تا زمانی قابل توجیه است که اساس و بنیاد منافع ملی را تخریب نکند و خواست‌ها و تقاضاهای ملی را نادیده نگیرد.

افغانستان افزوده که حکومت و همه گروه‌های موافق و مخالف آن، باید خود را بر رعایت اصولی که این نظام بر بنیاد آن استوار گردیده، پایبند بدانند و از خطوط سرخ عبور نکنند.

روزنامه آرمان ملی نیز نوشته که از کنار این همه ائتلا‌ف‌ها و انتقادات که در این اواخر به میان آمده، نباید به سادگی گذشت و باید به آنها پرداخته و توجه شود.

آرمان ملی می‌نویسد که تیم حاکم باید با صداقت با مخالفان درون حکومتی مذاکره کند و مشکلات را از راه مشوت حل و فصل کند.

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که منتقدین حکومت همه یا در قدرت هستند و یا مقامات پیشین حکومتی هستند که خود در به میان آمدن وضعیت فعلی نقش دارند.

اصلاح نوشته که راهی که این افراد برای انتقاد از حکومت پیش گرفتند باعث تضعیف بیشتر حکومت و بی ثباتی خواهد شد.

نویسنده سرمقاله روزنامه اصلاح نیز به گفتمان مثبت به دور از تنش‌های سیاسی میان منتقدین حکومت و سران حکومت تاکید می‌کند.

Image caption روزنامه ماندگار

گزارش تازه سیگار

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سیگار، اداره‌ای که کمک‌های ایالات متحده آمریکا را در افغانستان تفتیش و بررسی می‌کند، گزارش داده است که در چهار ماه اول امسال بیشتر از ۲۵۰۰ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با گروه‌های تروریستی جان شان را از دست داده‌اند.

۸‌صبح نوشته که نیروهای امنیتی در کشف، رهبری، سوق و اداره و آرایش حرفه‌ای مواضع، سنگرها و قطارهای‌شان مشکل دارند. اگر رهبری نیروهای امنیتی این مشکلات را حل کنند، سطح تلفات در کل کاهش می‌یابد.

۸‌صبح افزوده که رئیس‌جمهوری، رئیس اجرایی و دیگر بلندپایگان حکومتی باید ضعف رهبری نیروهای امنیتی را جدی بگیرند و عزل‌ونصب‌های نیروهای امنیتی را جناحی نسازند.

مطالب مرتبط