روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۱۴ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله انتحاری سه‌شنبه در داخل مسجد جوادیه شهر هرات را به عهده گرفته است.

مقام‌های افغانستان اعلام کردند که در این حمله ۲۹ غیرنظامی کشته و بیشتر از ۶۴ نفر مجروح شدند.

حمله به مسجد جوادیه در ولایت هرات و مسئولیت دولت در مقابل خانواده‌های کشته شدگان چنین رویدادهایی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۴ اسد/مرداد کابل است.

حمله به مسجد جوادیه در هرات

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که حمله به مسجدی در هرات، یک‌بار دیگر نشان داد که داعش روی تنش مذهبی در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.

اطلاعات روز نوشته که واکنش همه مردم به این رویداد، به مخالفان مسلح نشان داد که هنوز تا موج‌سواری بر تنش‌های مذهبی در افغانستان راه طولانی در پیش است.

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، برخورد خوش‌بینانه با این وضعیت در صورتی که تمهیدات جدی برای مقابله با نفرت‌پراکنی مذهبی سنجیده نشود، به صورت مطلوب باقی نخواهد ماند.

اطلاعات روز افزوده که تشدید تنش‌های مذهبی و ترویج بنیادگرایی، مسأله مهمی است که باید پیش از آن‌که وارد مناسبات اجتماعی و سیاسی شود، سرکوب شود.

اطلاعات روز می‌نویسد که لازم است حکومت برای غلبه بر بنیادگرایی در طولانی مدت، زمینه محو ریشه‌های چنین تفکری را فراهم سازد. این‌کار از طریق معارف/آموزش و پرورش، سیاست فرهنگی و انتشار و عرضه آگاهی برای مردم ممکن است.

روزنامه ۸‌صبح نیز نوشته آنانی که عراق، سوریه و بخش‌هایی از پاکستان را به نام جنگ مذهبی به آتش کشیدند، حالا می‌خواهند این جنگ را به افغانستان صادر کنند.

۸‌صبح می‌نویسد که اما مردم افغانستان در این دام نمی‌افتند. مردم افغانستان وحدت مذهبی خود را حفظ کرده‌اند و حتی در اوج جنگ‌های کابل هم هیچ گروهی آجندای فرقه‌ای نداشت.

۸‌صبح افزوده که برای امنیت عبادت‌گاه‌ها، باید تدابیر ویژه روی دست گرفته شود. باید رفت‌وآمد به مکان‌هایی که تهدید بیشتر متوجه آن است، منع شود. در جاهایی که نیاز به محافظ مسلح است، باید نگهبان گماشته شود و در جایی که نیاز به همکاری مردم است، باید همکاری آنان جلب شود.

۸‌صبح نوشته که در کنار این اقدامات، وظیفه حکومت است تا حامیان بیرونی جنگ فرقه‌ای در افغانستان را افشا کند و برضد آنان یک کارزار جهانی راه‌اندازی کند.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که حمله به یک مسجد جوادیه در هرات نشان داد که بازی‌های پیچیده و وحشتناکی در افغانستان در حال گسترش است.

ماندگار نوشته که اگرچه مسئولیت این حمله را داعش برعهده گرفت اما "بازی‌های ابزاری و استخباراتی با نام گروه‌هایی مانند داعش و طالبان نیز بخشی از پیچید‌گی‌های فعالیت‌های تروریستی را احتوا می‌‌کند."

ماندگار افزوده باورها بر این است که شماری از شرکت‌های ناشناخته، چنین پروژه‌هایی را از آدرس‌های استخباراتی به دست می‌آورند و اجرا می‌کنند؛ در این میان نام داعش می‌تواند مُهر و مومی محکم بر سایر نشانی‌ها به‌ویژه نشانی اصلی باشد.

نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار به این باور است که حکومت موجود موظف است که حملات مشکوک و خطرناک اخیر را با ریشه‌های پیدا و پنهانش مورد بررسی قرار دهد و مبتنی بر آن، اصلاحات و تدابیر امنیتی ویژه‌ای را تدارک ببیند تا دیگر این نوع حملات تکرار نشوند.

Image caption روزنامه ماندگار

دولت و ورثه کشته شدگان در جنگ

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد یکی از موضوعاتی که در همه کشورهای جهان از اهمیت ویژه برخوردار است، مواجهه با حادثه و ضرورت‌های پس از آن است.

افغانستان نوشته که چون هر حادثه‌ای در هر جای جهان به نحوی بحرانی را به دنبال می آورد که مدیریت بحران و کمتر ساختن آلام آسیب دیدگان و بازماندگان جان باختگان در آن نه تنها وظیفه دولت بلکه از مسئولیت‌های همه مردم است.

افغانستان افزوده که اما مهمتر از مسئولیت‌های عمومی، مسئولیت‌های حکومت و نهادهای مرتبط دولتی است که چگونه با بحران‌های ناشی از جنگ، حملات انتحاری و حملات خرابکارانه برخورد کنند، تا هم بحران مدیریت شود و هم آسیب‌های شدید ناشی از حملات تروریستی تا حدی جبران گردد و هم آلام مصیبت دیدگان التیام یابد.

افغانستان می‌نویسد که تسلی دادن به خانواده‌های قربانیان، کمک به آنها برای تامین معیشت و برخورد جدی و مجازات عاملین همچو رویدادها، از جمله این مسئولیت‌های دولت است.