روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۵ اسد

روزنامه

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه ۱۴ اسد/مرداد به منظور شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، وارد تهران شد.

روابط افغانستان و ایران، افزایش ناامنی و جنگ در ولایت شمالی سرپل و سیاست آمریکا در افغانستان، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۵ اسد/مرداد کابل است.

روابط افغانستان و ایران

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که رئیس‌جمهور غنی در تهران حتما مذاکرات جدی با مقام‌های ایرانی خواهد داشت، زیرا این روزها روابط ایران و افغانستان، دستخوش تنش شده است.

۸‌صبح نوشته که "ایران به صورت آفتابی و علنی از طالبان حمایت می‌کند. هرچند حمایت ایران از طالبان، به اندازه حمایت پاکستان از این گروه نیست، اما با آن هم پشتیبانی از طالبان عواقب وخیمی‌ برای ثبات افغانستان دارد."

۸‌صبح افزوده که سفر آقای غنی به ایران در حالی صورت گرفت که از یک طرف مقام‌های اطلاعاتی ایران طالبان را زیر پروبال خود گرفته‌اند و از سوی دیگر رئیس‌جمهور روحانی نسبت به سدسازی در افغانستان اظهار نگرانی می‌کند و به تنش در روابط دو کشور می‌افزاید.

۸‌صبح می‌نویسد به سود منطقه است که ایران با دولت افغانستان همکاری کند. تسلط دولت بر کل جغرافیای افغانستان هم به نفع امنیت ایران است و هم به سود امنیت منطقه. طالبان برای هیچ کشوری امنیت نیاورده‌اند.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، مناسبات ایران و افغانستان نیز مثل سال‌های گذشته معمولی بوده است و نه چندان گرم بوده و نه چندان سرد. اما در این اواخر برخی از اظهار نظرهای دو طرف در مورد استفاده از آب رودخانه هیرمند، تا حدودی تنش ها را بالا برد اما به حد تیرگی روابط نرسید.

افغانستان نوشته که روابط دو کشور در سال‌های گذشته حداقل به لحاظ ظاهری بسیار حسنه بوده اما هیچگاه دارای منطق واضح و روشن در برابر مسایلی که روابط دو کشور را متاثر می‌سازد، نبوده است.

افغانستان افزوده که با توجه به موضوعات گسترده‌ای که مناسبات و روابط دو کشور را تحت تاثیر جدی قرار می‌‌دهد، تنظیم یک خط مشی روشن و استراتژی مشخص به خصوص از سوی افغانستان ضروری است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، سفر رئیس جمهوری افغانستان برای اشتراک در مراسم تحلیف آقای روحانی، پیام حسن همجواری داشته و ایران نیز باید این پیام را درک کرده و بر یک منطق مبتنی بر منافع دو طرف پایبند بماند.

ناامنی در سرپل افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که روز گذشته منطقه میرزا اولنگ به دست طالبان افتاد؛ منطقه‌ای که بسیار به شهر سرپل، نزدیک است.

اطلاعات روز نوشته به دلیل این که مردم محل در این منطقه در یک‌سال گذشته به سختی در برابر طالبان مقاومت کرده‌اند، بیم انتقام و نتیجتا وقوع یک فاجعه انسانی نیز در این منطقه می‌رود.

اطلاعات روز افزوده که وسعت میدان نبرد در افغانستان اکنون به شکلی ساخته شده که دو نگرانی عمده را سبب شده است؛ سقوط بخش‌هایی از یک‌منطقه یا حتی مرکز یک ولایت، تکرار فاجعه انسانی و توسعه‌ قلمرو تحت نفوذ طالبان و افزایش فشار نظامی و سیاسی بر حکومت.

همچنین اطلاعات روز می‌نویسد که تشدید اختلاف‌های درونی و ادامه وضعیتی که بر نارضایتی عمومی افزوده و حکومت را عملا به سمت تقابل با مردم می‌راند، می‌تواند ماشین کشتار طالبان را تیزتر سازد و عرصه را برای خون‌ریزی این گروه فراهم آورد.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز تاکید دارد که حکومت نیازمند تجدیدنظر در برنامه‌های امنیتی و سیاسی خود با طالبان و احیای دوباره اعتماد میان مردم و حکومت است.

سیاست آمریکا در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که در این روزها کاخ سفید سر گرم بحث روی وضعیت افغانستان است و دونالد ترامپ هم از وضعیتی جنگ در افغانستان شاکی.

ماندگار نوشته که اگر به راستی ترامپ می‌خواهد که جنگ با تروریزم در افغانستان نتیجه بدهد، راه‌های زیادی در پیش رو دارد. از جمله فشار وارد کردن بر پاکستان تا از موضع عمق استراتیژیکش در افغانستان کوتاه بیاید.

همچنین ماندگار افزوده که برای فایق آمدن در این جنگ، در افغانستان صداقت آمریکایی‌ها در ایجاد دولت‌داری موثر و مدرن در افغانستان بسیار ضروری است.

مطالب مرتبط