روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۶ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌‎صبح

مقام‌های محلی ولایت سرپل در شمال افغانستان از کشته شدن دست‌کم ۵۰ غیرنظامی به دست شورشیان طالبان در منطقه میرزا اولنگ این ولایت خبر می‌دهند.

ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مخالفان مسلح دولت این غیرنظامیان را که کودکان و زنان هم مشمول آن هستند، "بی‌رحمانه" کشته‌اند و احتمال دارد آمار کشته‌ها افزایش پیدا کند.

افزایش ناامنی در شمال، نقش پاکستان در ناامنی‌های افغانستان و مشکل بی‌برقی در کابل مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوشنبه ۱۶ اسد/مرداد کابل است.

ناامنی در شمال افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که سقوط مناطق و ولسوالی‌های ولایات شمالی این نگرانی را افزایش می‌دهد که گروه طالبان با همراهی گروه‌های تروریستی دیگر، قلمرو ناامنی را از جنوب به شمال گسترش داده است.

افغانستان نوشته، تجربه ثابت کرده که اقتدار مرکزی به تسلط و سیطره سیاسی حکومت بر مناطق شمال بستگی دارد، اگر حکومت سلطه خود را بر این مناطق از دست بدهد، پایه‌های نظام سیاسی سست و متزلزل شده و به مرور زمان فرو می‌ریزد.

افغانستان افزوده که امنیت شمال باید در اولویت سیاست‌های امنیتی حکومت قرار گیرد و برای تأمین امنیت این منطقه و پاک سازی آن از وجود هراس افگنان یک طرح امنیتی جامع و همه جانبه تهیه شود.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به این باور است که یکی از مسایلی که امروزه بر ناامنی‌های شمال سایه افگنده و حل مشکلات را با مانع روبرو ساخته، تشدید اختلافات میان حکومت و چهره‌های بانفوذ شمال است. این اختلافات بر روند همکاری‌ها تأثیر منفی بجا گذاشته و فرصت‌های جدیدی را برای تروریستان فراهم کرده است.

Image caption روزنامه ماندگار

نقش پاکستان در ناامنی‌های افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که پاکستان و شماری دیگر ازهمسایگان افغانستان در قبال این کشور سیاست‌های راهبردی دارند.

آرمان ملی نوشته که "پاکستان در این مسیر بی‌باکانه‌تر و آشکارا عمل نموده و سال‌های درازی است که برای اشتعال جنگ در افغانستان از نیروهای ضد دولتی و از جمله طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی‌ که در این کشور فعال هستند حمایت می‌کند و به آن‌ها پول، اسلحه، تجهیزات و آموزش‌های نظامی فراهم می‌کند."

آرمان ملی افزوده که با آمدن رئیس جمهور ترامپ به قدرت، واضح شد که شاید آمریکا راهکار تازه‌ای برای جنگ در افغانستان در پیش گیرد و آن کشور سیاست‌هایش را در قبال پاکستان و ایران و حتی هند که یکی از حلقه‌های دخیل در کشیدگی‌های خونین منطقه است، تغییر بدهد.

آرمان ملی می‌نویسد که دیروز ژنرال مک ماستر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترامپ گفته که کاخ سفید می‌خواهد شاهد تغییراتی در رفتار پاکستان در بخش حمایت از گروه طالبان باشد.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی امیدوار است که به زودی شاهد تغییری در اوضاع منطقه باشند و نوشته که این کار زمانی صورت می‌گیرد که آمریکا با عملی کردن این راهکار جدید، بر پاکستان فشار لازم را وارد کند تا دیگر طالبان را حمایت نکند و برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان تلاش کند.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد به نظر می‌رسد که اداره ترامپ حالا می‌خواهد سیاست متفاوت را تجربه کند. بارها رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که اداره ترامپ می‌خواهد یک استراتژی جامع برای جنوب آسیا تدوین کند که برمبنای آن، برخورد آمریکا با پاکستان تغییر خواهد کرد.

۸‌صبح نوشته که این نشانه‌ای امیدوارکننده است. واقعیت این است که بن‌بست جنگ با تروریسم و بی‌ثباتی در افغانستان معلول حمایت ارتش پاکستان از طالبان است.

۸‌صبح افزوده که حرف آقای مک ماستر باید در استراتژی دولت آمریکا برای جنوب آسیا گنجانیده شود. باید وزارت خارجه، وزارت دفاع، شورای امنیت ملی و دیگر نهادهای دولت آمریکا، حرف‌های آقای مک ماستر را به پالیسی بدل کنند و پاکستان را وادار به تغییر رفتار بسازند.

مشکل بی‌برقی در کابل

روزنامه ماندگار می‌نویسد که بی‌برقی و یا بهتر بگوییم نبود برق دولتی برای مدت بیش از یک‌ماه در یک شهر شش‌میلیونی که پایتخت نیز خوانده می‌شود، بی‌مبالغه یک "فاجعه" است.

ماندگار نوشته که سال‌ها و دهه‌هاست که کنار آمدن و همزیستی با فاجعه‌ها به خصلت اجباری مردم افغانستان و پایتخت‌نشینان تبدیل شده و یکی از جلوه‌های بارز این همزیستیِ اجباری، در نبود برق دولتی و یا اگر کمی منصفانه‌تر گفته شود در نوبتی‌شدن آن در گرمای تقریبا ۴۰ درجه تابستانی کابل دیده می‌شود.

ماندگار افزوده که این بی‌برقی در کلان‌شهر بی‌سروسامان کابل با آن درجه از تمرکز نفوس، باعث ایجاد آلود‌گی هوایی، صوتی و محیطی در کوچه‌کوچه‌اش شده است.

ماندگار می‌نویسد که "مسئولان برشنا هربار حرف‌ها، دلیل‌ها و اکت‌های حق‌بجانبی در مقام دفاع از این ستمگری به زبان می‌آورند و حکومت بی‌درد و بی‌غم نیز آن‌ها را با سکوت همراهی می‌کند."

مطالب مرتبط