روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۱۷ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

کورنلیوس زیمرمن، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان وضعیت در ولایت سرپل را نگران‌کننده خوانده و گفته است که خشونت و ویرانی مانع پیشرفت افغانستان می‌شود.

مقامات محلی ولایت سرپل گفته‌اند که مهاجمان وابسته به این دو گروه پس از ورود به این منطقه، غیرنظامیان را از خانه‌های خود بیرون کردند، برخی را سلاخی کردند، بعضی را سربریدند، شماری دیگر را از کوه‌ها به زیر انداختند و عده‌ای دیگر را به گلوله بستند.

رویداد خونین در ولایت سرپل و آمریکا در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۷ اسد/مرداد کابل است.

جنگ در سرپل

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که خبرهای وحشتناکی از سرپل می‌رسد و گفته می‌شود که طالبان و گروه‌های مرتبط به آنان دست به قتل عام روستاییان زده‌اند.

۸‌صبح نوشته آنچه که طالبان و گروه‌های مرتبط به آنان در سرپل انجام می‌دهند، مصداق جنایت جنگی است.

۸‌صبح افزوده که مقام‌های ولایت سرپل از جمله ریاست کمیسیون حقوق بشر آن ولایت در هماهنگی با نهاد‌های دیگر باید قتل عام روستای میرزا اولنگ را مستندسازی کنند و آن را به اطلاع سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر برسانند.

۸‌صبح می‌نویسد که نیروهای امنیتی مستقر در سرپل وظیفه دارند تا از جان و ملکیت‌های خصوصی شهروندان و تاسیسات دولتی آن ولایت حفاظت کنند. این نیروها باید قاتلان روستای میرزا اولنگ را به چنگ عدالت بسپارند.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که "به احتمال زیاد هدف کشتار در منطقه میرزا اولنگ سرپل، کاملا یک تصفیه قومی و مذهبی بوده است و تمام کسانی که جان باخته اند متعلق به قوم و مذهب خاص بوده اند."

افغانستان نوشته که فریادهای میرزاولنگ پیش از وقوع حادثه برخاسته بود. هم مردم و هم مقامات محلی در اولین ساعات روز شنبه که شبش حادثه اتفاق افتاد، به طور متواتر از مرکز کمک خواسته بودند و مردم نیز به انحای مختلف فریادشان را به گوش همه رسانده بودند اما کسی ظاهرا به این فریادها توجه نکرده است.

افغانستان افزوده نخستین آدرسی که در دفاع از مردم کوتاهی کرده، مقامات محلی و نهادهای امنیتی ولایت سرپل هستند. در دومین مرحله حکومت مرکزی و نهادهای امنیتی به خصوص وزارت دفاع باید پاسخگو باشند و سومین گروه، بزرگان شمال هستند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که پس از گذشت چهار روز از رویداد میرزا اولنگ، نیروهای دولتی در قبال این تهاجم طالبان، خاموش مانده‌اند.

آرمان ملی نوشته که ضروری بود که به مجرد آغاز تهاجم طالبان، نیروهای امنیتی در محل دست به کار می‌شدند و مانع کشتار اهالی میرزا اولنگ می‌شدند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، سکوت نیروهای دولتی نشان می‌دهد که این رویداد در تبانی با حلقات خاصی در درون نظام به راه افتاده است.

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که جامعه جهانی نباید در برابر "جنایات طالبان" بی تفاوت بماند و تنها تنها نظاره گر باشد.

اصلاح نوشته که طالبان به هدف ایجاد رعب و ترس میان مردم و بی اعتبار ساختن دولت دست به همچو حملات می‌زنند.

Image caption روزنامه اطلاعات روز

آمریکا در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که رکس تیلرسون، وزیر خارجه‌ آمریکا در فیلیپین به خبرنگاران گفته که ترمپ درباره افغانستان از کارگذاران امنیتی‌اش سوال‌های سختی می‌پرسد.

اطلاعات روز نوشته واقعیت این است که ۱۶ سال پس از سرنگونی طالبان و یک‌دهه نظم سیاسی دموکراتیک و حضور بیش از صدهزار نیروی خارجی در افغانستان، با توجه به این‌که هنوز طالبان و ده‌ها گروه تروریستی دیگر در ۳۱ ولایت این کشور قادر به نبرد و گسترش ناامنی هستند، عجیب به نظر می‌رسد و سبب می‌شود که سوال‌های سختی در این مورد به‌میان بیاید.

همچنین اطلاعات روز افزوده که به نظر می‌رسد پس از گذشت یک‌ونیم دهه از سقوط طالبان، تمهیدی که برای ساخت یک نظام سیاسی مؤثر در «بن» سنجیده شد و در غیبت نظارت دقیق و درست و عدم درک کافی از مناسبات اجتماعی و سیاسی افغانستان به بن‌بست رسید، نیازمند تجدیدنظر، بازسنجی و تغییر است.

اطلاعات روز می‌نویسد که "ترمپ می‌‌تواند سوال‌های سختی بپرسد، با اینحال، نباید از این نکته حکومت وی غافل بماند که واقعیت‌های موجود در مناسبات سیاسی و اجتماعی افغانستان تاکنون قربانی لابی غلط انداز و نگاه یک‌سویه مقامات آمریکایی به موضوع افغانستان بوده است."

روزنامه انیس نیز نوشته که آمریکا و ناتو برای پایان جنگ در افغانستان باید پیش از این که دیر شود، به صورت جدی پاکستان را تحت فشار قرار دهند تا دیگر در امور داخلی افغانستان دخالت نکند.

انیس می‌نویسد "ادامه وضعیت بد امنی و حوادث خونین و ناگوار این روزها در حضور نیروهای نظامی ناتو آمریکا در افغانستان، پیمان امنیتی کابل - واشنگتن و کابل - ناتو زیر سوال خواهد رفت.

مطالب مرتبط