روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۱۸ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

سخنان تازه رئیس جمهوری افغانستان در نشست مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی، ادامه ناامنی و درگیری در منطقه میرزا اولنگ ولایت سرپل و روابط عربستان و طالبان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۸ اسد/مرداد کابل است.

مبارزه با فساد اداری در نهادهای امنیتی

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که فساد، تار و پود نظام افغانستان را شکل می‌دهد. فساد چون موریانه نظام سیاسی، اداری و امنیتی این کشور را از درون دچار فرسایندگی شدید کرده است.

افغانستان نوشته که فساد در نهادهای امنیتی به آرامی جا گرفته است زیرا کسی نمی‌توانسته به اسناد قراردادها و اسناد تدارکاتی نهادهای امنیتی دسترسی داشته باشد. به همین دلیل بر اساس گزارش سیگار میلیون‌ها دلار در سال‌های گذشته در بخش تدارکات و لوژستیک نهادهای امنیتی اختلاس شده است.

افغانستان افزوده، واقعیت این است که سکتور امنیتی و دفاعی افغانستان هم در ساختار دچار مشکل است و هم در کارگزاری‌ها؛ ساختار فرسوده و کهنه امنیتی سبب گردیده است که افغانستان هر روزه شکست را تجربه کند و سکتور امنیتی این کشور در بخش کارگزاری‌ها نیز دچار مشکل قوم زدگی است.

افغانستان می‌نویسد "تا زمانی که رسوبات تفکر قومی از ساختار سیستم امنیتی زدوده نشود، ما شاهد فساد در این بخش خواهیم بود. بهای فساد در سکتور امنیتی نه تنها بیت المال و حقوق سربازان؛ بلکه جان مردم است."

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که غلبه بر فساد در نهادهای دفاعی و امنیتی و زدودن گرد غارت و چپاول و ناتوانی از چهره نهادهای دفاعی و امنیتی با دشواری‌های بسیاری همراه است؛ سختی‌هایی که در فقدان اراده قوی و مدیریت مدبرانه، افغانستان را از هدف دور خواهد کرد.

اطلاعات روز نوشته که رئیس‌جمهوری افغانستان روز گذشته به درستی اعتراف کرد که بخش بزرگی از ناکامی‌های نهادهای امنیتی ناشی از وجود فساد مضاعف در این نهادهاست. فسادی که صرفا به دزدی و غارت محدود نمی‌شود و به سهل‌انگاری، غفلت وظیفه‌ای و عدم پایبندی به ضوابط نظامی نیز سرایت کرده است.

اطلاعات روز افزوده که نهادهای امنیتی در درجه اول نیازمند اصلاح اداری و رهبری‌اند. پس از آن، لازم است کاستی‌های این نهادها برطرف شود.

روزنامه دولتی اصلاح نیز می‌نویسد که فساد در نهادهای امنیتی یکی از دلایل مهم افزایش ناامنی ها وتلفات نظامیان در این کشور بوده است.

اصلاح نوشته که مبارزه با فساد در نهادهای امنیتی، سبب تقویت این نهادها خواهد شد و از بی نظمی و ضعف آنها جلوگیری خواهد کرد.

Image caption روزنامه ماندگار

کشتار در منطقه میرزا اولنگ

روزنامه ماندگار می‌نویسد که در چند روز گذشته، گروه‌طالبان به روستای میرزا اولنگ ولسوالی صیاد ولایت سر پل، حمله کرده و باشند‌گان آن را سلاخی کرده‌اند.

ماندگار به فرستاده شدن هیات دولتی برای تحقیق این رویداد اشاره کرده و نوشته، تجربه ثابت کرده است که این هیات فرستادن‌ها و حقیقت‌یابی‌های کاذب بیشتر یک خودنمایی و خاک زدن به چشم مردم است و راهی به جایی نمی‌برد.

ماندگار افزوده که "اصلی‌ترین عاملی شکل‌گیری این جنایت‌ها، حلقه‌هایی در دولت را در بر می‌گیرد، کسانی که در فرستادن نیروهای سرکوب‌گر و حمله‌های برهم‌زننده قبل از یورش طالبان به منطقه، علیرغم جنگ چند روزه و دریافت اطلاعات و درخواست از جانب مراجع محلی، اقدامی نکرده‌اند و طالبان موفق شده‌اند که چنین جنایتی را انجام دهند."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که رئیس جمهوری روز گذشته وعده سپرد که انتقام کشتار در سرپل را خواهد گرفت اما از آنجا که رئیس جمهوری به هیچ یک از وعده‌هایش عمل نکرده است، این سخنان نیز "عوام فریبانه" به نظر می‌رسد.

آرمان ملی نوشته که نیروهای امنیتی باید در مقابل این کشتار طالبان در سرپل، قد علم کنند اگر نه این رویداد در مناطق دیگر افغانستان نیز تکرار خواهد شد.

عربستان و طالبان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که عربستان از طریق سفارتش در کابل موضع روشن در مورد طالبان و جنگ افغانستان گرفته است. سرپرست سفارت عربستان به بی‌بی‌سی گفته است که ریاض طالبان را یک گروه تروریستی می‌داند.

۸‌صبحنوشته که تروریست خواندن گروه طالبان به این معنا است که جنگ آنان با دولت افغانستان دیگر مشروع نیست. عربستان قبلا چنین موضعی نگرفته بود.

۸‌صبح افزوده، حال که عربستان طالبان را در جنگ افغانستان مشروع نمی‌داند، لازم است که اقدامات دیگری هم انجام دهد تا اعتماد مرد افغانستان به ریاض تا حدودی اعاده شود.

۸‌صبح می‌نویسد که عربستان باید تمام منابع مالی طالبان را در قلمرو آن کشور ببندد. باید تمام دارایی‌های طالبان در عربستان ضبط شود و دیگر به رهبران و جنگجویان طالبان ویزای حج و اجازه ورود به قلمرو عربستان داده نشود.

۸‌صبح نوشته که دولت عربستان می‌داند که طالبان و گروه‌های مرتبط با آنان جنگ خود را توجیه مذهبی می‌کنند. آنان می‌گویند جنگ برای‌شان یک تکلیف شرعی است. از آن جایی که عربستان یک دارالافتا و شورای عالمان پرنفوذ دارد، می‌تواند در این مورد به صراحت ابراز نظر کند.

مطالب مرتبط