روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۲۱ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ماندگار

سخنگوی والی تخار در شمال افغانستان تایید کرده که افراد مسلح یکی از فرماندهان وابسته به حزب اسلامی حکمتیار با حمله به مسجدی، دست‌کم ۳ نمازگزار را کشته و ۱۱ نفر را زخمی کرده‌اند. سخنگوی حزب اسلامی گفته که مسئولیت 'مسائل شخصی' این فرمانده بر عهده حزب نیست.

این حمله و حاشیه‌های رویداد کشتار غیرنظامیان در منطقه میرزا اولنگ سرپل مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۱ اسد/مرداد کابل است.

حمله به نمازگزاران در تخار

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد حمله مردان مسلح غیرمسئول بر نمازگزاران به هیچ وجه قابل قبول نیست. کسانی که به نمازگزاران در تخار حمله کرده‌اند، مرتکب قتل عمد و جنایت علیه انسان شده‌اند.

۸‌صبح نوشته که مقام‌های ولایت تخار به رسانه‌ها گفته‌اند آنانی که به نمازگزاران در تخار حمله‌ کرده‌اند، با حزب آقای حکمتیار رابطه سازمانی دارند. این مساله نباید مانع بازداشت افرادی شوند که متهم به ارتکاب جرم مشهود هستند.

۸‌صبح افزوده که مقام‌های امنیتی ولایت تخار باید در بازداشت مجرمان تاخیر نکنند. محکمه ولایتی تخار هم باید نشان دهد که توانایی رسید‌گی به این جرم مشهود را دارد. این محکمه باید هر چه زودتر پرونده حمله به نمازگزاران را به دوران بیندازد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌‌صبح، اگر دولت نتواند پاسخ درخور به این نوع رویدادها بدهد، مشروعیت کارکردی‌اش از بین می‌رود و شورشیان صاحب مشروعیت اجتماعی می‌شوند.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

ادامه درگیری‌ها در میرزا الونگ سرپل

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که کمیسیون مستقل حقوق بشر کشتار مردم در میرزااولنگ را جنایت جنگی عنوان کرده و خواستار پیگیری آن شده است وموضع رسمی حکومت نیز این بوده که از طالبان انتقام خواهد گرفت.

اطلاعات روز نوشته که اما حادثه میرزااولنگ که نه اولین حادثه از این نوع است و نه آخرین آن خواهد بود، یک‌بار دیگر، مسأله مصالحه با این گروه را به شیوه‌ای که شورای عالی صلح پیش می‌برد، به پرسش می‌کشد.

اطلاعات روز افزوده "با توجه به کشتارهای فجیع طالبان و حوادث هولناکی که این گروه در انجام آن دخیل بوده، پرسشی که مطرح است این است که شورای عالی صلح به‌رغم این‌ موارد، بازهم با مسامحه و چشم‌پوشی از جنایات این گروه در کار تداوم تلاش‌های آشتی‌جویانه باقی می‌ماند یا تغییر موضع می‌دهد؟"

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، حالا در واقع روند مصالحه به پایان خود رسیده است و نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

روزنامه ماندگار نیز به کشتار غیرنظامیان در منطقه میرزا اولنگ سرپل پرداخته و این رویداد را "نسل کشی" خوانده است.

ماندگار نوشته که اکنون دولت یک هفته بعد از این که طالبان توانستند جنایاتی را در اشتراک با داعش، در این روستا انجام دهند و سر و صدایش همه جهان را در نوردید، تصمیم به انجام عملیات گرفته است. این عملیات در حالی صورت می‌گیرد که دیگر هیچ باشنده‌ای در آن روستا باقی نمانده است.

ماندگار افزوده با وجود آنکه بارها مقامات محلی و نظامی ولایت سرپل از مقامات نظامی و سیاسی مرکز تقاضا کرده بودند که برای درهم شکستن قدرت‌های گرد آمده طالبان در اطراف میرزا اولنگ، باید نیرو فرستاده شود اما چنین نشد.

ماندگار می‌نویسد "بنابراین به نظر می‌رسد که کشتارهای اخیر به خصوص نسل‌کشی در میرزا اولنگ به هدف تخلیه مناطق استراتژیک و تبدیل شدن آن به پایگاهی برای گروه‌هایی مثل طالبان و داعش است و این در یک تعامل ممکن فقط شکل گرفتنی است و بس."

روزنامه افغانستان ما نیز نوشته که در این روزها زیاد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از "ایزدی سازی" افغانستان توسط گروه‌های تروریستی چون طالبان و داعش سخن به میان می‌آید و خیلی‌ها در حال تبلیغ "سوری سازی و عراقیزه کردن" افغانستان هستند.

افغانستان نوشته که در دو کشور عراق و سوریه اختلافات مذهبی و فرقه‌ای شدیدی وجود دارد و گروه‌های تروریستی از این اختلافات سود می برند. در حالی که در افغانستان هیچگاه اختلافات مذهبی باعث جنگ و کشتار نشده است و مردم افغانستان به لحاظ مذهبی همواره در کنار همدیگر بوده‌اند.

این روزنامهافزوده که اگر باز هم حوادثی چون حادثه میرزااولنگ صورت بگیرد و افکار عمومی قناعت نکند، بدون تردید دشمنان به اهداف خود نزدیک تر خواهد شد. به همین خاطر در نقاط خطرخیز این کشور که احتمالا بروز درگیری‌های فرقه ای در آن جاها وجود دارد، باید طرح‌ها و پلان‌های امنیتی مشخص و در قالب تشکیلات رسمی و دولتی اجرا گردد.

مطالب مرتبط