روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۲ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

روز گذشته محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تجلیل از روز جوانان، در مورد ادامه برنامه‌های اصلاحی در این کشور سخن گفت.

واکنش‌ها به سخنان رئیس جمهوری در مراسم تجلیل از روز جوانان، استراتژی آمریکا در افغانستان و طرح خصوصی‌سازی امنیت در این کشور مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۲ اسد/مرداد کابل است.

واکنش‌ها به سخنان رئیس جمهور غنی

روزنامه ماندگار می‌نویسد که آقای غنی در سخنانش در مراسم تجلیل از روز جهانی جوانان با شوق و هیجانی زیاد خطاب به جوانان اظهار امیدواری کرد که "آرزوهای امیر امان‌الله خان قهرمان ملی افغانستان تحقق می‌یابد."

ماندگار نوشته که "این شعار در حالی در هر محفل و مجلس تکرار می‌شود که حکومت تحت سرپرستی او در شکننده‌ترین و رقت‌بارترین حالت قرار دارد. از یک‌سو اختلافات فراگیر جناحی و درون‌حکومتی و از سوی دیگر حملات تروریستان طالب و داعش که هر دو به‌نحوی از انحا جلوه‌های قومی و مذهبی یافته‌اند، بقای آقای غنی در قدرت را از جهات افقی و عمودی زیر فشار قرار داده است."

همچنین به باور نویسنده ماندگار، یادآوری کردن از امان الله خان به عنوان قهرمان ملی، تلاش برای کنار زدن احمد شاه مسعود به عنوان قهرمان ملی است که نشان از "تعصب قومی" آقای غنی است.

روزنامه اطلاعات روز نیز به علاقه آقای غنی به امان الله خان اشاره کرده و نوشته که او مانند بسیاری از افغان‌ها از عقب‌گرد افغانستان و تعلیقی که روند ترقی در این کشور به آن گرفتار بوده، ناراضی است، این درست است، اما برخورد عاطفی با این وضعیت سبب شده که غنی خودش را مامور به موفقیت رساندن پروژه‌ای بداند که امان‌الله خان نتوانست.

اطلاعات روز نوشته که این شیفتگی مفرط خطرها و آسیب‌های بسیاری و البته به تبع آن نگرانی‌هایی را به دنبال دارد.

اطلاعات روز افزوده که "غنی نه مأمور مادام‌العمر بازسازی افغانستان است و نه مسئول ماندن در قدرت برای رساندن کشور به شیب توسعه. آن‌چه که او باید مدنظر قرار دهد، تمکین به قانون اساسی است و تلاش برای تحکیم حاکمیت قانون، دولت‌داری عاری از فساد و باز کردن مسیرهای ورود به دولت بر اساس اصل شایسته‌سالاری و تشریک قدرت با عموم مردم."

Image caption روزنامه ماندگار

استراتژی آمریکا در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که در این روزها مساله میکانیزم مبارزه با تروریسم هم در سطح تصمیم گیری‌های بزرگ کشوری و هم در سطح تصمیم گیری‌های همکاران بین‌المللی مورد بحث‌های زیاد قرار گرفته است. حتی استراتژی جدید ایالت متحده آمریکا نیز به همین دلیل حایز اهمیت است و احتمالا به همین خاطر تاکنون به تاخیر افتاده است، تا یک تصمیم عقلانی و درست در راستای مبارزه با تروریسم اتخاذ گردد.

افغانستان نوشته "اکنون نیز به نظر می رسد در راستای دفاع از مردم در برابر تروریست‌ها دو راه در پیش روی دولت قرار دارد: یا تشکیلات اردو/ارتش و پلیس را گسترش دهد و تقویت کند یا گروه‌های خیزش‌های مردمی و بسیج عمومی را در قالب ارگان های رسمی و امنیتی کشور سامان دهد."

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، تنها چالشی که فراروی این دو میکانیزم رسمی قرار دارد، اکمالات این نیروها است که دولت باید آن را فراهم کند.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که این روزها بحث «خصوصی‌سازی جنگ افغانستان» در رسانه‌های جهانی بسیار گرم است. شماری از شرکت‌های امنیتی آمریکایی به رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیشنهاد کرده‌اند که ماموریت مستشاری ناتو در افغانستان را به آنان بسپارد.

۸‌صبح نوشته که شماری از مقام‌های آمریکایی که فکر بازرگانی دارند و صرف بعد مالی مساله را می‌سنجد، برای این شرکت‌ها میدان داده‌اند تا حرف خود را بزنند.

۸صبح افزوده که دولت آمریکا باید استراتژی جدیدش را در مورد جنوب آسیا و افغانستان منتشر کند تا بحث‌هایی از این دست یک بار و برای همیشه مختومه اعلام شود.

نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح به این باور است که خصوصی‌سازی جنگ افغانستان یا سپردن ماموریت مستشاری و حمایتی ناتو به یک یا دو شرکت هیچ بنیاد حقوقی ندارد زیرا افغانستان با ایالات متحده و ناتو، قرارداد همکاری‌های دفاعی و امنیتی دارد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که در رابطه به تصمیم واگذاری جنگ افغانستان به شرکت‌های خصوصی، حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین، واکنش نشان داده و این تصمیم را تناقض آشکار با حاکمیت ملی کشور و نقض قانون اساسی تلقی کرده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، کسانی در حکومت هستند که نگذاشته و نمی‌گذارند طالبان سرکوب و نیست و نابود شوند و همواره در برابر برنامه‌های نظامی به بهانه‌های گوناگون مخالفت و سنگ اندازی می‌کنند.

آرمان ملی نوشته که برای پیروزی در برابر طالبان باید آن عده از حلقاتی که در درون دولت صلاحیت‌های فراوان دارند و از طالبان حمایت می‌کنند، شناسایی و خلع قدرت شوند در غیر آن، آنها با هر برنامه‌ای که طالبان سرکوب شوند، مخالفت خواهند کرد.

مطالب مرتبط