روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۳ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

مقام‌ها در شمال افغانستان می‌گویند که ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب در شمال افغانستان به دست طالبان افتاده است.

سقوط ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب، لازمه اصلاحات در نهادهای امنیتی و تبلیغات برای مخالفان مسلح مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۳ اسد/مرداد کابل است.

سقوط ولسوالی غورماچ

روزنامه ماندگار می‌نویسد که ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب در شمال کشور برای سومین‌بار به دست طالبان افتاد و طالبان با کشتن یک پلیس و زخمی کردن یک نفر دیگر، این ولسوالی را تصرف کردند.

ماندگار نوشته منابع می‌گویند که دلیل اصلی سقوط این ولسوالی، کمبود تجهیزات در پاسگاه‌ها بوده که به مقام‌های بالاتر اطلاع داده‌اند اما "کسی توجه نکرده است." همان تجربه‌ای که بارها و بارها اتفاق افتاده و بازهم کسی توجه نمی‌کند!

ماندگار افزوده که با سقوط ولسوالی غورماچ یک بار دیگر ثابت می‌شود که فعالیت گروه طالبان در شمال افغانستان پُررنگ شده است اما حالا نگرانی این است که تجربه روستای میرزاولنگ در این ولسوالی تکرار شود.

ماندگار نوشته که روش‌های قبلی‌ای که برای جنگ و مهار طالبان در شمال اتخاذ شدند، همه با سقوط‌های پی‌درپی ولسوالی‌ها و وقوع فاجعه‌های انسانی، ناکارایی‌شان ثابت شد. بخش اعظم این ناکارآمدی به سیاست‌های حکومت برمی‌گردد. اکنون با وقوع فاجعه میرزاولنگ و سقوط مجدد غورماچ، زمان آن فرا رسیده که حکومت به این دور باطل ناکامی‌ها پایان دهد.

اصلاحات در نهادهای امنیتی

روزنامه ۸‌صبح به تعیین نامزد وزیر جدید وزارت داخله/کشور افغانستان اشاره کرده و نوشته که تغییر رهبری در وزارت داخله، یک اقدام به‌جا است. اگر آقای ویس برمک رأی بیاورد، باید پروژه اصلاحات در وزارت داخله و نیروی پلیس را کلید بزند.

۸‌صبح می‌نویسد که نیروی پلیس با آن که شب‌وروز برای تأمین امنیت کشور زحمت می‌کشد، اما خیلی مشکل دارد. این نیرو قادر نیست وظایفش را آن طوری که شایسته است انجام دهد. تطبیق قانون که وظیفه اصلی و اساسی پلیس است، به درستی اجرا نمی‌شود.

۸‌صبح افزوده که فراکسیون‌های سیاسی هم در وزارت داخله شکل گرفته‌اند. وفاداری در این وزارت به جای این که متوجه نظام دولتی افغانستان باشد، بین بلندپایگان تقسیم شده است.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که نهادهای امنیتی یکی از بخش‌های مهم در ساختار حکومتی به شمار می‌رود که وظیفه دفاع از استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و نیز تأمین امنیت جانی و مالی شهروندان را به عهده دارند.

افغانستان نوشته که حال اگر این نهادها ناکارآمد باشد و به هر دلیلی نتواند وظایف و مسئولیت‌های خود را درست و به موقع انجام دهد، تمام سیاست‌ها و برنامه‌های ملی غیر قابل تطبیق می‌گردد و به عوامل بیرونی و درونی ناامنی فرصت داده می‌شود تا از ضعف‌ها و ناکارایی‌های این نهادها سود برده و پلان‌ها و برنامه‌های خود را در کشور به مرحله اجرا بگذارند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، تا هنوز کمتر به اصلاح نظام امنیتی این کشور پرداخته شده است.

افغانستان افزوده که سقوط ولسوالی‌ها و تلفات رو به افزایش نیروهای امنیتی و ده‌ها نقص و کاستی دیگر که در کل کارکرد نهادهای امنیتی را زیر سوال برده است، به همان ضعف‌های ساختاری این نهادها بر می‌گردد.

تبلیغات برای مخالفان مسلح

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که گروه‌های مخالف مسلح از گونه‌های مختلف تبلیغات و وسیله‌های متنوعی کار می‌گیرند و چه بسا که شماری از عالمان دین که معاش بگیر وزارت ارشاد، حج و اوقاف نیز هستند در بسیاری از موارد دانسته و یا ندانسته آن‌ها را یاری می‌رسانند.

آرمان ملی نوشته که شماری در رسانه‌های اجتماعی نیز به این گروه‌ها یا از روی عمد و یا هم از نادانی تبلیغ می‌کنند و در برابر آنان واکنشی از سوی دولت وجود ندارد.

آرمان ملی افزوده که "نهادهای امنیتی باید مبارزه جدی را برضد تبلیغات و جنگ روانی تروریستان که ممکن است از کابل هم مدیریت شود، آغاز کنند و به نمایندگان آنها اجازه ندهند که بیایند با جرات از طریق رسانه‌های کشور برضد منافع مردم و به نفع دشمن تبلیغات کنند."

مطالب مرتبط