روزنامه‌های کابل؛ سه شنبه ۲۴ اسد

روزنامه

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان را "ناکام" خوانده و گفته است که نیروهای آمریکایی باید افغانستان را ترک کنند.

اظهارات تازه نماینده ویژه روسیه در مورد خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، اصلاحات لازم در نیروهای پلیس و ادامه ناامنی‌ها در شمال افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۴ اسد/مرداد کابل است.

روسیه و آمریکا در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که اظهارات نماینده پوتین در افغانستان در خصوص خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا مساله واگذاری جنگ به شرکت‌های خصوصی امنیتی نیز در رسانه‌ها مطرح شده است.

اطلاعات روز نوشته که حضور نیروهای آمریکایی و زمان باقی ماندن آن‌ها در افغانستان وابسته به توافق مردم و دولت افغانستان با ایالات متحده است. مداخله آشکار یک دیپلمات برجسته روسی در این زمینه نشان می‌دهد که مسکو بیش از هر زمانی به مداخله در امور سیاسی و امنیتی افغانستان علاقمند است.

اطلاعات روز افزوده که از جهتی دیگر، به نظر می‌رسد طرح خصوصی‌سازی جنگ که تا هنوز جزئیات چندانی از آن در دست نیست نیز سبب خلق سوءظن‌‌ها و نگرانی‌های بسیاری شده است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، طرح خصوصی‌سازی جنگ اگر به‌صورت رسمی در کاخ سفید مورد توجه قرار بگیرد، پیامدهای فاجعه‌باری به‌دنبال دارد که یکی از آن‌ها، تشدید مداخله کشورهایی مانند روسیه و ایران در امور امنیتی افغانستان است.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که طرح خصوصی سازی جنگ در افغانستان مخالفان خود را دارد.

افغانستان نوشته که طولانی شدن جنگ، عدم پاسخگویی شرکت‌های امنیتی، گسترش رفتارهای غیراخلاقی سربازان اجیر شده، بی اثر شدن پیمان‎‌های استراتژیک و امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده، رونق گرفتن تجارت اسلحه، احتمال نقض حقوق بشر، سابقه منفی شرکت‌های خصوصی تامین امنیت و توجیه پذیر شدن مخالفت گروه‌های افراطی نسبت به حضور ایالات متحده در این کشور از مهمترین دلایل مخالفت با طرح خصوصی سازی جنگ هستند.

افغانستان افزوده که مسئولان ایالات متحده نیز باید این موضوع را در نظر بگیرند که سپردن زمام جنگ به دست شرکت‌های خصوصی و فرار از زیر بار مسئولیت مستقیم جنگ، مشکل را حل نخواهد کرد.

افغانستان می‌نویسد "در دنیای امروز و آینده تجارت جنگ در منازعات، یک امر اجتناب ناپذیر خواهد بود و احتمال دارد که در استراتژی جدید ایالات متحده گنجانده شود. اما نباید این موضوع را به قدری ترسناک در ذهنیت عامه ترسیم کرد که به سود مخالفان دولت‌های هم‌پیمان با ایالات متحده به خصوص گروه های افراطی و حامیان بین‌المللی و منطقه‌ای تروریسم بینجامد."

حق نشر عکس Arg
Image caption رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته سرپرست جدید وزارت داخله/کشور را معرفی کرد

اصلاحات در پلیس افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که بیشتر نیروی پلیس افغانستان حالا به رهبران سیاسی، نمایندگان پارلمان، نمایندگان شورای ولایتی و شماری از بلند رتبه‌های دیگر وفادار اند تا به کلیتی به نام دولت. این وضعیت باید از بین برود.

۸‌صبح نوشته که گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی مثل سیگار، میزان فساد مالی را در نهاد‌های امنیتی افغانستان افشا کرده‌اند. این افشاگری سبب شده است که کشورهای حامی افغانستان نتوانند کمک مالی به نیروهای امنیتی افغانستان را به افکار عمومی‌شان توجیه کنند. اگر این کمک‌ها نباشد، بقای دولت در جغرافیای افغانستان، زیر سوال می‌رود. بنابراین اصلاحات، امری حیاتی است.

۸‌صبح افزوده که "تمام این موارد وقتی موفقانه اجرا می‌شود که آقای ویس برمک، سرپرست کنونی وزارت داخله، به وکیلان (نمایندگان پارلمان) باج‌گیر، رشوه ندهد. وقتی ایشان در دام شبکه‌های مافیایی فساد بیفتد و نمایند‌گان رشوه‌خوار از ایشان در بدل رأی اعتماد، پول بگیرند، نمی‌توانند اصلاحات بیاورند. وزیری می‌تواند اصلاحات بیاورد که با فساد بر مسند وزارت تکیه نزند."

روزنامه اصلاح نیز می‌نویسد که وزارت امور داخله/کشور نیازمند اصلاحات بنیادی است زیرا نه تنها مشکلاتی در داخل آن وجود دارد بلکه مداخلاتی در امور مربوط به آن نیز وجود دارد.

اصلاح نوشته که نامزد وزیر جدید وزارت داخله وعده سپرده که در این راستا اقدامات جدی انجام دهد.

اصلاح تاکید دارد که اصلاحات نه تنها در بخش پلیس افغانستان بلکه باید در تمام نهادهای امنیتی اعمال شود و این نهادها مسلکی شوند.

ادامه ناامنی‌ها در شمال

روزنامه آرمان ملی با اشاره به جنگ‌های اخیر در منطقه میرزا اولنگ و شماری از ولسوالی‌های ولایت فاریاب، نوشته که ناامنی‌ها در شمال روز به روز افزایش می‌یابد و نیروهای امنیتی در حالی که از وجود تهدیدات در این مناطق باخبرند برای مبارزه با مخالفان، آمادگی نگرفتند.

آرمان ملی نوشته که نیروهای امنیتی باید پس از انجام عملیات‌های پاکسازی، به عملیات‌های نظامی ادامه بدهند و تمام مراکز مخالفان مسلح را نابود کنند.

مطالب مرتبط