روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۵ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

بازداشت آصف مهمند عضو شورای ولایتی بلخ، استراتژی‌های مبارزه با فساد در افغانستان و رقابت روسیه و آمریکا در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۵ اسد/مرداد کابل است.

بازداشت آصف مهمند

روزنامه ۸صبح می‌نویسد که آنچه در فرودگاه بلخ رخ داده است، بسیار شرم‌آور و مایه تاسف است. سازمان‌های مختلف دولتی باید از قبل هماهنگ می‌کردند، تا ماجرا به اینجا ختم نمی‌شد. در آن ولایت پلیس، قضا، اداره دولتی و نهادهای حکومتی وجود دارند، هیچ نیازی نبود که شماری از هواداران یک عضو شورای ولایتی و پشتیبانان والی بلخ به جان هم بیفتند.

۸‌صبح نوشته روشن است که هر دو طرف ماجرا به گونه‏ای روایت خود را تنظیم کرده‌اند که بار ملامتی به شانه‌های طرف مقابل بیفتد اما روایت هر دو طرف ماجرا از رویداد نشان می‌دهد که مجموع نهادهای دولتی در بلخ، با بی‌کفایتی عمل کرده‌اند.

۸‌صبح افزوده که حال وظیفه نهادهای عدلی و قضایی است تا قضیه را بی‌طرفانه ارزیابی کنند. وزارت داخله/کشور هم باید یک کارگروه فنی را موظف کند تا حقیقت ماجرا روشن شود. هر دو طرف ماجرا باید به نهادهای عدلی و قضایی باور کنند و اجازه دهند که این نهادها کار خود را انجام دهند.

۸‌صبح می‌نویسد که تبلیغ نفرت نژادی، تنش‌زایی، برهم‌زدن نظم عمومی در شهرمزار و شعاردهی علیه این یا آن مقام، هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. سران حکومت، مقام‌های ولایت بلخ، نهادهای دولتی آن ولایت و تمام کسانی که در شهر مزار از نفوذ و اعتبار اجتماعی برخوردار هستند باید به صورت هماهنگ کار کنند، تا طرف‌های منازعه قوه قضایی کشور را به عنوان داور نهایی قبول کنند و اجازه دهند که این نهاد کارش را انجام دهد.

استراتژی‌های مبارزه با فساد

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که استراتژی مبارزه با فساد اداری در بخش صحت/بهداشت، دیروز در حالی از سوی وزارت صحت عامه معرفی شد که کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری، حدود یک سال قبل از موجویت فساد در این وزارت ابراز نگرانی کرده بود.

افغانستان نوشته که پدیده فساد یکی از موانع اصلی پیشرفت و انکشاف در افغانستان به حساب می‌آید. فساد در افغانستان تنها در یک بخش مربوط نمی‌شود، بلکه تمامی عرصه‌های امنیتی، اقتصادی، سیاسی، صحی و آموزشی را آلوده کرده است.

افغانستان افزوده که اگرچه فساد در ادارات افغانستان سابقه طولانی دارد و مبارزه با این امر به صورت سطحی و مقطعی انجام یافته و پس از مدتی به فراموشی سپرده شده اما حجم وسیع و لایه های عمیقی که امروز پدیده فساد از آن برخوردار گردیده، در افغانستان بی پیشینه بوده است.

افغانستان نوشته که یکی از ضعف‌های حکومت گذشته این بود که استراتژی جامع و مشخص برای مبارزه بافساد تدوین نکرده بود اما امروز این کشور شاهد تدوین استراتژی مبارزه با فساد در هر اداره است. این استراتژی از یک سو شناسایی عوامل و زمینه‌های فساد را در ادارات تسهیل می‌کند و از سوی دیگر راهکارهای برخورد با موارد فساد را مشخص می‌سازد.

رقابت آمریکا و روسیه در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که ضمیر کابلوف، نماینده روسیه در افغانستان، اظهاراتی کرده است که از رویارویی جدی میان روسیه و آمریکا در خصوص افغانستان خبر می‌دهد. این نخستین اظهارات صریح روس‌ها درباره آمریکایی‌هاست که اخیرا مطرح شده است.

ماندگار نوشته که ضمیر کابلوفف، نماینده روسیه در افغانستان، ماموریت نظامی امریکا در افغانستان را "ناکام" خوانده و گفته است که نیروهای آمریکایی باید افغانستان را ترک کنند.

ماندگار افزوده که این اظهارات نشان می‌دهد که روس‌ها دارند، موضع‌گیری‌های‌شان را در برابر افغانستان و حضور آمریکایی‌ها شدت می‌بخشند و ممکن است که این اظهارات زبان تهدید را هم به خود بگیرد.

ماندگار می‌نویسد که تقابل میان روسیه و آمریکا بر سر افغانستان می‌تواند به تعامل بسیار مهم تبدیل شود. اگر دولت افغانستان، این توانایی را داشته باشد که از تقابل روسیه و آمریکا یک تعامل ایجاد کند و افغانستان را بستر تعاملی آنان در مبارزه با تروریزم و حمایت از افغانستان بسازد، فرصت خوبی مهیاست و باید از آن استفاده شود. اما اگر ارگ، در سطح تطبیق کننده پروژه‌های خاص عمل کند و در پی تشدید این رقابت‌ها در کنار یکی از بازیگران قرار بگیرد، افغانستان به شکل مستقیم دوزخ این رویارویی جدید خواهد شد.

مطالب مرتبط