روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۳۰ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

دفتر سازمان ملل در افغانستان به دنبال تحقیق درباره کشتار میرزا اولنگ، تایید کرده که ۳۶ غیرنظامی و افراد خارج از میدان نبرد از سوی طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کشته شده‌اند.

گزارش دفتر یوناما از کشتار غیرنظامیان در میرزا اولنگ و استراتژی تازه آمریکا برای افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۳۰ اسد/مرداد کابل است.

گزارش یوناما از میرزا اولنگ

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد یوناما تایید کرده است که طالبان و داعش به غیرنظامیان، آن‌هایی که از جنگ دست کشیده بودند، زنان و کودکان شلیک کرده‌اند اما سربریدن و کشتار بیش از ۵۲ غیرنظامی را در میرزاولنگ تایید نمی‌کند. در این گزارش آمده، "یوناما در حالی که نمی‌تواند ابعاد این فاجعه را به گونه‌ای که پیشتر گزارش شده بود، تایید کند، اما قادر به رد آن نیز نیست."

اطلاعات روز نوشته که دلیل این موضوع این است که هیات دفتر سازمان ملل متحد به منطقه نرفته و این گزارش با شتاب‌زدگی و معطوف به شواهدی که در دسترس بوده، تکمیل و منتشر شده است.

اطلاعات روز افزوده که از این رو لازم است حکومت کما آن‌که دادستان کل نیز متعهد شده بود، این رویداد و رویدادهای مشابه را مورد بررسی دقیق قرار دهد.

نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز تاکید می‌کند که حکومت در برابر رویدادهای غم‌انگیزی که اتفاق افتاده، مسئول است. نمی‌توان از طالبان خواست که به زندگی غیرنظامیان احترام بگذارند اما مساله اصلی این است که با عوامل مستقیم و غیرمستقیم این رویداد باید چگونه برخورد شود؟

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که تصاویر منتشر شده از کشف گورهای دسته جمعی و اجساد قربانیان جنگ در میرزاولنگ بسیار تکان دهنده و وحشتناک بود. کشتار بیرحمانه طالبان و داعش در میرزاولنگ وجدان انسان ها را متاثر و جریحه دار کرد و واکنش‌هایی را در سطح جهان برانگیخت.

افغانستان نوشته که در بسیاری از موارد، کشتار جمعی افراد غیر نظامی از سوی سازمان ملل جنایت جنگی به شمار رفته است و واکنش‌های جدی و عملی کشورها را به دنبال داشته است. حال سوال این است که آیا این جنایت نیز از سوی سازمان ملل جنایت جنگی به حساب می‌آید؟ آیا عاملان این جنایت مورد پیگرد قرار می‌گیرند؟

افغانستان افزوده که توقع و انتظار مردم افغانستان از سازمان ملل متحد این است که در رابطه با کشتار افراد غیرنظامی به طور کل و کشتار عمدی، هدفمند و سیستماتیک گروه های قومی به طور خاص، حساس بوده و اجازه ندهد که این کشتار در افغانستان به یک رویه وحشتناک جنگی تبدیل شود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، تحقیقات سازمان ملل در مورد جنایات واقع شده در میرزاولنگ، ناقص و ابتدایی است زیرا در تحقیق آن دسته از قربانیانی که هنوز هویت آنها شناسایی نشده اند، درج نگردیده و درباره گزارش های سربریدن، از کوه پرت کردن و سایر موارد نیز اظهار بی‌اطلاعی شده است. انتظار این است که سازمان ملل در این گونه موارد باید تحقیقات جامع وهمه جانبه را انجام دهد تا عدالت در مورد جنایتکارانی که جنایات جنگی و نقض حقوق بشر را مرتکب می‌شوند به مرحله اجرا گذاشته شود.

استراتژی جدید آمریکا در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که افشاگری در باره روابط طالبان و پاکستان باید بخشی از استراتژی جدید آمریکا در افغانستان باشد.

۸‌صبح نوشته که در استراتژی جدید آمریکا باید مواردی گنجانده شود که به اساس آن پاکستان زیر فشار گرفته شود. یکی از مصادیق اعمال فشار همین افشاگری‌ها است.

۸‌صبح افزوده که ایالات متحده باید هزینه حمایت از طالبان را به تدریج برای پاکستان بالا ببرد. افشاگری، قطع کمک‌ها، توقف پرداخت پول و بالاخره جست‌وجوی راه‌هایی برای درج نام پاکستان در فهرست گروه‌های تروریستی، باید مرحله به مرحله اجرا شود.

روزنامه انیس نیز می‌نویسد که برای استراتژی جدید آمریکا در افغانستان گزینه‌های حفظ یا افزایش تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان، افزایش حملات هواپیماهای بی سرنشین، خصوصی سازی جنگ در افغانستان و تغییر سیاست در مقابل پاکستان روی میز ترامپ است.

انیس نوشته که اما از تمام این راهکارها، کم هزینه تر و موثرتر، تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان است.

انیس همچنین افزوده که در کنار این، فشار بر حامیان منطقه‌ای طالبان و وادار ساختن آنها برای آماده شدن به مذاکرات، گزینه موثر دیگری می‌تواند باشد.

مطالب مرتبط