روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۳۱ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

معاون رئیس جمهوری افغانستان گفته که نظام پارلمانی کامل در این کشور قابل اجرا نیست، چرا که "باعث بی‌ثباتی و منازعات سیاسی می‌شود".

سرور دانش در همایشی برای بررسی روابط ساختار نظام سیاسی کشور، استدلال‌های خود را برای رد طرح نظام پارلمانی برشمرد.

سخنان تازه معاون ریاست جمهوری در مورد قابل اجرا نبودن نظام پارلمانی در افغانستان و استراتژی آمریکا در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۳۱ اسد/مرداد کابل است.

نظام پارلمانی در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح با اشاره به سخنان تازه آقای دانش، نوشته که برخی از بلندپایگان حکومت وحدت ملی متوجه وضعیت حساس سیاسی کشور نیستند و بدون این که بسنجند و فکر کنند، اظهار نظر می‌کنند.

۸‌صبح نوشته که آقای دانش گفته که نظام نیمه‌ریاستی افغانستان ظرفیت آن را دارد تا بدون صدراعظم هم اداره شود و بهتر است که صدراعظم نداشته باشد. این حرف حمله مستقیم به دکترعبدالله و ریاست اجرایی است.

۸‌صبح افزوده که ریاست شورای وزیران توسط آقای عبدالله به این معنا است که او نخست‌وزیر بالقوه است. در توافقنامه حکومت وحدت ملی آمده است که جرگه قانون اساسی تشکیل می‌شود و نمایند‌گان مردم در آن در مورد سرنوشت ریاست اجرایی تصمیم می‌گیرند.

۸‌صبح می‌نویسد که معاون دوم ریاست‌جمهوری بدون در نظرداشت این حساسیت‌های سیاسی، به گونه‏ای سخن گفته است که می‌توان از آن لزوم حذف ریاست اجرایی را استنباط کرد. در وضعیتی که حکومت از درون با چالش‌های سیاسی روبه‌رو است، این اظهارنظر تنش‌های سیاسی را بیشتر می‌کند.

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که سخنان معاون دوم ریاست جمهوری نشان می‌دهد که حکومت به رهبری رئیس جمهور غنی میل ندارد به تعهداتش در تمام زمینه‌ها عمل کند.

آرمان ملی نوشته که سخنان معاون دوم ریاست جمهوری از آن جهت مهم است که او در حلقات سیاسی به عنوان کسی شناخته می‌شود که اهداف و برنامه‌های رئیس جمهوری را بازتاب می‌دهد.

آرمان ملی افزوده که برمبنای این تعهد گریزی‌ها معاون دوم ریاست جمهوری دیروز در سخنانی شکل گیری نظام پارلمانی را در کشور رد نموده و آن را سبب بروز منازعات و بی ثباتی خواند. اوایجاد پست صدارت را نیز منتفی می‌داند.

اما روزنامه افغانستان ما نوشته که نظام ریاستی در افغانستان به به نوعی دیکتاتوری قوم گرایانه تبدیل خواهد شد و در نظام پارلمانی نیز دو قوم تاثیرگذار افغانستان قدرت را میان خود به صورت قانونی تقسیم خواهند کرد.

افغانستان افزوده که معاون رئیس جمهوری به طور روشن به نگاه سوم انگشت گذاشت و تاکید کرد که افغانستان می‌تواند در سایه یک نظام نیمه ریاستی و به عبارتی با یک نظام ریاستی متعادل شده و مشروط از بحران کنونی گذر کند.

افغانستان می‌نویسد از نگاه آقای دانش، نظام فعلی افغانستان نیز یک نظام نیمه ریاستی است، اما هنوز مشکلاتی هم در ساختار و هم در بنیادهای قانونی آن وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان دغدغه تقسیم قدرت را که بیشتر مد نظر طرفداران نظام پارلمانی است، با افزودن معاون سوم رئیس جمهوری و افزودن صلاحیت‌های معاونین رئیس جمهوری و یا مشخص کردن حیطه صلاحیت هر یک از معاونین پاسخ داد.

استراتژی آمریکا در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که برای مردم افغانستان با توجه به تجارب شانزده‌ساله حضور آمریکا در این کشور، استراتژی جدید چیزی در ادامه همان بازی‌ها و استراتژی‌های قبلی تلقی می‌شود.

ماندگار نوشته که چرخه حوادث در افغانستان به‌روشنی نشان داده که آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش از یک کلان‌استراتژی واحد، ثابت و لایتغیر در افغانستان تبعیت می‌کنند و آن همانا تعقیب و تامین منافع سیاسی و اقتصادی جهان غرب است.

ماندگار افزوده که دولت افغانستان باید به‌جای اتکا به قدرت آمریکا، نخست از سیاست‌های قوم‌گرایانه و تفرقه‌آمیز دست بشوید و سپس به بسیج منابع و ظرفیت‌های داخلی چشم بدوزد و با تدوین استراتژی ملی داخلی و خارجی کارا، بازی‌های جهانی در محور افغانستان را نه‌تنها خنثی، بلکه از آن‌ها فرصت‌های استثنایی خلق کند.

اطلاعات روز نیز نوشته که "استراتژی جدید آمریکا در حالی اعلام می‌شود که ناامنی در افغانستان دوباره گسترش یافته، جنگ شدت بیش‌تری گرفته و بدتر از آن، میراث نظام سیاسی جدید برای مردم، بی‌کفایتی، فساد مضاعف، تنش‌های سیاسی و قانون‌شکنی و به‌میان آمدن نسل جدیدی از رانت‌خواران و ثروت‌مندانی است که با ثروت‌ بادآورده، به سیاست مریز و کج‌دار ادامه می‌دهند."

اطلاعات روز افزوده که راه‌حل نهایی زمانی به‌دست می‌آید که سیاست‌های ۱۵سال اخیر در مورد افغانستان از سوی دو کشور به‌صورت جدی بازنگری شود و به چرای این وضعیت پاسخ داده شود.

مطالب مرتبط