روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۲۹ اسد

روزنامه حق نشر عکس 8am

بیشتر روزنامه‌های کابل برگزاری جشن استقلال افغانستان و حوادث امنتیی شمال افغانستان را مهم دانسته، سرمقاله و مطالب تحلیلی خود را به آنها اختصاص داده‌اند.

روزنامه افغانستان ما نوشته که سالروز استقلال امسال اگرچه نسبت به سال‌های گذشته متفاوت تر و پررنگ تر برگزار شد؛ ولی با آن هم دچار کمبودهایی بود. مهم‌ترین نارسایی در سال جاری نبود برنامه‌های فرهنگی، نشست‌های علمی و سمینارهای موثر در راستای تحلیل و معرفی آرزوهای امان الله خان و دیگر چهره‌های ترقی خواه هم عصر وی و هم چنین فقدان برنامه‌های متحدالمال و یک سان در سراسر کشور بود.

سرمقاله نویس افزوده که علی رغم سهم گرفتن همگانی در ابراز شادمانی و تجلیل از سالروز استقلال، در بخش‌هایی از کشور محافل تجلیل پر رنگ تر بود و در بخش‌هایی یا بسیار کمرنگ برگزار شد و یا اصلا برگزار نشد. این مساله باز هم نوعی سمت‌گرایی و مباحث قومی را در اذهان تداعی می‌کند. در حالی که حکومت می‌توانست با دستورالعمل‌های روشن به ادارات محلی در سراسر کشور محافل گرامی‌داشت یکسان و با شکوه خاص برگزار کند، اما در عمل چنین نشد.

نویسنده افزوده که باید جشن استقلال تبدیل به گفتمان عمومی شود. تا احساس تعلق خاطر به آرمان های مشترک بیشتر از گذشته در پرتو چنین رخداد ملی و فراگیر شکوفا گردد و تا بتوانیم از گردنه‌های تنگ قوم گرایی و قبیله گرایی عبور کنیم.

روزنامه ۸صبحنوشته که رئیس‌جمهور غنی در هرات گفت که افغانستان به هیچ فرد، گروه و قوم خاص مربوط نیست و متعلق به تمام شهروندانش است. رئیس‌جمهور گفت افغانستان خانه شهروند این جمهوری است و تمام شهروندان آن دست‌به‌دست هم داده‌اند تا پروژه ناتمام امانی را تکمیل کنند.

به نظر نویسنده این حرف رئیس‌جمهور ابطال حرف‌های تمام آنانی است که به تبار مالک و تبار مهاجر باور دارند. این جمله رئیس جمهوری نشان می‌دهد که ایشان با آنانی که یک قوم را مالک دولت افغانستان می‌دانند، موافق نیستند و به شدت با این فکر مبارزه می‌کنند.

حق نشر عکس AFghanistandaily

سرمقاله نویس ۸صبح افزوده که رئیس جمهور باید در اقدامات عملی‌اش هم نشان دهد که هیچ باوری به تبار و مناسبات تباری آن‌طوری که قوم‌گرایان تعریف می‌کند، ندارد. رئیس‌جمهور باید هویت افغانستان شمول و چندفرهنگی به ارگ ببخشد.

روزنامه اطلاعات نیز نوشته که شکست‌ها و موفقیت‌های آقای غنی، نارضایتی‌ها و رضایتی که او در این سه سال کسب کرده، همه قابل فهم است.

به نظر نویسنده حکومت وحدت ملی به این دلیل که با نگاه روشنی به‌دنبال شکستن سدهای مرزی و به‌دنبال توسعه‌ا‌ی راه‌های ترانزیتی به کشورهای آسیای میانه است و از این جهت که توانسته به بخشی از خودسری‌های اداری در نهادهای دولتی پایان دهد، قادر به جلب حمایت شهروندان در این مورد شده است. اما مسئله این است که میزان رضایت شهروندان به موازات کارهایی که انجام شده از حکومت کاهش یافته است.

نویسنده افزوده که اختلاف‌های سیاسی و ناامنی و فقر وارد مرحله‌ای نگران‌کننده‌ای شده است که می‌تواند منجر به برهم زدن ثبات نسبی موجود شود. از یک‌سو غنی مدعی است که حکومت در مقایسه با سال‌های گذشته جوان‌تر شده است و از سوی دیگر، بسیاری از جوانان از انحصار و برخورد سلیقه‌ای و تفکیک قومی شاکی‌اند. به‌رغم اصرار رهبران حکومت، تاکنون مبارزه با فساد نتیجه‌ا‌ی قناعت‌بخشی برای مردم نداشته است. اداره‌ا‌ی تدارکات ملی، نهادی که در زمان حکومت وحدت ملی و برای مهار فساد تأسیس شده، اتهام سنگین "مدیریت فساد" را بر دوش می‌کشد.

روزنامه سرخط نوشته که ما در حالی نود و هشتمین سالروز آزادی افغانستان را تجلیل می کنیم که که عملا در جنگ برای حفظ آزادی روبه رو هستیم.

به نظر سرمقاله نویس این جنگ اعلام نشده از دیر وقت بر مردم افغانستان تحمیل و ۹۸ سال بعد مردم قربانی آزادی خود هستند.

نویسنده افزوده که برای به دست آوردن آزادی و حفظ آن، هر افغان یک سرباز است، هر افغان چه مرد یا زن برای رسیدن به آزادی یک مدافع خواهد بود.

حوادث شمال افغانستان

حق نشر عکس Mandegar

روزنامه آرمان ملیبا اشاره به ادامه نا امنی در شمال افغانستان نوشته که باور همه بر این است که اگر تروریستان در شمال سرکوب نشوند و اراده قوی در حکومت برای نابودسازی طالبان به وجود نیاید بعید نیست که به زودی همه شمال به دست هراس افکنان سقوط کند و یک فاجعه عظیم بشری و جنایات بسیار تکان دهنده در این ولایت‌ها رخ دهد.

نویسند افزوده که به همین گونه برخی باور دارند که حلقاتی در حکومت با تبانی با شبکه‌های جاسوسی در ناامن سازی شمال نقش دارند و در برابر آن عده از افراد با نفوذ مردمی که مخالف طالبان و داعشیان تلقی می‌شوند دسیسه و توطیه می‌کنند تا آنها را از راه طالبان بردارند.

سرمقاله نویس روزنامه ماندگار نیز با اشاره به ادعاهای آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ که گفته بود، پس از بازداشت از سوی عطا محمد نور، والی بلخ، پسرانش و محافظانش مورد ضرب و شتم قرار گرفته، نوشته که این روزها، داستان و ادعای یکی از نماینده‌های شورای ولایتی بلخ، صفحات اجتماعی را پر کرده است. ادعایی که باید به گونه جدی مورد توجه و تأمل قرار گیرد؛ زیرا جرح و تخریب گوش یک انسان در موجودیت قانون و حاکمیت، توسط هر کسی که باشد، دلخراش و قابل پی‌گیری است.

نویسنده افزوده که مهم است که بفهمیم به‌راستی ادعای آصف مومند، از نماینده‌های شورای ولایتی بلخ که مدعی است گوش او توسط پسر والی بلخ و در خانۀ او به دندان کنده شده، درست است و یا این‌که یک جعل و صحنه‌سازی است؛ و اگر درست هست و یا نادرست، در مورد آن چه اقداماتی باید صورت بگیرد.