روزنامه‌های کابل؛ شنبه چهارم سنبله

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید در حمله انتحاری به مسجد امام زمان در منطقه قلعه نجارها در شمال شهر کابل بیش از ۲۰ غیرنظامی کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند. داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

روزنامه‌های امروز شنبه چهارم سنبله/شهریور کابل در مطالب مهم تحلیلی‌شان به حمله گروهی مخالفان مسلح به مسجد امام زمان در این شهر پرداختند.

حملات زنجیره‌ای به مساجد

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حمله‌های تروریستی زنجیره‏ای به مساجد، بدون تردید یک شکست امنیتی بزرگ است. نهادهای امنیتی باید برنامه‏ای برای تأمین امنیت مساجد شیعیان داشته باشند.

۸‌صبح نوشته که "حمله به یکی دو مسجد را می‌توان تصادفی خواند اما حملات زنجیره‏ای به مساجد آن هم در وضعیتی که حکومت در مورد همه چیز معلومات کافی دارد، چیز دیگری جز شکست اطلاعاتی و امنیتی نیست."

۸‌صبح افزوده که نهادهای امنیتی در مشورت با وکیلان گذر، نماینده کوچه‌ها، امامان مساجد و نمایند‌گان مردم محل، یک رژیم امنیتی مناسب را برای حفاظت از مساجد تدوین کند و بعد پلیس و دیگر نیروها، این رژیم امنیتی را تطبیق کنند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد "حمله روز جمعه تروریست‌های منسوب به داعش به مسجد امام زمان در شمال کابل نشان داد که مساجد، نمازگزاران و اماکن و گروه‌های مذهبی بدل به اهداف اصلی گروه‌های تروریستی شده‌اند."

اطلاعات روز نوشته که معنای روشن این حادثه خونین در کابل این است که سرکوب و کشتار مذهبی به هدف شعله‌ورکردن تنش‌های فرقه‌ای آغاز شده است.

اطلاعات روز افزوده که حکومت باید تمهیداتی برای مهار این حملات و سرکوب گروه‌های ترویج‌کننده خشونت مذهبی بسنجد و این پیام را به شهروندان افغانستان بدهد که حافظ جان و زندگی آن‌هاست. در غیر آن، با هرگونه مسامحه و چشم‌پوشی و سهل‌انگاری "به قطع باید منتظر فجایع بیشتر و بحران فراگیرتری بود."

استراتژی آمریکا و حمله خونین در کابل

روزنامه افغانستان ما حمله خونین به مسجد امام زمان را به اعلام استراتژی آمریکا برای افغانستان مرتبط دانسته است.

افغانستان،استراتژی جدید آمریکا در افغانستان را "قاطعیت تازه برای نابودی تروریسم خوانده و نوشته اما پیش از آن که نشانه‌هایی از قاطعیت و مبارزه ایالات متحده علیه تروریسم نمایان شود، تروریست‌ها خیلی زود پاسخ خود را مثل همیشه با کشتار به استراتژی ترامپ به نمایش گذاشتند."

افغانستان افزوده که با راه اندازی یک کشتار در روز روشن و در قلب پایتخت کشور موج خوش بینی‌ها در مورد استراتژی ایالات متحده را در فرو برد و نشان داد که وضعیت بسی پیچیده تر از آن است که افغانها فکر می‌کنند.

افغانستان نوشته اکنون وقت آن رسیده است که ایالات متحده به خاطر تطبیق استراتژی جدید خود "مستقیم به سراغ تروریست‌ها" برود و آن ها را سرکوب کند اما نباید فراموش شود که به ریشه‌های آن نیز توجه شود.

Image caption روزنامه ماندگار

تلاش برای "سوریه سازی" افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد یقینا آن‌چه که در این حملات، حتی بیشتر از شمار تلفات مهم پنداشته می‌شود، تلاش برای ایجاد جنگ مذهبی و درگیری میان شیعیان و سنیان است؛ همان برنامه‌ای که در عراق و سوریه پیاده شد.

ماندگار نوشته که "داعشیان افغانستان، نه از شام و عراق دستور می‌گیرند و نه پیوند زبانی و نژادی با هواخواهان بغدادی دارند، تنها نقطه پیوند و اشتراک میان این دو، ترور و دهشت است...بخشی از طالبان قدیم، به موازات بازی‌های جدید منطقه‌ای و جهانی و روی کار آمدن پروژه‌های جدید و سرشار از پول استخباراتی، پرچم داعش را با خود حمل می‌کنند و دست به کشتار می‌زنند."

ماندگار افزوده که حکومت موجود وظیفه دارد که در قدم نخست، برخورد قاطع و بدون تفکیک با تروریسم (طالب و داعش) را در دستور کار قرار دهد، به امنیت اماکن مذهبی شیعیان توجه و تدبیر ویژه قایل شود و مهم‌تر از همه، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی برای وحدت تشیع و تسنن و تداوم رواداری مذهبی میان آن‌ها را روی دست گیرد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که مسئولیت بیشتر در چنین موارد و جنایاتی که از سوی هراس افگنان زیر نام دفاع از ارزش‌های دین انجام می‌شود، متوجه عالمان دین، خطیبان مساجد و شورای علما است.

همچنین آرمان ملی نوشته که نهادهای کشفی و امنیتی که ضعف‌شان حال آشکار شده است باید به این نکته مهم توجه کنند و پس از این امنیت مساجد و اماکن مقدس را تامین بدارند؛ زیرا هراس افگنان و حامیان بین‌المللی‌شان در فکر نفاق مذهبی‌اند.