روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه پنجم سنبله

روزنامه

وزارت صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرده که در حمله به مسجد امام زمان دست‌کم ۲۸ نفر کشته و پنجاه نفر زخمی شدند.

روزنامه‌های پنجم سنبله/شهریور کابل دو روز پس از حمله خونین به مسجد امام زمان، همچنان در مطالب تحلیلی‌شان به ارزیابی این رویداد پرداخته‌اند.

دولت باید پاسخگو باشد

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که حکومت باید به مردم افغانستان در مورد عوامل حمله‌های زنجیره‏ای به مساجد شیعیان معلومات بدهد. پشت سر این حملات کی است؟ آیا واقعا داعش در عقب این حملات است؟ همان داعشی که در عراق و سوریه رو به زوال است، توانسته است این جا شبکه‌سازی کند؟ شبکه‌های داعش در داخل افغانستان با کدام گروه‌های منطقه‏ای تروریستی رابطه دارند؟

۸‌صبح نوشته که حکومت باید یک گزارش جامع ترتیب کند و آن را در اختیار عموم بگذارد. پارلمان افغانستان هم باید در این مورد تحقیق کند و نتایج آن را به اطلاع مردم برساند.

۸‌صبح افزوده که وقتی حقایق از مردم پنهان می‌شود و نهاد‌های حکومتی اطلاع‌رسانی به موقع و دقیق نمی‌کنند، شایعه بر اذهان مسلط می‌شود. تسلط شایعه بر اذهان، سبب می‌شود که تروریست‌ها به اهداف‌شان برسند.

تلاش برای آغاز جنگ مذهبی در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که پیچیدگی حملاتی چون حمله به مسجد امام زمان در این است که در این حملات که با پشتوانه‌های اعتقادی و باورهای مذهبی صورت می‌گیرد، همه مردم اعم از زن، کودک، پیرمردان و پیرزنان و تمام اقشار مختلف تنها به دلیل باورهای مذهبی‌شان مورد هدف قرار می‌گیرند.

افغانستان، به نزدیکی و روابط نیک اهل تشیع و تسنن در افغانستان اشاره کرده و افزوده که چند مساله این برادری را با چالش مواجه می‌سازد؛ رشد اندیشه‌های سلفی و تندروانه در میان اهل سنت، سکوت علمای دین و حرکات افراطی از سوی گروهی از شیعیان.

افغانستان همچنین نوشته که استخبارات منطقه و کشورهای دور و نزدیک افغانستان نیز اکنون در یک بازی بسیار پیچیده در حال سوق دادن تروریسم مذهبی به سمت افغانستان هستند.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید دارد که اکنون وقت آن رسیده تا دولت طرح‌های خود را در مورد حفاظت از جان مردم ارائه کرده و مورد تطبیق قرار دهد. به فراموشی سپردن و فرار از زیر بار مسولیت تنها بی‌اعتمادی میان مردم و حکومت را بیشتر می‌کند و باعث جری‌تر شدن تروریست‌ها می‌گردد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که این نوع حملات در افغانستان هرچند کم‌پیشینه خوانده می‌شوند، ولی نشان از آغاز نوع دیگری از جنگ دارند.

ماندگار نوشته که حملات این‌ روزها نگرانی جدی خلق کرده است. زیرا چنین به نظر می‌رسد که عده‌ای آگاهانه و تعمدی در حال شعله‌ور ساختن نوع تازه‌ای از جنگ؛ جنگ مذهبی در این کشور هستند.

ماندگار افزوده که اگر دولت به وضعیت فعلی توجه نکند، دیری نخواهد گذشت که فاجعه بزرگ در این کشور به میان خواهد آمد.

آرمان ملی نیز می‌نویسد که "رخدادهای اخیر در کشور و از جمله حمله به مساجد و تکایا در شهر کابل نشان دهنده آن است که دشمنان مردم ما و آنانی که از حسن نیت و برادری پیروان مذاهب شیعه و سنی در رنج اند، دست به کار شده اند تا جنگ مذهبی را در افغانستان راه اندازی کنند."

آرمان ملی نوشته که پیروان این دو مذهب و علمای دینی باید دشمنان خود را بشناسند و نگذارند آنها در توطئه‌شان کامیاب شوند.

اما روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که جلوگیری از فجایع مشابه و وضعیتی که در آن همه نسبت به همدیگر اعتمادشان را از دست بدهند و مجال حضور گروه‌های بنیادگرا از هر صنف و گروهی بیش از هر زمانی فراهم آید، مستلزم تدبیر، هوش‌مندی و مسئولیت‌پذیری و مقاومتی است که مردم به‌تنهایی به انجام آن قادر نیستند و این به حکومت برمی‌گردد که تا چه اندازه در این راه مردم را یاری می‌رساند و مسئولیت‌های انسانی و قانونی خود را به‌درستی انجام می‌دهد.

اطلاعات روز نوشته که حکومت باید در این زمینه بر سر طرح روشنی کار کند. طرحی که بتواند جلو تبلیغات نفرت‌بار گروه‌های تندرو را بگیرد، از تعصب مذهبی جلوگیری و مدارای مذهبی را ترویج و حمایت کند، بلندگوهای بنیادگرایی را خاموش کند و نهایتا این پیام را به مردم انتقال بدهد که هنوز می‌توانند به حکومت و همگرایی فکر و اعتماد کنند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط