روزنامه‌های کابل، نگرانی از افزایش ناامنی در روزهای عید

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام کرده که در نتیجه یک حمله انتحاری در کابل پنج نفر کشته و ۸ نفر مجروح شده‌اند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/ کشور افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که این حمله حوالی ساعت ١٠ قبل از ظهر سه‌شنبه در نزدیک یک بانک خصوصی، واقع در حوزه نهم امنیتی رخ داده است.

روزنامه‌های صبح امروز چهارشنبه هشتم سنبله/شهریور کابل، در مطالب تحلیلی‌شان به نگرانی‌ها از افزایش ناامنی در افغانستان به خصوص پایتخت این کشور پرداخته‌اند.

افزایش ناامنی در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح در بخش "زنگ اول" روزنامه می‌نویسد که حمله به شعبه محلی کابل‌بانک بار دیگر نشان داد که بی‌کفایتی در نهادهای امنیتی بی‌داد می‌کند. بارها منسوبان نیروهای امنیتی را کنار در نمایند‌گی‌های کابل‌بانک مورد حمله‏ قرار داده‌اند اما تا هنوز در ذهن مقام‌های بی‌کفایت امنیتی، هیچ راه بدیل خطور نکرده است.

۸‌صبح نوشته که شخص رئیس‌جمهوری، دبیر شورای امنیت ملی، وزیران قوای مسلح، رئیس اجرایی و وزیر مالیه باید به این موضوع رسید‌گی کنند.

۸‌صبح افزوده که باید منابع لازم در اختیار ارگان‌های کشفی قرار گیرد. باید آن عده از مسئولین بی‌کفایت ارگان‌های کشفی و استخباراتی که به دلیل وابستگی‌های سیاسی و گروهی در آن ارگان‌ها جا خوش کرده‌اند، برکنار شوند.

روزنامه ماندگار نیز در ستون سخن ماندگار می‌نویسد که به‌رغم تکرارهای مکرر، این سوال هرگز از تازگی و اعتبار در افغانستان نیفتاده و هنوز هم همه می‌پرسند که "این انتحاریانی که اکثرا هدف را دقیق نشانه می‌گیرند، از کجا می‌آیند؟"

ماندگار نوشته واقعیت این است که حملات انتحاری‌ها در سال‌های اخیر سوالات، تردیدها و بی‌اعتمادی‌های فراوانی را خلق کرده است. مردم می‌دانند که رسیدن یک انتحاری از پاکستان به افغانستان و آن‌هم به قلب هدف، به سادگی میسر نیست و با توجه به نقاط و ساحات حساسی که هدف قرار گرفته‌اند، این شایعه تقویت و حتی تثبیت می‌شود که دست‌هایی از داخل حکومت در تماس و همکاری با نیروهای انتحاری‌اند.

ماندگار افزوده که سال‌هاست که از ستون پنجم سخن گفته می‌شود، اما هرگز دولت به خود زحمت نداده است که این ستون را بشکند. نه تنها که چنین نکرده، بلکه همواره می‌گوید که ستون پنجمی وجود ندارد.

Image caption روزنامه ماندگار

روزنامه اطلاعات نیز در یادداشت روزش نوشته که در یک هفته‌ گذشته گروه‌های تروریستی با کشتار شهروندان در مسجد امام زمان در کابل، کشته شدن چند تن در حملات هوایی هرات و تهاجم طالبان در شرق و جنوب کشور، کوشیده‌اند خوش‌حالی و امیدواری را از مردم بستانند.

اطلاعات روز می‌نویسد که در چنین وضعیتی، با توجه به هشدارهای داعش و گروه‌های تروریستی، تجلیل از عید سعید اضحی با نگرانی‌های بسیاری روبه‌رو است.

اطلاعات روز افزوده که انتظار می‌رود حکومت با درک ناتوانی‌های گذشته‌اش و با توجه به این‌که مسئولیت‌ اولیه‌اش تأمین امنیت مردم است، در برابر تمامی نگرانی‌ها و تهدیدها بایستد... مهم است که حکومت تدبیری برای تأمین امنیت مردم در روزهای عید بسنجد تا در روزهایی که مردم دلیلی برای شادی و خوش‌حالی دارند، جوی خون جاری نباشد.

روزنامه افغانستان ما نیز به رویدادهای اخیر هدف قرار گرفتن شیعیان اشاره کرده و می‌نویسد که از طرح تامین امنیت اماکن مذهبی و فرهنگی شیعیان استقبال باید شود.

افغانستان نوشته که حکومت در چارچوب قرارداد اجتماعی، اولین و آخرین مرجع مسئول برای حراست از جان، مال و ناموس شهروندان به شمار می‌رود. غفلت و یا ناتوانی در این عرصه به حیثیت و اعتبار مسئولان و نهادهای ذیربط، بیش از پیش لطمه زده، بی‌اعتمادی فزاینده، بی‌ثباتی وسیعتر سیاسی و چالش بزرگ دیگر را فرا روی نظام قرار می‌دهد.

افغانستان همچنین افزوده که انتظار می‌رود برای عبور از روزهای دشوار و رسیدن به شرایط نسبتا مطلوب وحدت طلبی به یک نهضت فراگیر ملی تبدیل شود و هیچ کس نسنجیده و ساده لوحانه اقدام و یا ابراز نظر نکند.

مطالب مرتبط