روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۹ سنبله

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

هزاران نفر از هواداران احمد شاه مسعود، فرمانده پیشین جبهه مقاومت علیه طالبان روز گذشته در کاروان‌هایی از موترها/خودروها که شماری افراد مسلح را نیز حمل می‌کردند، در کابل گشت‌زنی کردند.

روز شهید و سخنرانی مقامات در این مراسم و بی‌نظمی‌ها در سطح شهر کابل از سوی هواداران احمد شاه مسعود، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۱۹ سنبله/شهریور کابل است.

"خودسری و خیابان گردی مسلحانه"

روزنامه ۸‌صبح در ستون زنگ اول می‌نویسد که "دیروز خیابان‌های کابل در اشغال مشتی اوباش و بدمعاشرت بود. این اوباشان، مسلح هم بودند و شلیک می‌کردند."

۸‌صبح نوشته که این وضعیت نشان می‌داد که کابل جغرافیای بدون دولت است و خودسری قاعده رایج زند‌گی در این شهر است.

۸‌صبح افزوده که نقش دولت و نیروهای امنیتی در همین مواقع برجسته می‌شود. پلیس و نیروهای امنیتی باید نشان دهند که توانایی کنترل شهر و جلوگیری از آشوب و بی‌نظمی را دارند.

۸‌صبح می‌نویسد که نیروهای تنفیذ قانون باید سازمان‌دهند‌گان خیابان‌گردی‌های اوباشان را به ظن برهم زدن نظم عمومی بازداشت کنند. آنان باید به جرم برهم‌زدن نظم عمومی و آرامش مردم، به دادگاه سپرده شوند و اسلحه آنها نیز باید بازداشت شود.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که برخی از هواداران "احمد شاه مسعود؛ قهرمان ملی" با برپایی قطارهای وسایط که در آن عکس‌های قهرمان ملی مزین شده بود، در مناطق مختلف شهر کابل و شهرهای دیگر به تردد پرداختند که در بسیاری موارد، نظم زندگی و ترافیک جاده‌ها را مختل کرده و حتی در رویدادی کودکان را زیر گرفتند و آنها را روانه شفاخانه کردند.

آرمان ملی نوشته که این کار هواداران قهرمان ملی افغانستان در شهر کابل موجب نارضایتی بسیار مردم گردیده و سبب‌ می‌شود که در آینده شهروندان نسبت به ارج گزاری از چنین مواردی بی تفاوت باشند.

آرمان ملی افزوده که بنیاد شهید احمد شاه مسعود در سالهای آینده باید کمیسیون‌های مردمی را موظف کنند تا خودسری‌های گروه‌های بی بند وبار را که سبب بدبینی به جهاد و مقاومت می‌گردد، مهار کنند.

Image caption روزنامه ماندگار

روز شهید در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز در ستون یادداشت روز نوشته که ۱۶ سال پیش از امروز، فرمانده احمد شاه مسعود، در یک حمله تروریستی کشته شد. دو روز پس از آن، برج‌های تجارت جهانی مورد حمله تروریستی قرار گرفت؛ حادثه‌ای که سبب شد، امارت طالبان از افغانستان برچیده شود.

اطلاعات روز می‌نویسد که با این حال، در شانزدهمین سالروز این رخداد هنوز افغانستان در آتش جنگ می‌سوزد و گفته می‌شود یک‌سوم خاک افغانستان به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در کنترل طالبان است.

اطلاعات روز افزوده که در برنامه‌ تجلیل از هفته شهید انتظار می‌رفت چهره‌های سیاسی و مقامات ارشد حکومت به این سوال پاسخ بدهند که چرا وضعیت بدتر شده اما آن‌ها بیشتر به طرح مسایلی پرداختند که بیشتر بر محور نگرانی‌های شخصی و مقطعی آن‌ها می‌چرخید.

اطلاعات روز می‌نویسد که مساله‌ای که بی‌تردید به بدتر شدن وضعیت امنیتی، اقتصادی و سیاسی این کشور کمک کرده، تماما وابسته به حضور طالبان، داعش، شبکه حقانی و دخالت‌های استخباراتی نیست بلکه بخش عمده این مشکل، ریشه در حکومت‌داری بد، منازعات پیچیده سیاسی و اجتماعی و فساد مفرط دارد.

روزنامه افغانستان ما نیز در سرمقاله امروزش به مراسم روز گذشته اشاره کرده و نوشته که این گونه مراسم فرصت مناسبی را برای بازخوانی آرمان‌های شهدا فراهم می‌آورد و فرصتی تا نیازمندی‌های امروزی جامعه بررسی شده و کاستی‌ها و نابسامانی‌ها در سطوح مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ارزیابی شود.

افغانستان نوشته که افتخارات شهدا مربوط همه مردم افغانستان است و مسئولیت پاسداری از آرمان‌های آنها نیز به عهده همه مردم است و در این بخش مرزهای قومی، گروهی، مذهبی و سمتی نادیده گرفته می‌شود و قلمرو فراخ ملی که همه شهروندان را شامل شود، مهم و برجسته جلوه گر می‌شود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، تجلیل واقعی از شهدا، حرکت در جهت تحقق اهداف و آرمان‌های آنها و بازخوانی اندیشه‌های انسانی آنها است.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که از ویژ‌گی‌های مراسم امسال سالروز شهادت قهرمان ملی افغانستان این بود که همه سخنرانان به کلمه وفاق ملی تاکید کردند.

ماندگار نوشته که امروزه با توجه به فضای تنش آلود سیاسی و بلند شدن فریاد تفرقه قومی و مذهبی و تلاش برای انحصار قدرت، تلاش برای وفاق ملی اهمیت فراوانی دارد.

مطالب مرتبط