روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۲۰ سنبله

روزنامه

نخستین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی در زمینه ساینس و تکنالوژی، روز گذشته در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار گردید. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز در این نشست اشتراک داشت.

روزنامه‌های صبح دوشنبه ۲۰ سنبله/شهریور کابل در مطالب تحلیلی امروزشان به واکنش کشورهای منطقه در حواشی نشست آستانه در مورد استراتژی آمریکا در افغانستان پرداخته‌اند.

کشورهای منطقه و روابط افغانستان و پاکستان

روزنامه ۸‌صبح در ستون زنگ اول نوشته که رئیس جمهوری ترکیه رجب طیب اردوغان در دیدار با رئیس جمهور غنی، از استراتژی جدید ایالات متحده در افغانستان حمایت کرد و گفت که آنکارا تلاش می‌کند که میان افغانستان و پاکستان میانجی‌گری کند تا این دو کشور به صلح برسند.

۸‌صبح نوشته که مشکل اساسی و اصلی میان افغانستان و پاکستان، حمایت استراتژیک پاکستان از طالبان و دیگر گروه‌های مسلح افراط‌گرای ضد افغانستان است. "پاکستان طالبان را متحد طبیعی و ایدیولوژیک خودش در افغانستان می‌داند و با آنان مثل یک دولت در حال تبعید برخورد می‌کند."

۸‌صبح افزوده تا زمانی که به این مشکل به صورت جدی رسیدگی نشود، روابط افغانستان و پاکستان نورمال نمی‌شود.

۸‌صبح می‌نویسد که ترکیه باید پاکستان را قانع سازد که دست از سیاست حمایت از طالبان بردارد و نگرانی‌های خود را مستقیما با دولت مشروع و مدرن افغانستان، در میان بگذارد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد پس از آن که اجلاس چهارجانبه با اشتراک افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین به بن بست رسید، روابط افغانستان و پاکستان نیز به سردی گرایید؛ تنش در مناسبات سیاسی این دو کشور از یک طرف روی امنیت افغانستان تأثیر منفی بجا گذاشت و از سوی دیگر مناسبات اقتصادی و تجاری میان آنها را به پایین‌ترین حد ممکن در یک و نیم دهه گذشته، رساند.

افغانستان همچنین نوشته که استراتژی و راهبرد جدید آمریکا برای افغانستان و پاکستان می‌تواند این کشور را بیشتر تحت فشار قرار دهد و مشکلات امنیتی و اقتصادی آن کشور را دو چندان سازد.

افغانستان افزوده که مقامات پاکستان به این درک رسیده‌اند که برای نجات از فشارهای سیاسی و اقتصادی باید روابط خود را با افغانستان بهبود بخشند و فاز جدید از همکاری‌های خود را با جامعه جهانی و افغانستان در رابطه با نابودی کامل گروه‌های تروریستی در منطقه آغاز کند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، میانجی‌گری کشورهای چین و ترکیه که هر دو روابط نیک با افغانستان و پاکستان دارند، می‌تواند در این راستا کارساز و راهگشا باشد.

حق نشر عکس Arg
Image caption نخستین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی در زمینه ساینس و تکنالوژی، روز گذشته در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار گردید

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که سفر مقامات پاکستانی به ایران، موضع رسمی دولت چین در مورد استراتژی جدید دولت ترامپ در امور افغانستان و جنوب آسیا و تلاش این کشور برای جلب حمایت روسیه و اخیرا دیدار رئیس‌جمهوری پاکستان با رئیس‌جمهوری ترکیه، به این معناست که این کشور می‌کوشد با جلب حمایت کشورهای مهم منطقه، بر آمریکا فشار آورد که نقش پاکستان را در مسایل مربوط به افغانستان نادیده نگیرد.

اطلاعات روز در ستون یادداشت روز همچنین نوشته که افغانستان نیز بزرگ‌ترین خط مرزی را با پاکستان دارد. بیش‌ترین مبادله تجاری با این کشور یا از طریق بنادر آن صورت می‌گیرد و میلیون‌ها مهاجر افغان هنوز در این کشور به‌سر می‌برند، از این‌رو افغانستان نمی‌تواند با این کشور راه‌های گفت‌وگو را ببندد و یا دست‌کم تمایلی برای تعامل با این کشور نشان ندهد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، همان‌طور که رئیس‌جمهور غنی برای گفت‌وگو با پاکستان ابراز آمادگی کرده، بهتر است که حکومت وحدت ملی بر سر شرایط و مسایل مشخصی که عامل اصلی دخالت پاکستان و حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی در افغانستان می‌شود، مطالعه و بعدا گفت‌وگو کند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که پس از فشارهای جهانی بر پاکستان، مقامات این کشور در تلاش هستند تا به سفرهای دیپلوماتیک به کشورهای منطقه، جبهه‌ای را برضد راهبرد جدید آمریکا به وجود آورند.

آرمان ملی نوشته که رهبران حکومت افغانستان مسئولیت دارند تا در قبال راهبرد جدید آمریکا که آن را به نفع کشور تلقی و از آن استقبال کرده‌اند، بیشتر از پیش فعال شوند و نگرانی‌های کشورهای منطقه را در پیوند به این راهبرد برطرف سازند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، اگر این راهبرد عملی شود و تروریستان سرکوب شوند و ریشه‌های تمویل آنها در بیرون کشور خشکانیده شود، این رخداد به نفع همه کشورهای منطقه تمام می‌شود.

مطالب مرتبط