روزنامه‌های کابل؛ شانزده سال پس از حادثه یازدهم سپتامبر

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

شانزده سال پیش در روز یازده سپتامبر شبکه القاعده به برج‌های دوقلو مرکز تجارت جهانی در آمریکا حمله کردند. روندی که باعث حضور نیروهای خارجی در افغانستان شد.

شانزده سال پس از حادثه یازدهم سپتامبر و پاکستان و استراتژی جدید آمریکا در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح سه شنبه ۲۱ سنبله/شهریور کابل است.

شانزده سال پس از حادثه یازدهم سپتامبر

روزنامه ۸‌صبح در ستون زنگ اول می‌نویسد که شانزده سال پس از حادثه یازدهم سپتامبر، هنوز جنگ با تروریسم تا حال ادامه دارد. با آن که القاعده تقریبا نابود شده، اما گروه‌های خطرناک‌تر تروریستی مثل داعش سربلند کرده‌اند و گروه طالبان که میزبان القاعده بود و بن‌لادن به رهبر این گروه بیعت کرده بود، هنوز هم فعال است.

۸‌صبح افزوده که این وضعیت، معلول سیاست دوگانه برخی از دولت‌ها است. به عنوان نمونه، پاکستان دوگانه بازی می‌کند. پاکستان هم خودش را متحد ناتو می‌داند وهم به طالبان کمک می‌کند و برخی از دولت‌های عربی هم برخورد دوگانه با تروریسم دارند.

۸‌صبح نوشته که ایالات متحده باید بر پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس فشار وارد کند تا از میزبانی گروه‌های تروریستی و تمویل آنان دست بکشند زیرا ادامه تمویل و میزبانی تروریسم، امنیت جهانی و منافع دنیای متمدن را آسیب خواهد زد.

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که مبارزه با هراس افگنی در زمان رخ دادن حادثه یازدهم سپتامبر، چون یک اراده قوی پشت سر آن وجود داشت و با اجماع بین‌المللی حمایت می‌شد، بسیار زود نتیجه داد.

افغانستان اما نوشته که روند این مبارزه در سال‌های بعد به قوت و قدرت اولیه باقی نماند و سیاست بازی‌ها، منفعت طلبی‌ها و ناهماهنگی‌ها سبب رکود مبارزه با تروریسم در افغانستان شد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان به مبارزه با طالبان تاکید کرده و افزوده که این گروه در واقع جاده صاف کن شبکه‌های تروریستی به حساب می‌آید و باید به همین عنوان هدف مبارزه ائتلاف مبارزه با تروریسم قرار گیرد. "مبارزه با تروریسم در افغانستان بدون مبارزه با طالبان هرگز با موفقیت نخواهد انجامید."

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که اگر طالبان نابود نشوند دور از امکان نیست که هراس افگنان بار دیگر در افغانستان لانه کنند و حوادث یازدهم سپتامبر در آمریکا تکرار شود.

آرمان ملی نوشته که "طالبان بزرگ‌ترین تروریست‌های دنیا می‌باشند و از این رو امیدواریم که با عملی شدن برنامه‌های راهبردی جدید ایالات متحده آمریکا، آنها در هر کجای افغانستان آماج قرار بگیرند تا ریشه‌های دهشت افگنی که می‌تواند جهان را به مخاطره اندازد، برچیده شود."

پاکستان و استراتژی آمریکا در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که پس از اعلام راهبرد آمریکا در مورد افغانستان و جنوب آسیا، پاکستان ظاهرا با فشارهایی مواجه شده است.

ماندگار نوشته که حمایت چین از موقف پاکستان در برابر تروریسم و نیز دست به دامن روسیه شدن پاکستان به روش‌های مختلف، نشان می‌دهد که آن کشور نگران است که یک‌باره از چشم آمریکایی‌ها نیفتد.

اما نویسنده سخن ماندگار به این باور است که این وضعیت در واقع فرصت خاصی را برای افغانستان مساعد می‌سازد که تلاش کند کشورهای منطقه را به وارد کردن فشار بر پاکستان سوق دهد. همچنان پاکستان فرصت دارد که یک بار دیگر در سیاست‌های خود تجدید نظر کند و نسبت به سیاست‌های سلطه‌طلبانه‌یی که در مورد افغانستان دارد، منعطف شده و از حمایت تروریسم دست بردارد.

همچنین ماندگار تاکید دارد "تا زمانی که افغانستان با پاکستان به عنوان متجاوز برخورد نکند، پاکستانی‌ها به بازی‌شان در خاک ما ادامه می‌دهند و مردم افغانستان در آتش‌شان خواهند سوخت."

مطالب مرتبط