روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۹ سنبله

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در افغانستان، در نخستین سفر ولایتی خود پس از ورود به کابل، به ولایت مرزی هرات رفته و از کشورهای همسایه خواسته که "برای ادامه جنگ در افغانستان سرمایه‌گذاری نکنند".

آقای حکمتیار ۸ میزان/مهر پارسال توافقنامه صلح با دولت امضا کرد و ۱۴ ثور/اردیبهشت امسال وارد کابل شد. او در حضور علنی، پس از یک‌ونیم دهه زندگی زیرزمینی، انتقادهای تندی را علیه ایران مطرح کرده است.

اظهارات جنجالی گلبدین حکمتیار پس از پیوستن به روند صلح، معرفی نامزد وزیران جدید به پارلمان و نظامی سازی افراد ملکی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۲۹ سنبله/شهریور کابل است.

حکمتیار پس از پیوستن به صلح

روزنامه اطلاعات روز در ستون یادداشت روز از گلبدین حکمتیار با نام "صلح جوی فتنه انگیز" یاد کرده و می‌نویسد که آقای حکمتیار با بیانات مختلفش در این اواخر در تلاش ایجاد اختلافات و دامن زدن تنش‌ها در افغانستان است.

اطلاعات روز به عنوان نمونه به مخالفت او با حکومت وحدت ملی، همراهی یک کاروان نظامیان در زمان ورودش به کابل، طعنه‌ها و کنایه‌های آقای حکمتیار به حزب جمعیت اسلامی و اظهارات او بر ضد زبان فارسی اشاره کرده است.

اطلاعات روز نوشته که احتمالا آقای حکمتیار درک درستی از پیش‌بردن روند صلح ندارد؛ "چه این‌که کمک کردن به روند صلح به‌معنای تبرئه جنایت و چشم‌پوشی از ریختن خون مردم و هزینه‌یی که شهروندان می‌دهند، نیست."

روزنامه افغانستان ما نیز می‌نویسد که آقای حکمتیار رهبر حزب اسلامی پس از امضای توافقنامه صلح با دولت افغانستان به مناسبت‌های مختلف سخنانی بر زبان رانده است که بیشتر به تنش‌های سیاسی و قومی دامن زده است.

افغانستان به سفر آقای حکمتیار به هرات اشاره کرده و نوشته که او رقبای سیاسی و نظامی دوران جهاد خود را یک بار دیگر خطاب قرار داد و گفت که هم قدرت را در دولت در دست دارید و هم علیه حکومت رفتار می‌کنید. او از این گروه‌ها خواست که تضعیف حکومت را کنار بگذارند و به تقویت آن بپردازند.

افغانستان افزوده که "انتقادهای تند با درونمایه‌های تفکرات تباری و حواله کردن آنها به پایگاه‌های سیاسی مبتنی بر تبارهای دیگر، یک بار دیگر نشان داد که حزب اسلامی به اهمیت دموکراسی و آزادی‌های مدنی پی برده است ولی هنوز در شناخت لوازم دموکراسی مشکل دارد."

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید می‌کند که "امید است حزب اسلامی و دیگر گروه‌های جهادی که گاهی در حال و هوای نوستالوژیک اقتدار مسلحانه گذشته وضعیت شهر را بهم می‌ریزند ضمن لذت بردن از فضای باز سیاسی فعلی و آزادی‌های مدنی تنها در چارچوب قواعد مدنی حرکت کنند و از هرگونه اقدامات تحریک آمیز که سبب خدشه دار شدن ذهنیت دیگر اقوام می گردد، خودداری کنند."

معرفی نامزد وزیران جدید به پارلمان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که قرار است در آینده نزدیک هشت تن از نامزدوزیران حکومت جهت گرفتن رأی اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی شوند.

آرمان ملی نوشته که دیروز تعدادی از نمایندگان از معامله برخی از آنها با وزیران اظهار نگرانی کردند و گفتند که ممکن است بازهم نمایندگان به خاطر به دست آوردن پول و اهداف شخصی‌شان با وزیران، دست به معامله بزنند.

آرمان ملی افزوده که با توجه به این گفته‌ها باید میکانیزمی هنگام رای دهی نمایندگان به نامزد وزیران به وجود آید تا جلوی این معاملات گرفته شود. "با نصیحت‌های اخلاقی این مشکل حل نمی‌شود باید وزیران و نمایندگان صادق و دلسوز به مردم، راه‌های معاملات نامشروع را مسدود کنند و صف‌شان را با قانون شکنان جدا سازند.

نظامی سازی غیرنظامیان

روزنامه ماندگار نوشته که به‌تاز‌گی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که حکومت افغانستان قصد دارد بیست‌هزار فرد ملکی را در ولایت‌های مختلف آموزش داده و مسلح ‌کند تا آن‌ها محلات و مناطق دور از مرکز را در برابر تروریست‌ها و شورشیان محافظت کنند.

ماندگار در ستون سخن ماندگار می‌نویسد که برخی از مقامات، کارشناسان و فعالان مدنی و رسانه‌ای افغانستانی نیز با توجه به تجارب و خاطرات تلخی که از نافرمانی نیروهای محلی در ادوار گذشته دارند، این احتمال را مطرح می‌کنند که ملیشه‌ها به‌تدریج به متجاوزانی تازه‌ تبدیل می‌شوند.

ماندگار افزوده که مقامات حکومتی باید به‌جای اجرایی ساختن این ایده پر از بیم و خطر، به توسعه و تجهیز کیفی و کمی ارتش و پلیس ملی بپردازند و هزینه‌ای که می‌خواهند برای استخدام این بیست‌هزار نفر متقبل شوند را ارتقا بخشیده و خرج سربازان و افسران تعلیم‌دیده بکنند.

مطالب مرتبط