روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه دوم میزان

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

فساد در پارلمان افغانستان، مشکلات در کمیسیون انتخابات افغانستان و ادامه جنجالها بر سر "راهنمای قوم گرایانه" مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح یکشنبه دوم میزان/مهر کابل است.

فساد در پارلمان افغانستان

روزنامه اطلاعات روز در ستون یادداشت روز می‌نویسد که طلوع نیوز، اخیرا گزارش تحقیقی نشر کرد که نشان می‌دهد رئیس مجلس نمایندگان، کسی که از یک‌سو بار سنگین «نمایندگی ملت» را بر دوش می‌کشد و از سویی مسئولیت سنگین ریاست مجلس نمایندگان را که به‌عنوان نهادی نیرومند در کار تامین حاکمیت قانون به‌حساب می‌آید پذیرفته است، با تمام وجود در کار تاراج منابع مالی این نهاد است.

اطلاعات روز نوشته که برخلاف قانون، رئیس مجلس نمایندگان برای کرایه دفتر و خانه‌اش، تاکنون بیش از ۴۵ میلیون افغانی مصرف کرده است؛ کمتر از یک میلیون دلار، و ظن قوی این است که حتی این خانه و دفتر اصلا وجود خارجی ندارند.

اطلاعات روز افزوده که بدتر از آن، رئیس مجلس نمایندگان که باید امضایش در پای درخواست‌های قانونی مجلس مبنی بر استیضاح مسایل قانونی و مربوط به حکومت شود، در پای نامه‌ای امضا می‌کند که در آن از دادستانی‌کل خواسته تا از بررسی پرونده دارالانشای/دبیرخانه مجلس نمایندگان و رئیس آن خودداری ورزد.

اطلاعات روز می‌نویسد که "دادستانی‌کل و ریاست‌جمهوری در معرض آزمون دشواری قرار دارد. آیا این نهادها حرمت حداقلی به قانون قایل خواهند شد تا از رئیس مجلس نمایندگان در این مورد بازخواست کنند یا این‌که رئیس‌جمهور و دادستان‌کل نیز همراه غارت‌گران «خانه قانون» همراه خواهد شد؟ پرسش سختی است!"

مشکلات در کمیسیون انتخابات افغانستان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که از زمان آغاز کار کمیسیون انتخابات که کمیشنران جدید آن از سوی رئیس جمهوری برگزیده شد، تا حال چند مرتبه از انحصار قدرت و تصامیم پنهانی در کمیسیون انتخابات از سوی چند تن محدود از اعضای این کمیسیون توسط برخی از کمیشنران شکایت شده است.

آرمان ملی نوشته که این خبر دیروز در مجلس نمایندگان هم سروصدا ایجاد کرد و برخی از نمایندگان مردم، استقلال کمیسیون انتخابات را زیر سوال بردند و این نهاد مهم را وابسته به ریاست جمهوری تلقی کردند.

آرمان ملی افزوده که حال با این وضعیت اسفبار کمیسیون انتخابات، چگونه انتخابات برگزار خواهد شد در حالی که اعتبار و حیثیت نهادهای انتخاباتی تقرب به صفر کرده است.

نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی به این باور است تا زمانی که کمیسیون‌های انتخاباتی از یک اعتبار ملی برخوردار نشوند و بیطرفی‌شان برای مردم به اثبات نرسد، انتخابات برگزار نخواهد شد و اگر برگزار هم شود مردم در آن اشتراک نخواهند کرد.

ادامه جنجالها بر سر "راهنمای قوم گرایانه"

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد پس از این که یک نامه با محتوای دستورالعمل تبعیض آلود و قوم محورانه از کمپیوتر یکی از کارمندان اداره امور ریاست جمهوری به دیگر کارمندان این اداره فرستاد شد و بدین ترتیب لو رفت، جنجال‌های پس از این قضیه بالا گرفت.

افغانستان نوشته که حکم رئیس جمهوری بر تعقیب قضایی این قضیه، باعث آرام تر شدن وضعیت شد اما ابهام‌های زیادی هنوز درباره این نامه و هم چنین پرسش‌های بسیاری در ماحول این دستورالعمل تبعیض آمیز هم چنان باقی است.

افغانستان افزوده که انتظار افکار عمومی این است که دادستانی کل تحقیق همه جانبه در این مورد انجام دهد و نتایج تحقیقات خود را نیز به صورت روشن و شفاف در اختیار رسانه‌ها قرار دهد تا افکار عمومی قانع گردد و اعتبار نهادهای دولتی دوباره احیا شود.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که قوم‌اندیشی و حذف دیگران، یک سیاست برجسته در روش و منش دولت‌مداران در سال‌های گذشته بوده است. چنان‌که هرگاه به یکی از اداره‌های دولتی سر بزنی، به‌سختی می‌توانی همه گروه‌های قومی را در آن اداره بیابی.

ماندگار نوشته که برتری‌جویی، حالا با افشای یک راهنمای فاشیستی در ادارات مربوط ارگ آفتابی‌تر شده و در واقع، عمق فاجعه را به تصویر کشیده است.

ماندگار افزوده که "پاک کردن ارگ و دیگر اداره‌های دولتی از وجود اشخاص برتری‎طلب و تفرقه‌افگن و نیز اصلاح ادارات بر اساس توازن قومی و شایسته‌سالاری ملی، عمده‌ترین راهکاری‌ست که باید رئیس‌جمهور غنی آن را طی کند تا ثابت شود که به‌راستی تفکر ملی و فراقومی در سر دارد."

مطالب مرتبط