روزنامه‌های کابل؛ شنبه اول میزان

افغانستان حق نشر عکس dailyafghanistan

بیشتر روزنامه‌های کابل سرمقاله‌های خود را به سخنان شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان اختصاص داده‌اند که گفته بود هند هیچ نقش سیاسی و نظامی در افغانستان نداشته باشد.

روزنامه ۸صبح نوشته که نخست‌ وزیر پاکستان در شورای روابط خارجی گفته که هند نباید نقش سیاسی و نظامی در افغانستان داشته باشد. پیش از او هم ژنرال‌های ارتش و سیاست‌مداران پاکستانی خواستار محدود‌شدن روابط افغانستان و هند شده بودند. ژنرال مشرف، رئیس جمهوری پیشین پاکستان که "نقش عمده‌ای در شورش مجدد طالبان پس از سال ۲۰۰۱ داشت"، نیز بارها گفته که کابل باید روابط خودش با هند را به خواست پاکستان تنظیم کند.

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه، سیاست‌مداران و ژنرال‌های پاکستانی، فراموش کرده‌اند که افغانستان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی است. این حق انحصاری دولت و مردم افغانستان است که تصمیم بگیرند، با کدام کشور درچه سطحی رابطه داشته باشند.

سرمقاله نویس افزوده که هیچ کشور دیگری حق ندارد به مردم و دولت افغانستان امرکند و کنترل سیاست خارجی افغانستان را به دست بگیرد. افغانستان ایالت پنجم پاکستان نیست که شاهدخاقان عباسی و ژنرال قمر بجوا بر آن حکم برانند.

حق نشر عکس 8am

روزنامه ماندگار نوشته که اخیرا پاکستان خط و نشان‌هایی را برای دولت افغانستان کشیده است. یکی از این خط و نشان‌ها این است که نباید هیچ نوع رابطه عمیقی با هند داشته باشد. دولت پاکستان به‌صراحت گفته است که کمک‌های نظامی و امنیتی هند برای افغانستان اصلا قابل قبول پاکستان نیست و آن کشور نمی‌تواند بیشتر از این در برابر منافع پاکستان قرار گیرد.

به نظر نویسنده این هشدارهای دولت پاکستان در حالی به عنوان امر به معروف برای دولت‌های هند و افغانستان که دوستان هم هستند، صادر می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به تاز‌گی استراتژی نظامی امنیتی‌اش را در امور افغانستان، معطوف به هند تهیه و اعلام کرده است.

سرمقاله نویس افزوده که بر اساس راهبرد آمریکایی‌ها در امور افغانستان و جنوب آسیا، هند نقش بارز و نزدیکی در تعاملات نظامی امنیتی خواهد داشت و قرار است که به زودی این کشور مقداری جنگ‌افزار نیز به دولت افغانستان کمک کند.

نویسنده افزوده که مردم افغانستان از آمریکایی‌ها می‌خواهند که فشارهای لازم را بر دولت پاکستان اعمال کنند تا آن کشور در نهایت، در سیاست خارجی و عمق استراتژیک خود تا آن‌جا تغییر و انعطاف‌ وارد کند که بازی با تروریسم در افغانستان و منطقه و جهان به بایگانی تاریخ سپرده شود. بدون شک اتفاق و همداستانی هند و آمریکا در مسئله افغانستان و جنوب آسیا می‌تواند گلیم تروریسم را از افغانستان و تمام شبه‌قاره برچیند و زمینه محو عملیات‌های تروریستی در سراسر جهان غرب را فراهم کند.

حق نشر عکس Anis

روزنامه افغانستان ‌ما نوشته که هنوز نشانه هایی از نرمش در برابر پاکستان به چشم می‌خورد.

افغانستان نباید این فرصت مهم را از دست بدهد و بار دیگر وارد یک دور باطل گردد. درست است که سیاست اصلی کشور رفتن به سمت میز مذاکره است و باید مذاکرات جدی با پاکستان به عنوان طرف اصلی افغانستان آغاز گردد. ولی این مذاکرات نباید اقدام‌های جدی دیگر را به تاخیر اندازد.

نویسنده معتقد است که پاکستان پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا نگران شده بود و سخنان آقای ترامپ در دیدار با رئیس جمهور افغانستان، می‌تواند این نگرانی را بیشتر کند و بدین ترتیب این کشور را به انجام برخی تعهدات وادار سازد.

مقاله نویس افزوده که آقای ترامپ نمی‌تواند شاهد غرق شدن میلیاردها دلار در "شنزار پاکستان" باشد و در عین حال شاهد "حمایت این کشور از تروریسم" باشد. این موضع گیری فرصت طلایی را برای افغانستان خلق می‌کند که از تمام ابزارهای بین المللی علیه پاکستان استفاده کند. زیرا تا زمانی که پاکستان وادار به قطع حمایت از تروریسم نشود، بحران در افغانستان پایان نمی‌یابد.

حق نشر عکس dailyafghanistan

روزنامهآرمان ملینوشته که پاکستان از جمله کشورهایی است که از گروه طالبان به عنوان ابزار استفاده می‌کند و این گروه به مثابه شبه نظامیان آن کشور تلقی می‌شود.

نویسنده افزوده که پیش از این نیز مقام‌های آمریکایی پس از راهبرد جدید آن کشور، آشکارا پاکستان را ملامت کرده‌اند که از هراس‌افکنان حمایت می‌کند. در حالی که پیش از این مقام‌های آمریکایی در مورد گروه طالبان و حمایت پاکستان از این گروه محتاطانه سخن می‌گفتند و فقط دشمن شان القاعده را در افغانستان می‌خواندند.

سرمقاله نویس آرمان ملی افزوده که تعامل مقام‌ها و رهبران آمریکایی سبب گردیده که پاکستان با جرأت از طالبان و شبکه حقانی حمایت کند و گراف به گفته این روزنامه "جنایات طالبان و آدم کشی‌های" آنها در افغانستان گسترش یابد.

نویسنده افزوده که جهت گیری جدید آمریکا در مقابل پاکستان چرخش بزرگ در سیاست‌های آمریکا و به نفع مردم افغانستان است که باید همه نهادهای سیاسی و گروه‌های مردمی از آن حمایت کند؛ زیرا طالبان و پاکستان "دشمنان مردم‌اند" و با توطئه‌های آنها و سازماندهی عملیات نظامی و حملات انتحاری شان به هزارها تن از هموطنان و نیروهای امنیتی ما جان‌ شان را از دست داده و صلح و ثبات در افغانستان را تهدید کرده‌اند.

سرمقاله نویس افزوده که با این تلقی هر گروه و دولتی که پاکستان را زیر فشار بگیرد و در فکر نابود سازی هراس افکنان باشد، دوست مردم افغانستان خواهد بود و باید از این موضع گیری‌ها و تصمیم‌ها استقبال گرم شود.