روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۳ میزان

روزنامه
Image caption روزنامه اطلاعات روز

اختلافات و مشکلات در کمیسیون مستقل انتخابات، قوم گرایی در ادارات دولتی و گزارشی از سوء استفاده جنسی از بیوه‌های نظامیان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۳ میزان/مهر صبح کابل است.

جنجال‌ها در کمیسیون مستقل انتخابات

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که انتخابات سه سال پیش ریاست جمهوری برای نخستین‌بار به صورت جدی این هشدار را داد که "اگر با سازوکارهای دموکراتیک و اصولی با پدیده انتخابات برخورد نشود، حتی این راهکار دموکراتیک نیز نمی‌تواند جلو بحران را بگیرد."

اطلاعات روز نوشته که بر اساس توافق‌ سیاسی میان آقای غنی و آقای عبدالله، کمیسیون انتخابات که از اعتبار تهی شده بود، باید دوباره به عنوان نهادی با اعتبار در میان مردم بازسازی می‌شد. حاصل آن پس از دو سال و چند ماه و اختلاف‌های بسیاری که وجود داشت، شکل‌گیری کمیسیون جدید انتخابات با مسئولان و چهر‌ه‌های تازه بود.

اطلاعات روز افزوده اما گفته می‌شود که اختلاف‌ها در این کمیسیون تا آن‌جا رسیده که اعضای آن در دو گروه مخالف تقسیم شده‌اند. دلیل این اختلاف‌ها روشن است: تصامیم سلیقه‌ای، نشست‌های پنهانی و آن‌چه که دست‌کاری در برنامه‌های این کمیسیون خوانده می‌شود.

به باور نویسنده اطلاعات روز، عامل این اختلافات، دخالت بازی‌ها و منافع سیاسی در کار کمیسیون انتخابات و ضعف برخی از اعضای این کمیسیون است که باید به رفع آن توجه شود اگر نه باید به صلاحیت این کمیسیون برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری شک کرد.

روزنامه ماندگار نیز می‌نویسد که این روزها بار دیگر بحث انتخابات در محافل رسمی و غیررسمی بالا گرفته است. مردم افغانستان از این‌همه تأخیر و تعلل در امر انتخابات به‌شدت ناراحت و دل‌نگران اند.

ماندگار نوشته که "در پهلوی این نگرانی‌ها، حرف و سخنانی هم مطرح‌اند مبنی بر این‌که در بخش‌هایی از حکومت، جلسات و مهمانی‌هایی جریان دارد تا تصمیم گرفته شود که چه کسانی باید به عنوان نماینده در دور بعدی به خانه ملت راه یابند و چه تعداد کرسی از کدام ولایت به کدام زورمند واگذار شود."

ماندگار افزوده که این نگرانی‌هاست که بسیاری از تحلیل‌گران را به این پیش‌بینی رسانده که انتخابات از دو حالت بیرون نیست: نخست این‌که در زمان تعیین‌شده برگزار نخواهد شد و دوم این‌که اگر هم برگزار شود، پُر از تقلب خواهد بود.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، کمیسیون و اعضایش باید از جانب رهبران حکومت دو نکته را دریافت کنند: نخست این‌که هیچ مقامی اجازه دخالت در کار شما را ندارد و دوم این‌که شما در برابر یک آزمون بزرگ تاریخی قرار دارید؛ اگر از این آزمون با وجدان راحت عبور کردید، مردم افغانستان و حکومت به شما پاداش خواهد داد و اگر نه مورد لعن و مجازات مردم و حکومت و تاریخ قرار خواهید گرفت.

Image caption روزنامه ۸‌صبح

قوم گرایی در ادارات دولتی

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان از گرایش‌های قومی و نفرت پراکنی‌های سمتی در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته که "پدیده شوم قوم‌گرایی این روزها، خُلق مردم افغانستان را تنگ و اخلاق اداره را فاسد کرده است".

روزنامه افغانستان به این سخنان اشاره کرده و می‌نویسد که بخش اول سخنان معاون رئیس جمهوری مهم است اما نیاز به سازوکارهای قانونی و حقوقی دارد و باید ادارات تدابیری بسنجند که با فساد ناشی از برتری نژادی و دیدگاه های تباری مقابله کنند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان، وجود چنین اندیشه‌ها و رفتارهای زشت در کشورهایی که قانون شکل گرفته و ادارات و مناسبات اداری به طور مدرن و شایسته‌ای به وجود آمده‌اند، چندان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

افغانستان نوشته که چنین مساله‌ای در افغانستان نه تنها یک پدیده تاریخی است؛ بلکه هرچه زمان گذشته است متاسفانه تشدید نیز گردیده و خود را در همه مقاطع تاریخی نشان داده است.

Image caption روزنامه ماندگار

"سوء استفاده از بیوه‌های نظامیان"

روزنامه ۸‌صبح با اشاره به گزارش منتشر شده در مورد سوء استفاده از بیوه‌های نظامیان در افغانستان، می‌نویسد که غیر از سرافگند‌گی ملی نام دیگری بر این رفتار نمی‌توان نهاد.

۸‌صبح نوشته "کشوری که دم از افتخارات، رسوم پسندیده، ارزش‌های دینی، اخلاق‌مداری و تمدن‌سازی می‌زند، برخی از مقام‌های دولتی‏اش امنیت روانی بیوه‌های جان باختگان نیروهای امنیتی را از بین می‌برند."

۸‌صبح افزوده که باید زمینه به گونه‌ای فراهم شود که حقوق افسران و سربازان جان‌باخته به سرعت و بدون طی مراحل اداری پیچیده، در اختیار خانواده‌های آنان قرار گیرد و کسانی که سوءاستفاده کرده‌اند و از کار آنان گزارش سیگار پرده‌برداری کرده، باید هرچه زودتر در جایگاه متهم یک دادگاه با صلاحیت قرار گیرند.

به باور نویسنده سرمقاله ۸‌صبح، بسیار ضروری است که حکومت در سطح بسیار بلند به این موضوع واکنش نشان دهد و به افکار عمومی اطمینان دهد که موضوع را پی‌گیری می‌کند.

موضوعات مرتبط