روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۵ میزان

روزنامه
Image caption روزنامه ماندگار

آوازه‌هایی از بسته شدن دفتر طالبان در قطر و دسترسی به اطلاعات از مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۵ میزان/مهر کابل است.

بسته شدن دفتر طالبان در قطر

روزنامه ۸‌صبح در ستون زنگ اول می‌نویسد که روزنامه گاردین از تلاش‌ها برای بستن دفتر طالبان در دوحه نوشته است. این روزنامه نوشته است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از همتای افغانش درخواست کرده تا دفتر نمایند‌گی طالبان در قطر را ببندد.

۸‌صبح نوشته که پیش از این نیز بارها سخنانی در باب ناکارایی دفتر قطر مطرح شده بود. دفتر قطر که شش سال پیش و در سال ۲۰۱۱ به نام دفتر سیاسی طالبان در دوحه ایجاد شد، تاکنون نتوانسته گفت‌وگوی سازنده‌ای میان طالبان و حکومت افغانستان شکل بدهد.

۸‌صبح افزوده که از سوی دیگر دفتر قطر مسیر بسیار خوبی برای انتقال کمک‌های پولی کشورهای حامی طالبان به آنان است. به همین دلیل با توجه به موضع‌گیری‌های تازه و شکل‌گیری رویکرد جدید، دفتر قطر ارزش سیاسی خود را کاملا از دست داده و جز کمک به طالبان، هیچ سودی ندارد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، حالا که فصل جدیدی در رابطه به برخورد با طالبان شکل گرفته است، فارغ از حمایت‌های تعدادی از سیاست‌مداران افغان به باقی ماندن دفتر قطر، این دفتر باید بسته شود و همان‌طور که قرینه‌ها نشان می‌دهد رویکرد تهاجمی نسبت به طالبان، تا آماده‌شدن این گروه به صلح، تقویت شود.

روزنامه ماندگار نیز به بحث بسته شدن دفتر قطر پرداخته اما نوشته که روزنامه گاردین خبر داده که رئیس‌جمهور غنی در کابل خواهان تجدید نظر دونالد ترامپ پیرامون بستن دفتر طالبان در قطر شده است.

ماندگار می‌نویسد که باز شدن دفتر قطر برای طالبان، از همان آغاز یک اقدام سیاسی به نفع طالبان پنداشته شده بود و گذشت زمان نیز نشان داد که طالبان از این دفتر بهترین امتیازهای سیاسی و اقتصادی را برده‌اند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، مخالفت آقای غنی با بسته شدن این دفتر نمی‌تواند دلایلی قناعت‌بخش داشته باشد؛ زیرا باز بودن دفتر گروهی که در برابر دولت می‌جنگد آن‌هم به نام "امارت اسلامی" در یک کشور دیگر، به جز "نمایند‌گی یک دولت در تبعید" هیچ مفهوم دیگری را افاده نمی‌کند.

به باور نویسنده سرمقاله سخن ماندگار، "در گذشته آقای کرزی نیز بر اساس چنین مصلحت‌هایی با طالبان مماشات کرد و هیچ نتیجه‌ای نگرفت؛ عاقلانه نیست که آقای غنی نیز اشتباهات گذشته را تکرار کند. او به هر حال، ادعای رئیس‌جمهوری در افغانستان را دارد و چنین ادعایی، مستلزم فراقومی سیاست کردن و حرمت‌گزاری به آرای همه مردم افغانستان است."

روزنامه افغانستان ما نیز به بحث صلح در افغانستان پرداخته است.

این روزنامه در سرمقاله امروزش نوشته که در ماه‌های اخیر وقایعی رخ داده است که نشان می‌دهد افغانستان کم کم در حال به دست آوردن جایگاه مهم در عرصه بین المللی و منطقه‌ای و هم چنین روند صلح با مخالفان است.

افغانستان می‌نویسد که جدیت رئیس جمهور ترامپ و تصمیمات اخیر وی از جمله موضع گیری تند و واقع بینانه علیه پاکستان، اعلان استراتژی همسو با سیاست‌های کلی حکومت افغانستان سبب به وجود آمدن چنین وضعیتی گردیده است.

افغانستان افزوده که خوش بینی‌های به وجود آمده چالش هم کم ندارد؛.نخستین چالش تجربه چندین ساله پاکستان در بی ثبات سازی افغانستان است و دومین چالش که در جای خود مهم است، نشانه‌هایی از سیاست مماشات در برابر طالبان در درون دولت افغانستان است.

Image caption روزنامه اطلاعات روز

دسترسی به اطلاعات در افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد با وجود این که حکومت‌های مختلف در افغانستان از آزادی بیان به عنوان یک دستاورد یاد می‌کنند اما هنوز چه برای مردم و چه برای رسانه‌ها، دسترسی به اطلاعات سخت و در مواردی ناممکن است.

اطلاعات روز نوشته که برای رسانه‌ها این کافی نیست که سخنگویان حکومت هفته‌وار یا حتی روزمره به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ بدهند یا در مورد برنامه‌های حکومت نشست خبری برگزار کنند زیرا این نشست‌ها پیش از آن‌که در راستای تشریک اطلاعات برگزار شود، از سر نیازمندی و برای شرح تصامیم حکومت است.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، به‌نظر می‌رسد "دلیل اصلی پنهان‌کاری‌های حکومت از رسانه‌ها ریشه در فساد حاکم در حکومت دارد. فساد اداری و مالی چنان گسترده است که راهی غیر از پنهان‌کاری برای مقامات حکومتی باقی نمی‌گذارد."

مطالب مرتبط