روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه چهارم میزان

افغانستان حق نشر عکس 8am

بیشتر روزنامه‌های سه‌شنبه چهارم میزان/مهر کابل کمبود آب را در این شهر جدی دانسته و نوشته‌اند که مشکل آب کابل به مرحله بحرانی رسیده ‌است.

روزنامه افغانستان‌ما نوشته که در مورد خطر آلودگی و کاهش آبهای زیرزمینی کابل از سال‌ها پیش هشدار داده شده بود، اما دولت نه تنها در باره تأمین آب آشامیدنی صحی برای شهروندان کابل اقدام نکرده که از هدر رفتن و آلودگی بیشتر آب‌های موجود نیز جلوگیری نکرد.

نویسنده با اشاره به سخنان علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان که دیروز گفته بود استفاده از آبهای زیر زمینی کابل به مرحله بحرانی رسیده، افزوده که اگر روند به همین وضع ادامه پیدا کند، اثرات منفی زیست محیطی را در پی‌خواهد داشت.

نویسنده افزوده که استفاده از آب‌های زیر زمینی کابل هم اکنون از لحاظ کمی و کیفی در مرحله بحرانی رسیده است. او نوشته "از یک طرف سطح آب چاه‌ها روز به روز پایین تر می‌رود. این امر سبب می‌شود که شهروندان برای جبران کمبود آب، چاه‌های عمیق تر حفر کنند که این خود روند کم شدن آب‌ها را سرعت می‌بخشد و حجم استفاده از آب های تجدید پذیر را افزایش می‌دهد و آینده خطرناک را برای شهر کابل رقم می‌زند".

به نظر نویسنده استفاده بی‌رویه و غیر تخصصی از آب‌های کابل روی وضعیت زیست‌محیطی شهر اثرات مخرب و نامطلوبی به‌جا گذاشته و دورنمای زندگی را در این شهر در تاریکی و هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

نویسنده سرمقاله ماندگار نیز با اشاره به مشکلات آب در کابل، افزوده که درک بسیاری از نگرانی‌ها و هشدارها، قبل از هر چیزی، نیازمند دانش و آگاهی است؛ زیرا در نبود آگاهی و فقدان قوه تمیز، "ممکن است انسان را در انبار باروت چنان احساس راحتی کند که در آن جشن و پایکوبی و آتش‌بازی نیز به‌راه اندازد".

حق نشر عکس dailyafghanistan

به نظر نویسنده ماندگار اگر از مردم افغانستان و مسئولیت‌های شهروندی‌شان با اندکی اغماض بگذریم، دولت افغانستان نمونه بارز چنین مثالی است. به باور او در شانزده سال گذشته، بسیاری از اصول مسلم علمی و نکات ایمینی در امور شهرسازی و زیست‌محیطی برای دولت افغانستان ـ به‌دلیل نبود همان درک و آگاهی ـ چیزی همانند مُد و فیشن تصور شده که به‌راحتی می‌توان از آن‌ صرف‌نظر کرد.

سرمقاله نویس افزوده که که یکی از خطرات شهری و زیست‌محیطی‌ که در افغانستان هرگز جدی گرفته نشده، مسئله آب است. او در ادامه می‌نگارد شانزده سال است که شهرهای افغانستان و به‌ویژه کابل به گونه قارچی و خارج از برنامه وسعت می‌یابند و طی آن، هر سال آب سفره‌های زیرزمینی نه‌تنها کاهش می‌یابد، بلکه آلوده به انواع باکتری‌ها و سموم شیمیایی می‌شود. او به این باور است که اگر از سایر شهرها بگذریم، زمین و آسمان و آب‌و‌هوای پایتخت افغانستان ـ که لااقل باید نشانی دلنواز از تمدن "پنج‌هزارساله" مورد ادعای‌‌مان داشته باشد ـ به تابلویی شرم‌آور از بی‌فرهنگی و بی‌مبالاتی تبدیل شده است.

ماندگار نوشته است که کابل "آب" ندارد، اما هر روز به تعداد حوض‌های آب‌بازی شهر و فواره‌های تفریحگاه‌های زورمندان اضافه می‌شود. کابل "هوا" ندارد، اما هر روز به تعداد کوره‌های ‌سنگ زغال در ساختمان‌های کابل اضافه می‌شود. به گفته این روزنامه کابل از شدت آلود‌گی و ضعف زیربناها در حال جان دادن و انفجار است، "اما به‌جای انسان‌های تحصیل‌کرده و باسواد، کسانی برای این شهر برنامه می‌ریزند و تصمیم می‌گیرند که نه آب را می‌شناسند نه آبادانی را!"

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به بحران آب در کابل نوشته که برای کابل بی‎آب، اندیشه کنید.

به نظر نویسنده نبود سیستم کانالیزاسیون در شهر شش میلیونی کابل، آب‌های زیرزمنیی در معرض آلودگی های شدیدی قرار گرفته است و این زمینه را برای مبتلا شدن کابلیان به امراض گوناگونی فراهم می‌سازد.

حق نشر عکس افغانستان ما

سرمقاله نویس افزود که دولت افغانستان باید برای این مسئله بسیار مهم و سازنده از همین اکنون اندیشه کند و همه به یاد داشته باشند که تا ده سال دیگر ممکن است برای بدست آوردن آب‌های زیرزمینی به حفر چاه‌هایی به عمق دو الی سه صد متر نیاز خواهد بود.

نویسنده افزوده که دولت باید از همین اکنون دست به کار شود. ایجاد سیستم کانالیزاسیون در شهر و تهیه آب آشامیدنی به گفته او برای مردم می تواند تا اندازه زیادی تهدید علیه آب‌های زیر زمینی را در کابل و دیگر شهر‌های افغانستان کاهش داده و به حداقل برساند.

روزنامه ۸صبح نیز با اشاره به وضعیت آب کابل به نقل از وزیر انرژی و آب افغانستان نوشته که گزارش‌های هفته‌وار و ماهوار وزارت انرژی و آب نشان می‌دهد که سطح آب‌های زیرزمینی شهر کابل روز به‌روز پایین‌ترمی‌رود و کیفیت آب‌ها نیز بدتر می‌شود.

به نوشته این روزنامه مقام‌های وزارت انرژی و آب، نسبت به احتمال بروز بحران کمبود آب در شهر کابل هشدار داده و گفته که هرگاه فشارها از روی آب‌های زیرزمینی این شهر برداشته نشود و پلان جامع دقیقی برای چگونگی تامین آب در این شهر تهیه و اجرا نگردد، ممکن تا پنج سال آینده آب برای آشامیدن در کابل وجود نداشته باشد.