روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه ۱۱ میزان

افغانستان حق نشر عکس Etilaatroz

روزنامه‌های امروز، سه‌شنبه ۱۱میزان/ مهر کابل سفر رئیس ستاد ارتش زمینی پاکستان به افغانستان را مهم دانسته و شماری آنرا فرصت برای گفتگوی مشروط میان پاکستان و افغانستان قلمداد کرده‌است.

روزنامه ۸صبح افغانستان نوشته که ارگ و رهبران حکومت وحدت ملی نباید ذوق‌زده شوند. در سال ۲۰۱۴ هم ژنرال‌های پاکستانی وعده‌های محکم دادند اما خلاف آن عمل کردند. پس از حادثه‌ا‏ی تروریستی در مکتب نظامی ‌پیشاور این روایت تقریباً جا افتاد که پاکستان تغییر کرده است. حتی سیاست‌مداران سکولار پشتون پاکستان که بین کابل و اسلام‌آباد در رفت‌وآمداند و روابط سنتی دوستانه با افغانستان دارند نیز در مصاحبه‌های‌شان می‌گفتند که ارتش پاکستان موضع خود را تغییر داده است.

سرمقاله نویس افزوده که فصل نو همکاری خواندن و فرصت تازه گفتن سفر رئیس ستاد ارتش پاکستان به کابل توجیهی ندارد. این عبارت‌ها وقتی مصداق بیرونی پیدا می‌کند که احساس شود سیاست پاکستان به صورت استراتژیک تغییر کرده است. پاکستانی‌ها همیشه در شروع زمستان مذاکره می‌کنند و با شروع بهار اعلام می‌کنند که کاری برای افغانستان نمی‌توانند بکنند.

افغانستان حق نشر عکس 8am

نویسنده افزوده که رهبران حکومت وحدت ملی باید بسیار واضح با پاکستانی‌ها صحبت کنند. انتظار می‌رود که در هفته‌های آینده مذاکرات بیشتری بین افغانستان و پاکستان صورت بگیرد. کابل باید بسیار به وضوح و بدون ذوق‌زد‌گی، به پاکستانی‌ها بگوید که دوام مذاکره به کاهش میزان خشونت در داخل افغانستان و اقدامات عملی پاکستان بستگی دارد.

روزنامه اطلاعات روز نیز نوشته که خواست‌های پاکستان چندان روشن نیست. آیا این کشور یک همسایه‌ای تحت کنترل و وابسته به اسلام‌آباد می‌خواهد یا خواستار قطع رابطه‌ای افغانستان با هند است؟ یا این‌که پاکستان در بدل دست برداشتن از حمایت از تروریسم به‌ رسمیت شناخته شدن خط دیورند و حل‌ و فصل مسایل آب میان دو کشور به نفع پاکستان را می‌خواهد؟

سرمقاله نویس افزوده که به نظر می‌رسد برای پاکستان تامین حداکثری منافع‌اش شرط ایده‌آل برای همکاری است. در آن‌صورت افغانستان تا آستانه‌ا‌ی یک کشور تحت کنترل و وابسته سقوط می‌کند.

نویسنده افزوده که با توجه به نیت واقعی پاکستان، ادامه‌ا‌ی گفت‌وگو میان دو کشور تا گرم شدن روابط کابل و اسلام‌آباد، خوش‌بینانه است. واقعیت این است که پاکستان با توجه به حجم فشار بین‌المللی که به‌دلیل حمایت از تروریسم تحمل می‌کند، در وضعیت دشواری قرار گرفته است. سفر ژنرال باجوا نیز با توجه به افزایش فشارهای بین‌المللی بر اسلام‌آباد ممکن شده است. به نظر می‌رسد حکومت افغانستان باید پیش از آن‌که با خوش‌بینی مفرط به استقبال رئیس ارتش پاکستان می‌رود، باید تغییر سیاست پاکستان در قبال گروه‌های تروریستی را پیش‌شرط هرگونه‌ گفت‌وگویی میان دو کشور تعیین کند.

حق نشر عکس dailyafghanistan

روزنامه آرمان ملی نوشته که پاکستان گروه های تروریستی و اسلام گرایان افراطی را در پوشش طالبان بعد از ناکامی در ایجاد یک حکومت طرفدار پاکستان در کابل، استخدام کرده و توسط ترور وحمله انتحاری فشار می‌آورد تاخواست‌های پاکستان مخصوصاً دوری از هند را بر کابل بقبولاند.

به نظر نویسنده در استراتژی جدید آمریکا آمده که لانه‌های تروریسم را در هرجا که باشد هدف قرار می‌گیرد، پاکستان فکر کرد که اگر از آمریکا دور شود، می‌تواند به چین تکیه کند مگر موضع گیری چین در کنفرانس بریکس بر علیه تروریسم زنگ خطر را برای پاکستان به صدا در آورد که این کشور در انزوا قرار گیرد.

روزنامه دولتی انیس نوشته که حالا پاکستان درک کرده که در فصل تازه‌ای از مناسبات منطقوی و فرا منطقوی قرار گرفته، از اینرو سعی می‌کند تا با دیپلماسی فعال بار دیگر دستگاه سیاست افغانستان را به آزمون بگیرد و اعتماد افغانستان را نسبت به پاکستان کسب کند و در همسویی با سیاستمداران افغانستان ازتنگنای که در آن قرار دارد عبور نماید.

سرمقاله نویس افزوده که این بار فرصت خوب برای کابل است، زیرا کشورهای جهان به ویژه آمریکا که در این همه سالها دوست استراتیژیک پاکستان بود، نیز از موضع دولت افغانستان نسبت به پاکستان، حمایت می‌کنند.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته که این پاکستان است که در روش خود تغییر آورد. پاکستان بار دیگر در بوته ای آزمون قرار گرفته است. پاکستان می‎تواند صداقت خود را در راستای همکاری برای تحقق صلح و ثبات و امنیت در منطقه ثابت کند. تعهدات خود را با حسن صورت انجام دهد.

به نظر سرمقاله نویس مقامات سیاسی ونظامی در پاکستان اگر باور داشته باشند که مردم افغانستان مانند همیشه به سادگی به آنان باور واعتماد می‌کنند به غلط رفته‌اند. مردم ومسئولان در این زمینه بسیار حساس‌اند. بسیار مشکل خواهد بود اگر فکر شود که آنان می‌توانند به این آسانی اعتماد و اطمینان مردم افغانستان را به دست آورند و یا فکر کنند که بار دیگر با سیاست بازی های همیشگی می‌توانند زمینه فریب مردم و یا دولت افغانستان را برابر کنند.