روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۶ میزان

روزنامه
Image caption روزنامه ماندگار

تعدادی از احزاب و ائتلاف‌های سیاسی افغانستان می‌گویند اعضای کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل "نداشتن ظرفیت کاری و عدم استقلال" باید برکنار شوند. کمیسیون انتخابات افغانستان این انتقاد را "پیش از وقت و غیرقانونی" خوانده است.

روزنامه‌های صبح ۱۶ میزان/مهر کابل در سرمقاله‌های امروزشان به بحث انتخابات در افغانستان پرداخته‌اند.

ائتلاف‌های ناپایدار در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که در پی تشکیل ائتلاف‌های متعدد سیاسی، دیروز شورای تفاهم جریان‌های سیاسی نیز اعلام موجودیت کرد. این شورا متشکل از احزاب، جریان‌ها و ائتلاف‌هایی است که پیش از این نیز کارکرد حکومت را مورد انتقاد قرار می‌دادند.

افغانستان نوشته که این شورا هدفش را برگزاری شفاف و عادلانه انتخابات اعلام کرده و در همین ارتباط رهبری و اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی را زیر سؤال برده و آنها را وابسته و غیرمستقل دانسته است.

افغانستان اما این ائتلاف‌ها را ناپایدار خوانده و افزوده که "افراد جدید در کمیسیون‌های انتخاباتی بر اساس معیارهای قانونی برگزیده شد. حال بر مبنای کدام قانون حکومت می‌تواند کمیسیون‌های انتخاباتی را تغییر دهد؟ چه تضمینی وجود دارد که کمیسیون‌های آینده بهتر و کاراتر از کمیسیون فعلی باشد."

افغانستان نوشته "ائتلاف‌های سیاسی مانند احزاب و تشکل‌های سیاسی دیگر باید به ساماندهی جریانات و رویدادهای سیاسی در زمان انتخابات منجر شود و به آگاهی مردم نسبت به مسایل مهم ملی کمک کند؛ وگرنه ممکن است به انحراف کشیده شود و پیامدهای ناخواسته ای را در سطح ملی به دنبال داشته باشد."

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به انتقادات شورای تفاهم جریان‌های سیاسی، نوشته "با این اوصاف، بعد از گذشت سه سال از عمر حکومت موجود و دست‌کم دو سال سر دادن شعار اصلاحات در نظام انتخاباتی، می‌بینیم که هنوز انتخابات در مدار صفر درجه می‌گردد و «مهندسی» و «تقلب» کلیشه‌های ناتمام انتخابات افغانستان هستند."

ماندگار می‌نویسد که شوراى تفاهم جریان‌هاى سیاسی هشدار می‌دهد که اگر حکومت به این خواسته‌های‌شان برای اصلاح کمیسیون انتخاباتی توجه نکند، آن‌ها در مشورت با مردم افغانستان و جهت‌های بین‌المللی و نهادهای ذی‌دخل، طرح بدیل خویش را ارایه خواهند کرد.

نویسنده ستون سخن ماندگار به این باور است که انتخابات بعدی در کلافی سردرگم از سرکشی‌ها و ضدیت‌ها پیچیده شده و این پیچید‌گی، متاسفانه روزنه‌یی را به عبور از مدار صفر درجه نوید نمی‌دهد.

تکرار اشتباهات گذشته

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که کمیسیون مستقل انتخابات باید به افکار عمومی، جریان‌های سیاسی و جامعه مدنی بباوراند که توانایی مدیریت بی‌طرفانه و حرفه‏ای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را دارد زیرا برخی از احزاب و چهره‌های سیاسی در مورد بی‌طرفی اعضای کمیسیون مستقل انتخابات ابراز تردید کرده‌اند.

۸‌صبح نوشته که تمام کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات باید بی‌طرفی سیاسی‌‌شان را نیز ثابت کنند که در برگزاری انتخابات، صرف به حرفه و وظیفه‌شان تعهد دارند.

۸‌صبح افزوده که کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات فرصت کافی برای اعتمادسازی دارند. اعتماد مردم به رأی‌دهی و کل روند انتخابات، پس از جنجال‌های سیاسی سال ۲۰۱۴، از میان رفته است. اعاده‌ حداقلی این اعتماد، وظیفه کمیسیون مستقل انتخابات است.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که در انتخابات گذشته ریاست جمهوری بر اساس همین ملاحظات بود که کمیسیون انتخابات از اعتبار افتید و باور مردم نسبت به نهادهای انتخاباتی منفی شد که سرانجام حکومت از دل انتخابات بیرون نگردید و حکومت وحدت ملی بر اساس یک توافقنامه سیاسی شکل گرفت و تا اکنون مشروعیت آن زیر سوال قرار گر فته است.

آرمان ملی نوشته که اگر کمیسیون‌های انتخاباتی اعتبار مردم و نهادهای سیاسی را به دست نیاورد، رسوایی انتخابات گذشته ریاست جمهوری تکرار خواهد شد و ممکن است کشور در این دوره به دامن هرج و مرج کامل سقوط کند.

مطالب مرتبط