روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۱۷ میزان

روزنامه

پاکستان و صلح در افغانستان و جنجالها بر سر انتخابات پارلمانی پیش‌رو در افغانستان مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های صبح ۱۷ میزان/مهر کابل است.

پاکستان و صلح در افغانستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که "با نزدیک شدن فصل سرما، وضعیت سیاسی ـ نظامی کشور بار دیگر دچار معاملاتی مرتبط با فصل می‌شود؛ به گونه‌ای که همه‌ساله مقامات نظامی پاکستان وارد کابل می‌شوند و در گذشته، آقای کرزی را و حالا آقای غنی را به امیـد این‌که طالبان را در بهار آماده صلح می‌سازند، فریب می‌دهند تا از شدت جنگ در برابر آن‌ها کاسته شود."

ماندگار نوشته که این بازی همه ساله صورت می‌گیرد.

نویسنده سخن ماندگار افزوده که "فشارهای اخیر بر پاکستان، فرصتی خاص بود که دولت افغانستان به خصوص آقای غنی می‌باید از آن استفاده می‌کرد و این فشارها را در جهت تامین امنیت در کشور شدت می‌بخشید."

ماندگار تاکید دارد "تا زمانی که دولت‌مردان و تصمیم‌گیرند‌گان عرصه سیاست در افغانستان، خود را از شعاع اعمال نفوذهای پاکستان بیرون نکشند و جرات و صداقت تصمیم‌گیری بر مبنای مصالح ملی و مقتضیات کشور را پیدا نکنند، آرامش و ثبات در افغانستان چیزی بیشتر از یک رویای کاذب نخواهد بود!"

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد "حالا که آمریکا راهبرد جدیدی را در افغانستان در پیش گرفته است امیدواریم که به عامل اصلی بروز طالب و همچنان داعش در کشور ما که پاکستان است و لانه و مرکز تربیت، تجهیز و تقویت طالبان می‌باشد، توجه کند."

آرمان ملی نوشته تا زمانی که سیاست‌های پاکستان در منطقه در راستای تامین امنیت و ثبات برنگردد، افغانستان و در نتیجه منطقه روی آسایش را نمی‌بیند.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده که احتمالا در شانزدهم اکتبر همین سال، نشستی در پایتخت عمان با حضور مقامات افغانستان، پاکستان، طالبان و آمریکا برگزار می‌شود.

اطلاعات روز نوشته که می‌توان نتیجه گرفت که نشست عمان به‌معنای شروع دوباره گفت‌وگوها بر سر مسایل مورد اختلاف میان دو کشور، از جمله چگونگی برخورد با سازمان‌های تروریستی خواهد بود.

اما اطلاعات روز افزوده که پاکستان معمولا پایبند به تعهداتش در این نشست‌ها نبوده است "به‌هرحال، چه این گفت‌وگو ادامه گفت‌وگوهای چهارجانبه باشد یا نشستی پیرامون دست‌یافتن به چهارچوبی برای مذاکره صلح با طالبان، نشان می‌دهد که پاکستان دوباره می‌کوشد در مناسبات افغانستان به موقعیتی دست یابد که قبل از سال ۲۰۱۴ در اختیار داشت."

جنجالهای انتخابات در افغانستان

روزنامه افغانستان ما به انتقادات شورای تفاهم جریان‌ها سیاسی از آمادگی‌های انتخابات اشاره کرده و می‌نویسد که آن چه از میان همه هشدارهای شورای تفاهم باید جدی گرفته شود و حکومت توجه روی آن داشته باشد، عدم ظرفیت کاری کمشنران و هم چنین اختلافات شکننده داخلی آن‌ها است.

افغانستان نوشته که اختلافات درونی در میان اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی چیزی نیست که تنها از سوی رسانه‌ها مطرح شده باشد بلکه برخی از کمشنران تاکنون بارها در این مورد سخن گفته‌اند.

افغانستان افزوده که انگیزه‌های بسیاری برای سنگ اندازی فراروی پروسه انتخابات وجود دارد بنابراین مهم این است که این هشدارها جدی گرفته شود و میکانیزم‌هایی برای رفع این نواقص سنجیده شود و روی دست قرار گیرد.

روزنامه ۸‌صبح نیز می‌نویسد که کمیسیون مستقل انتخابات مشغول برنامه‌ریزی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌های سال آینده است اما برخی از چهره‌ها و جریان‌های سیاسی فکر می‌کنند که این کمیسیون نمی‌تواند بی‌طرفی سیاسی خودش را حفظ کند.

۸‌صبح نوشته که برای اعتمادسازی بیشتر لازم است که نقش سازمان ملل متحد در تمام مراحل انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌های سال آینده بیشتر شود. نهاد‌های جامعه مدنی و سازمان‌های بی‌طرفی که برای برگزاری یک انتخابات شفاف تلاش می‌کنند نیز خواهان نقش بیشتر سازمان ملل متحد هستند.

۸‌صبح افزوده که دلیلی وجود ندارد که سازمان ملل متحد نقش بیشتر در انتخابات افغانستان را رد کند زیرا جامعه جهانی برای دموکراسی‌سازی در افغانستان پول زیادی مصرف کرده است.

مطالب مرتبط