روزنامه‌های کابل؛ چهارشنبه ۲۶ میزان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

وزارت کشور/داخله افغانستان اعلام کرده که در حمله گروهی طالبان به فرماندهی پلیس در گردیز، علاوه بر فرمانده پلیس پکتیا،۲۱ سرباز پلیس کشته و ۴۸ سرباز زخمی شده‌اند. همچنین در این حمله ۲۰ غیر نظامی کشته و ۱۱۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

در یک رویداد جداگانه، در حمله انتحاری در ولایت غزنی نیز دست‌کم ۲۵ سرباز امنیتی و ۵ غیر نظامی کشته شده‌اند.

روزنامه‌های صبح امروز ۲۶ میزان/مهر با بررسی این رویدادها آن را به نشست عمان برای صلح ربط داده و پاسخ خونین طالبان به دعوت به گفت‌وگوهای صلح خواندند.

پاسخ خونین طالبان به تلاش‌های صلح‌جویانه

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد درحالی‌که تب آشتی‌جویی در میان سیاست‌مداران افغانستان اوج گرفته و رهبران حکومت و رئیس‌جمهوری پیشین از ضرورت آشتی با طالبان سخن می‌زنند، حمله خونین دیروز طالبان به فرماندهی و محل آموزشی پلیس در گردیز، مرکز ولایت پکتیا، نشان داد که این گروه تا آن‌جا که برای‌شان مقدور است، دست از کشتار برنخواهد داشت.

اطلاعات روز افزوده که "حمله دیروز طالبان در اندر غزنی و گردیز، پاسخ گستاخانه‌ طالبان به اصراری است که سیاست‌مداران ما برای صلح با این گروه دارند. گزینه‌ بعدی چیست؟"

روزنامه ۸‌صبح نیز در ستون زنگ اول می‌نویسد که حمله‏‌های زنجیره‏‌ای تروریستی به اهداف پلیس ملی در غزنی و گردیز نشان می‌‏دهد که طالبان و حامیان آنان هنوز به صورت جدی در مورد پایان خشونت‏‌ها و مذاکره با کابل، تصمیم نگرفته‌اند.

۸‌صبح نوشته که "حامیان طالبان که قادر به رهایی گروگان‏‌های خارجی از نزد آنان هستند، حتما می‌‏توانند مانع از حملات این چنینی آنان شوند. ارتش پاکستان می‌‏توانست که از این حمله‏‌ها جلوگیری کند، یا برای مهار آن با ناتو و افغانستان همکاری کند، اما نکرد."

اما به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، ارتش پاکستان صرف برای وقت‌گذرانی در نشست‌های چهارجانبه شرکت می‌‏کند. پاکستان، تاکتیکی بازی می‌کند، بهتر است که دولت افغانستان نیز از نشست‌های چهارجانبه خارج شود و به جهانیان بگوید که تا وادارسازی پاکستان به تغییر سیاست امنیتی‌اش در قبال افغانستان، کابل حاضر نیست که با آن کشور روی میز مذاکره بنشیند.

۸‌صبح تاکید دارد که در داخل افغانستان هم باید عملیات‏‏‌های هوایی به پایگاه‏‌های گروه‌های تروریستی تشدید شود و زیربنای حمایتی از حملات تروریستی باید در افغانستان و پاکستان از بین برود زیرا بدون از بین رفتن این زیربنا، هیچ نوع مذاکره‌‏ای به نتیجه نمی‌‏رسد.

Image caption روزنامه اطلاعات روز

"ادامه بازی خونین پاکستان"

روزنامه افغانستان می‌نویسد که ششمین اجلاس چهارجانبه با حضور کشورهای آمریکا، چین، افغانستان و پاکستان تحت عنوان گروه هماهنگی چهار جانبه برای صلح در افغانستان، پس از وقفه بیست ماهه در مسقط پایتخت عمان بدون هیچ نتیجه مشخصی پایان یافت.

افغانستان نوشته که "اما نتیجه این نشست به نظر می رسد بلافاصله از سوی پاکستان در پکتیا و غزنی با حملات خونین بر نیروهای امنیتی کشور به نمایش در آمد."

افغانستان افزوده که تجربه ثابت کرده است که هر بار که پاکستان سخن از صلح به میان می آورد، حملات تروریستی نیز تشدید می گردد "طرف مقابل به نظر می رسد تنها با این گونه شهر به شهر گشتن به دنبال صلح، وقت را از بین می‌برد و همان طوری که بیش از سه دهه همگان به دنبال این کشور بوده‌ایم، باز هم همان تجربه‌ها را تکرار می‌کنیم."

سهل انگاری مقامات امنیتی افغانستان

روزنامه آرمان ملی به حمله دیروز در ولایت پکتیا اشاره کرده و می‌نویسد که اکنون روشن شده است که مخالفان مسلح با استفاده از وسایط نیروهای دولتی دست به چنین حملات می‌زند اما معلوم نیست چرا در این راستا تدابیری اتخاد نمی‌شود.

آرمان ملی نوشته که تا حال در ظرف سال‌های اخیر چندین حادثه مشابهی در چندین ولایت کشور اتفاق افتاده است ولی مسئولان از این همه حوادث درس عبرت نمی‌گیرند تا از یک سو مخالفان موفق به راه اندازی این گونه حملات نشوند و از جانبی جلو تلفات نیروهای امنیتی و مردم گرفته شود.

آرمان ملی افزوده که این رخدادها همچنین ناشی از سهل انگاری جدی نهادهای کشفی و استخباراتی در افغانستان می‌باشد از اینرو وزارت‌های داخله/کشور، دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی باید در این راستا دقت و توجه بیشتری کنند.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان ملی، به مجازات کشانیدن کسانی که در اجرای این وظایف سهل انگاری می‌کنند، نیز می‌تواند یکی از عوامل مفید برای جلوگیری از بروز این گونه وقایع خونین و پر تلفات باشد.

مطالب مرتبط