روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۳۰ میزان

حق نشر عکس 8am

شب گذشته در حمله انتحاری در مقابل دانشگاه مارشال فهیم در کابل ۱۵ کارآموز نظامی کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

این حمله ادامه سلسله حملات خونینی بود که در هفته گذشته در نقاط مختلف افغانستان رخ داد.

روزنامه‌های صبح یکشنبه ۳۰ میزان/مهر کابل به افزایش ناامنی‌ها و موج حملات در نقاط مختلف این کشور و آوازه‌های به تعویق افتادن انتخابات پرداخته اند.

حملات خونین در افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که پس از ناکامی مذاکرات چهارجانبه در مسقط، سلسله‌ای از حملات تهاجمی و انتحاری طالبان و داعش بر مراکز نظامی و مذهبی در ولایت‌های مختلف این کشور انجام شد که هنوز پایان نیافته است.

اما افغانستان نوشته دو مساله نشان می‌دهد که این حملات از یک مرکز سازماندهی می‌شود و گروه طالبان و داعش تنها نام‌های متفاوتی‌اند که هر دو از یک مرکز فرمان می‌گیرند؛ آغاز همزمان حملات پس از ناکامی نشست مسقط و هماهنگی و همزمانی خود حملات.

افغانستان افزوده "یکی بودن پروژه طالب و داعش درک این نکته را برای دولتمردان ما ضروری می‌سازد که دید خود را نسبت به طالب و داعش تغییر داده و به آنها به عنوان پروژه‌های هماهنگ در جهت گسترش جنگ، ترویج خشونت و تداوم ناامنی و بی‌ثباتی نگرسته شود... تا زمانی که گروه‌های هراس افکن طالب و داعش در افغانستان با برخوردهای شدید نظامی مواجه نشوند و تا زمانی که کشورهای حامی تروریسم از سوی جامعه جهانی و حامیان بین المللی افغانستان تحت فشار سیاسی و اقتصادی قرار نگیرند، سریال ناامن سازی این کشور همچنان خونین‌تر و فاجعه بارتر ادامه خواهد یافت."

روزنامه ماندگار نیز در ستون سخن ماندگار نوشته که این بار اول نیست که در افغانستان مساجد مورد حمله قرار می‌گیرند اما اخیرا این نوع حملات شدت یافته‌اند.

ماندگار افزوده که افغانستان وارد مراحل تازه‌تری از خشونت و فتنه شده و ممکن است این خشونت و فتنه‌گری بیش از این هم افزایش یابد؛ اما این مردم افغانستان هستند که باید هوشیار باشند که شکار فتنه‌های مذهبی نشوند.

برکناری رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات

روزنامه اطلاعات روز در ستون یادداشت روز نوشته که دیروز رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات از سوی رئیس‌جمهور غنی برکنار شد اما هیچ اشاره ای به دلیل این اقدام در اعلامیه ارگ نشده است.

اطلاعات روز می‌نویسد که ریاست دارالانشای کمیسیون انتخابات، فی‌الواقع حکم ریاست اجرایی این نهاد را دارد که کارها و مناسبات درون‌اداری را تأمین و مدیریت می‌کند، از این جهت، برکناری آقای وریماچ می‌تواند فعالیت کمیسیون انتخابات را تا گماشتن چهره‌ دیگر با تأخیر روبه‌رو کند.

اطلاعات روز افزوده با توجه به این‌که اعضای کمیسیون انتخابات پس از دو سال اختلاف و چانه‌زنی، بر اساس توافقی میان طرف‌های دخیل به شمول عبدالله عبدالله رئیس اجرایی و محمداشرف غنی رئیس جمهوری گزینش شدند، برکناری آقای وریماچ از یک‌سو نمی‌تواند تصمیم سیاسی فهم نشود و از سویی دیگر می‌تواند این نگرانی را مطرح کند که بار دیگر میان سران حکومت بر سر جایگزینی وی، اختلافات آغاز شود.

همچنین به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، به دست آمدن چنین توافقی برای جایگزینی، با توجه به اختلاف درازدامنی که در زمان تعیین اعضای کمیسیون جدید انتخابات وجود داشت، به سادگی ممکن نیست. نتیجه اینکه چنین وضعیتی احتمال برگزاری به موقع انتخابات را کاهش می‌دهد.

روزنامه ۸‌صبح در کنار این موضوع در مورد افزایش ناامنی‌ها و امکان به تعویق افتادن انتخابات نیز نوشته است.

در ستون زنگ اول این روزنامه آمده که موج حملات تروریستی اخیر نباید حکومت را از تلاش برای برگزاری انتخابات پارلمانی سال آینده باز دارد و آماد‌‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات باید جدی باشد.

۸‌صبح نوشته که برگزار‌نشدن انتخابات سبب می‌شود که گروه‌های تروریستی به این نتیجه برسند که حکومت قادر به برگزاری انتخابات نیست و این امر به آنان انرژی بیشتر می‌دهد.

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ۸‌صبح، برگزار‌نشدن انتخابات یا به تعویق افتادن آن، جامعه‌‌ جهانی را هم مأیوس می‌سازد.

۸‌صبح افزوده برخلاف اظهارات مقامات حکومتی، افکار عمومی بر بنیاد اقدامات عملی حکومت قضاوت می‌کند نه برمبنای حرف‌ها و لفاظی‌ها و "رئیس ‌جمهوری باید هر‌چه زودتر زمینه را برای پرکردن جای خالی رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات، فراهم کند."