روزنامه‌های کابل؛ سه‌شنبه دوم عقرب

حق نشر عکس Mandegar

بیشتر روزنامه‌های افغانستان سفر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به افغانستان و دیدار با مقام‌های افغان را مهم دانسته‌اند.

روزنامه اطلاعات روز با اشاره به سفر آقای تیلرسون در سرمقاله خود نوشته که اگر مجموع تحولات مربوط به ثبات و امنیت در افغانستان را به سه بخش دسته‌بندی کنیم، به‌گونه‌ای که سقوط طالبان، درگیر شدن آمریکا در جنگ عراق، بخش‌های اول و دوم باشند، بی‌تردید اعلام استراتژی تازه‌ا‌ی آمریکا و تحولات اخیر منطقه می‌تواند بخش سوم آن باشد.

به نظر سرمقاله نویس استراتژی جدید از این جهت برای افغانستان مهم است که شکست گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در خاورمیانه منجر به تشدید بی‌ثباتی در افغانستان نشود؛ افغانستان بتواند بر موجی از بی‌ثباتی و تشدید حملات "تروریستی" غلبه و راهی برای تامین ثبات پیدا کند.

نویسنده افزوده که دست‌یافتن به این هدف مشروط به حل چند مسئله‌ا‌ی مشخص، خلاصه اعمال فشار بر پاکستان، تشویق هند به همکاری خیرخواهانه، سرکوب داعش و طالبان به‌صورت همزمان و اعمال نظارت بیش‌تر بر روند حکومت‌داری برای تامین شفافیت و کاهش فساد، است. از این منظر، دیدار آقای تیلرسون با مقامهای پاکستانی و نتیجه‌ای که از این دیدار گرفته می‌شود، برای افغانستان مهم است.

حق نشر عکس 8am

در سرمقاله روزنامه افغانستان ما آمده که توقع دیگر مردم افغانستان این است که آمریکا به مفادات پیمان امنیتی با افغانستان و محتوای استراتژی جدید آمریکا به دقت عمل کرده و آن‌ها را هم چنان در لای کاغذ نگذارد. اقدام عملی در راستای اجرا پیمان امنیتی و استراتژی جدید، تنها آموزش نیروهای افغان کافی نیست.

به نظر نویسنده مشارکت در سرکوبی "تروریست ها" به خصوص گسترش حملات هوایی علیه مواضع گروه‌های هراس افکن و افزایش نیروهای ویژه این کشور در افغانستان و هم چنین تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان از مهم ترین اقدامات عملی خواهد بود.

نویسنده افزوده که در سال های اول مبارزه با "تروریسم" و زمانی که طالبان و القاعده در افغانستان شکست خوردند، جدیت و اقدامات عملی نیروهای آمریکا کارساز بود. اما به مرور این جدیت از بین رفت و "تروریسم" بار دیگر از لانه‌های خود برآمد و وضعیتی را به وجود آورد که امروز شاهد آن هستیم.

روزنامه۸صبحنیز در سرمقاله خود نوشته که واقعیت این است که آمریکا پس از اعلام استراتژی جدیدش یک فرصت دیگر به دیپلوماسی داد. فرمانده عمومی ارتش پاکستان زیر فشار آمریکا به کابل آمد، حرف‌های رئیس‌جمهور غنی را شنید و مذاکرات چهارجانبه راه افتاد.

نویسنده معتقد است که آمریکا به پاکستان امتیاز هم داد. یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا عمر خالد خراسانی، رهبر گروه "تروریستی" جماعت الاحرار را هدف داد و کشت. قتل عمر خالد خراسانی از این جهت مهم است که پاکستان همیشه ادعا می‌کرد که او در افغانستان حضور دارد. پاکستان مدعی بود که ناتو عمر خالد خراسانی را نمی‎کشد.

حق نشر عکس Etilaatroz

به نظر نویسنده با وجودی که آمریکا حسن نیت خود را با قتل عمرخالد خراسانی نشان داد، پاکستانی‌ها کاری نکردند. آنان به طالبان اجازه دادند که حملات انتحاری پیچیده در افغانستان راه بیندازند. برخی از ژنرال‌های پاکستانی این حملات را با موشک‌های استنگر مقایسه کردند و نوشتند که حملات انتحاری اخیر آمریکا و افغانستان را زمین‌گیر خواهد کرد، همان‌طوری که موشکهای کمکی استنگر، شوروی را در زمان اشغال افغانستان زمین‌گیرد کرد و نیروی ویژه‌اش را از تحرک ماند.

سرمقاله نویس افزوده که این وضعیت باید افغانستان و آمریکا را معتقد ساخته باشد که تلاش‌های سیاسی اخیر بی‌‌نتیجه بوده است. افغانستان و آمریکا انتظار دارند که پاکستان شبکه‌های حمایتی طالبان و دیگر گروه‌های ضد غرب و ضد افغانستان را از قلمروش برچیند، پایگاه‌های این گروه را نابود بسازد و رهبران آنان را اخراج کند.

نویسنده مدعی است که از قراین برمی‌آید که پاکستان نمی‌خواهد طالبان را اخراج کند. ارتش پاکستان به حمایت از طالبان ادامه خواهد داد.

روزنامه ماندگار نیز با اشاره به اوضاع امنیتی افغانستان نوشته که مقامات آمریکایی ضمن آن‌که خود را دشمن "تروریسم" از هر جنس آن می‌دانند، بارها و بارها کشورهایی مانند روسیه و ایران را به حمایت از" تروریسم" در افغانستان متهم کرده‌اند.

به نظر نویسنده آمریکا و هم‌پیمانان غربی‌اش هرازگاهی در مورد پاکستان نیز اتهاماتی البته با شدت و ضعف‌های متفاوت پیرامون جانب‌داری از "تروریستان" و حمایت از ناامنی در افغانستان وارد می‌کنند.

سرمقاله نویس افزوده که در پهلوی این‌ها، ایران و روسیه همواره از بازی استراتژیک آمریکا با "تروریسم" در منطقه یادآوری کرده‌اند و حتی تماس‌های خود با گروه طالبان را به منظور کاستن از نیات سوء این بازی علیه امنیت کشورهای‌شان توجیه کرده‌اند.